שמי נוגה ויזל, 44, שחיינית עבר ישראלית, אלופה ושיאנית ישראל בשחייה, הגיעה לתחום עריכת הדין בין היתר לאחר שבשנת 1984 –התאבד מאמן השחייה שלי, שלא הצליח לעמוד בחשדות שווא שהוטחו בו בגין עבירות מין שלכאורה ביצע בשחייניות, הוא התאבד עוד לפני שהתחיל משפטו ולא זכה לטיהור שמו. מאז החלטתי שלא ייתכן שבקלות כה רבה “תופרים תיקים ” לאנשים שלא עשו דבר והחלטתי שאני אעשה הכל כדי להגן על נאשמים במשפט פלילי.

את דרכי כעצמאית התחלתי דווקא כשכירה במשטרת ישראל.המטרה הייתה ללמוד את המערכת מבפנים ואז לצאת החוצה ולהיות סנגורית. יכול להיות שהשחייה שהיא ספורט אינדיווידואלי ,שעות על גבי שעות שוחים מקיר לקיר, היא זו שעיצבה את האופי המקצועי שלי, שהרי ייצוג במשפט פלילי הוא קצת כמו שחייה, צוללים עמוק ומתחילים לשחות עד שמגיעים לקצה ולוקחים אוויר.

בין השנים 1997-1994 למדתי באנגליה באוניברסיטת Sussex והתמחתי בבית המשפט בבאר שבע אצל כבוד השופט אליגון. כיום, אני בעלת משרד העוסק בייצוג חשודים ונאשמים בתיקים פליליים ודוגלת בשקיפות מלאה,שיתוף פעולה וזמינות ללקוח על מנת שירגיש שיש מישהו איתו גם בשעותיו הקשות.

איך אני כאישה סנגורית מגינה על נאשמים בעבירות פליליות חמורות ,כגון עבירות מין ?

את השאלה הזו אני נשאלת לפחות פעם ביום גם על ידי נשים וגם על ידי גברים, ולא מצליחה להבין איך בשנת 2018 עדיין שואלים שאלות כאלה? מה ההבדל בין סניגור לסנגורית הם בנויים אחרת? סניגור יכול להגן על אדם שחשוד בהתעללות בילדיו ואישה לא? סניגור הוא גם אבא ובן זוג ואין לכך קשר לאשה או גבר או מה שביניהם.

עד כמה אני יודעת באמת אם הלקוח שלי אכן ביצע את העבירה מיוחסת לו או שלא?

כאשר לקוח מגיע למשרדי אני לא שואלת מה עשה ומה לא עשה? אם אשם או לא אשם. מה שמעניין אותי הן הראיות ומה הוא אמר במשטרה. אני לא שואלת מה קרה באמת, אלא אם יש בחומר הראיות משהו שמעיד על חפותו. התפקיד שלי הוא למוטט את הראיות אחת לאחת ולהביא לזיכוי.

ומה עם ענייני של מוסר?

אני לא נכנסת לדילמות של מוסר ואני ממוקדת מטרה. כמו שאדם נכנס לניתוח לב לא שואלים או מה עשה ומה לא עשה מטפלים בו וזהו , או כמו שאני אומרת המצפון שלי נקי כי אני לא משתמשת בו בעבודה.

האם אני מצליחה להתנתק מהתיק בסיום יום העבודה?

יום העבודה לא מסתיים בשעה שאני מגיעה הביתה. אני מנסה להתנתק מהעבודה כשאני חוזרת הביתה, אבל לא תמיד מצליחה מכיוון שהראש כל הזמן עובד וחושב על חורים בתיק שעשויים להביא לזיכוי הלקוח.

מה המקרה שמלווה אותי ?

לכל עורך דין יש תיק שמלווה אותו. אצלי מדובר בתיק שהראיות הראו שהאדם אשם אבל האמנתי לכל מילה וידעתי שהוא לא ביצע את העבירות. ייצגתי אדם בן 69 שהואשם בעבירות מין חמורות כלפי ילדה בת 11 , כאשר בראיות היו 2 עדויות של שוטרים שטענו כי הנאשם הודה בפניהם . בנוסף , הייתה העדות של הקטינה שנחקרה באמצעות חוקרת ילדים . על פניו נראה כי התיק היה סגור ורק הודיני יוכל לסייע לנאשם . אבל בסופו של יום בית המשפט העדיף את עדותו של הנאשם על פני העדויות של השוטרים והמתלוננת וזיכה אותו מכל אשמה . התיק הזה גרם לי סיפוק רב שכן הצלחתי למנוע מצב שבו אדם בגיל מבוגר יבלה את שארית חייו בבית הסוהר.

מה התפקיד הכי חשוב שלי בייצוג הלקוח ובמה אני שונה מיתר עורכי הדין העוסקים בתחום?

מטרתי כעורכת דין הינה לשמש ללקוחות שלי שופר וקול, תוך הצגת הראיות והטיעונים בשפה משפטית הן בבית משפט ובמידת הצורך במסגרת מו”מ עם הפרקליטות או התביעה המשטרתית. התפקיד שלי הוא להיות המתורגמנית של הלקוח לשפה המשפטית שזרה לו. הלקוחות שלי אומרים שאני מתייחסת לכל תיק כאילו אני הנאשמת וזה מה שעושה אותי שונה ביחס לאחרים. אני לא מעורכי הדין המעונבים תמיד אני אומרת לקוחות אני אוכלת בידיים ולא בסכין ומזלג.

עד כמה זולגת ההתנהלות שלי המקצועית לחיי האישיים?

המקורבים אלי אומרים שיש לי פיצול אישיות מצד אחד אני מאוד לא נעימה כאשר אני חוקרת מתלוננת/מתלונן על דוכן העדים אני קשוחה, קשה, לא נעימה, צועקת כשצריך ומנגד בחיי האישים, אני עדינה, רכה ורגישה.

מה אני עונה לאנשים שסוברים כי יש להוציא להורג עברייני מין?

הדבר שהכי מכעיס אותי שהציבור חושב שצריך להוציא להורג אנשים שחשודים/ נאשמים/מורשעים בעבירות מין. מה יקדם את החברה שהוא ישב 10 שנים בכלא? הרי הוא ישתחרר ובמידה ולא טופל ייתכן ויפגע שוב. לכן, לדעתי הטיפול חשוב לא פחות מהענישה שכן כך ניתן למנוע עבירות עתידיות.

מה מהווה עבורי קושי גדול?

להתמודד עם העוול שהמשטרה גורמת לנחקרים והתחבולות שהחוקרים עושים לנחקרים כדי שיודו בעבירות שהם לא ביצעו.

ותחושה של סיפוק?

כאשר לקוח שהיה במצב נפשי קשה, מתחיל לחייך מכיוון שהוא מרגיש ביטחון ורואה את האור בקצה המנהרה אליה נקלע לעיתים ללא עוול בכפו.

ממה אני סולדת במיוחד במקצוע?

התנהגות של עורכי דין שרומסים אחד את השני בשביל לקבל תיק, גם כאשר אין להם מושג כיצד לטפל בו והכל בשביל בצע כסף, תוך רמיסת זכויותיו של הלקוח וניצול מצוקתו הנפשית.

את מי אני לעולם לא תייצגי?

לעולם לא אייצג אדם שהתעלל בבעלי חיים.

מה בנוגע לארגוני פשיעה?

אני לא מייצגת “ארגוני פשיעה” (למרות שלדעתי אין ארגוני פשיעה וזאת המצאה של המשטרה) .

כשנראה כי תיק הולך לקראת מבוי סתום מה אני אומרת ללקוח ?

אני לא מעורכי דין שמבטיחים ללקוחות הבטחות. אני אומרת בדיוק את המצב גם במידה וצריך להגיד ללקוח שהוא צריך לארוז תיק ושהענישה במקרים כמו שלו היא עשר שנים ומעלה. אני מאמינה כעורכת דין שבמשפט פלילי אני מחויבת להציג ללקוחותיי את הבעיות ואת השאלות המשפטיות הנובעות מהתיק הפלילי. ולהכין אותם ביסודיות להליך הפלילי. תוך ניהול נכון של התיק, ותוך סבלנות מרובה ויצירת אמון הדדי.

במה דוגל המשרד שלי ?

בשקיפות ושיתוף פעולה מלא עם הלקוחות, זמינות ובעיקר להיות שם עבורם בשעות קשות.

מה מרגיע אותי ?

לבשל מאוד מרגיע אותי ואני מאוד אוהבת להמציא מתכונים ויש לי 3 כלבות שירלי ,טובה וגילי שמנצלות אותי ללא הפסקה ואני נכנעת לכל דבר שהן רוצות.