ייצוג חשודים נאשמים במעצר


לכולנו כבני אדם ישנה נטייה לשפוט אדם, החשוד במעשה פלילי עוד בטרם הוכחה אשמתו, על אחת כמה וכמה בתקופה שבה האלימות חוגגת וכמות העבירות הפליליות המתבצעת היא עצומה. אולם, למעשה אדם הנחשד במעשה כלשהו, והוא מצוי בשלבי מעצר - עדיין בחזקת חף מפשע, ומגיעות לו זכויות יסוד ברורות וחשובות, דוגמת ייצוג על ידי עורך דין בשלבי המעצר.

מעצרים - מעצר ימים או מעצר עד תום ההליכים?

במדינה ישראל ישנו מספר רב של עבירות פליליות, וקיימים שני סוגי מעצרים: מעצר ימים ומעצר עד תום ההליכים, הנבדלים ביניהם הן בנסיבות המעצר והן בצורת השחרור. הליך המעצרים בא לידי ביטוי בחוק סדר הדין הפלילי, הקובע את מטרות המעצר ואת שלביו.

מעצר ימים, מטרתו לאפשר חקירה ללא הפרעה מצד הנאשם, ואילו מעצר עד תום ההליכים מתבצע, כאשר מוגש כתב אישום וישנן עילות רבות יותר להמשך המעצר.

בכל אחד מהמעצרים ישנה זכות יסוד לעצורים לקבל ייעוץ של עורך דין פלילי, על מנת לקבל סיוע וייעוץ, הכוונה וייצוג ראויים. ייצוג של עורך דין פלילי בשלבי המעצר עשוי להיות ההבדל המכריע בין כתב אישום פלילי ובין ביטולו. לא אחת קרה, שבמסגרת תפקידי הגשתי בקשות לבית המשפט להפסקת המעצר או לביטולו בהתאם לחוק, ובקשותיי נענו.

החוק מחייב את מערכת המשפט לבדוק, האם ניתן לאפשר חלופת מעצר לנאשם בטרם מעצרו. שילוב של עורך דין פלילי כבר בשלב זה עשויה לסייע בקבלת ההחלטה הטובה ביותר לגבי חלופת מעצר הולמת.

ייצוג בשלבי מעצר

במסגרת עבודתי כעורכת דין פלילית אני מתמחה בייצוג חשודים או נאשמים בביצוע של עבירות פליליות. מי שנחשד בביצוע עבירה פלילית, והושם תחת מעצר, עשוי להיות נסער, לחוץ, כועס ומרגיש חסר אונים. עבודתי מאפשרת לאותם נאשמים או חשודים לצאת מתחושת חוסר האונים, ולעשות משהו למען עצמם, דרך ייצוג הולם.

אני דואגת כי חומרי החקירה, שהנאשם רשאי לעיין בהם על פי חוק, יובאו אליו, וביכולתי לדחות את מועד הדיון במידת הצורך, להביא לביטול כתב האישום או המעצר, וכן הלאה.

בשלבי המעצר תפקידי כעורכת דין הוא להסביר לחשודים בצורה הבהירה ביותר את הזכויות והחובות שלהם. אני מתדרכת אותם כיצד יש להתנהג בשעת חקירה במשטרה, מה מותר לומר ומתי לשמור על זכות השתיקה, מזהירה מפני תכסיסים של חוקרי משטרה, שמטרתם להפיל את הנחקרים בפח, תומכת בנאשמים ומלווה אותם לכל אורך הדרך.

חוות דעת בנושא ייצוג חשודים נאשמים במעצר

 • שחרור עצור בעבירות מין .
  קרא עוד
 • רוב הסיכויים שאם יצא לכם לראות סרט או שניים במהלכם הגיבור הראשי נעצר ונאלץ לעבור חקירה משטרתית, אתם כבר מכירים את המשפט: "אני רוצה לדבר עם עורך הדין שלי ולפני שאעשה זאת, לא אחליף אתכם מילה". מעבר לכך שמדובר על קלישא...
  קרא עוד
 • תפקידה המהותי של המשטרה, הינו מציאת הראיות האובייקטיביות בזירת הפשע, בכדי להגיע לחקר האמת, ועל ידי כך לאתר את האשם הפלילי בביצוע העברה. על כן, ישנה חשיבות מכרעת לאופן ניהול החקירה על ידי המשטרה, כאשר מתרחש אירוע פלילי. יחד עם ז...
  קרא עוד
 • חוק בית המשפט קובע כי על הדיון המשפט להתבצע על פי עקרון הפומביות, אשר נועד להעניק שקיפות ובקרה על ההליך המשפטי. על כן, מרבית הדיונים המשפטיים מבוצעים באופן בפומבי, למעט מקרים חריגים בהם הדיון נעשה בדלתיים סגורות. בנוסף לכך, עקר...
  קרא עוד
 • שחרור ממעצר הוא אחד הנושאים המורכבים והרגישים ביותר בתחום הפלילי, במיוחד בכל הנוגע לחשודים או נאשמים ללא כל רקע פלילי. הכוונה היא לאנשים מן השורה שלא בהכרח ביצעו כל פשע, שמסיבות מובנות מאליהן, המדינה מעדיפה להשאיר מאחורי סורג ו...
  קרא עוד
 • אין ספק שהרשעה בעבירה פלילית יכולה לשנות את מסלול של חייו ולטלטל את כל עולמו מן הקצה אל הקצה. עבירה פלילית מהווה כתם לכל החיים, מטילה צל כבד על המשך דרכו התעסוקתית של האדם, עלולה לפרק משפחות או במילים אחרות, להסב לאדם נזק כבד ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9