זומנת לחקירה במשטרה? 5 טיפים


רבים מהלקוחות שלי פונים אליי אחרי שלב חקירת המשטרה - וחבל. חקירת המשטרה היא מעמד מלחיץ בה הנחקר נמצא במעמד נחיתות, במיוחד אם זו עבורו הפעם הראשונה בה הוא מסתבך עם החוק. המשטרה, שברצונה לסיים את ההליך מהר ככל, פועלת בכל המאמץ להגיע למיצוי החקירה ולהתקדם עם התיק הפלילי.

הנחקר, לעומת זאת, אינו מקצועי ואינו מורגל להתמודד במצבים אלה ולכן רצוי שיהיה לו כבר משלב חקירת המשטרה ליווי משפטי של עורך דין פלילי. המשטרה חייבת להדגיש בפנייך כי יש לך את הזכות להיוועץ עם עורך דין פלילי לפני החקירה, אבל נוכחותו הפיזית במהלך החקירה עצמה בתוך חדר החקירות - אסורה.

את הלקוחות שלי אני מלווה ומייעצת להם מהשלבים המוקדמים של שלב החקירה ורציתי לשתף גם אתכם בכמה טיפים חשובים:

1. ליווי עורך דין פלילי: אם בכל זאת שכרתם את שירותיו של עורך דין פלילי בשלב זה, דרשו ממנו ליווי צמוד והדוק ככל האפשר. זכרו שהמשטרה אינה מעוניינת בליווי של עורך דין פלילי לחקירה, ולכן חשוב שתעמדו על זכותכם ולא לוותר על הזכות הקבועה בחוק.

2. זכרו שהכל מצולם ומתועד: חדרי החקירות מצוידים במצלמות וידאו ובמקליטי סאונד - אז צריך להיזהר. לעיתים הקשר בין החוקר ולנחקר הופך לאישי (במיוחד אם מדובר בחקירות ארוכות) ולכן חשוב להקפיד שלא לומר דברים שעלולים להשתמש בהם כנגדכם.

3. שימו לב לקו הדק בין חשוד לעד: לעתים הזימון לחקירה נועד לגבות מהנחקר עדות. כך זה במקרים רבים, אך לא כולם שמים את הדעת על כך שנחקר פלילי יכול להפוך מעד לחשוד אם יאמר דברים לא נכונים או שלא התכוון אליהם. על כן נכון יהיה לשמור על ערנות להשתמש בשירותיו של עורך דין פלילי גם אם זומנתם לחקירה כעדים.

4. בקשו מסמכים: במידה וחוקרי המשטרה טוענים כי ברשותם מידע מפליל, על הנחקר לבקש את חומר החקירה בטרם ירחיב את הדיבור אודותם. כמובן שבסיום החקירה חובה לקרוא את כל הדברים שנכתבו בהצהרה ולא לסמוך על החוקרים שרשמו את הדברים בדיוק כפי שנאמרו.

5. הישארו רגועים: חקירה זה דבר מלחיץ וזהו אינטרס של המשטרה שהרבה פעמים מבקשת מהחשוד להודות, ובתמורה היא "תעזור לו". לכן, הישארו רגועים וקחו בחשבון שלפעמים עדיף לשמור על זכות השתיקה, מאשר להגיד דברים שלאחר מכן יהיה קשה לתקנםבהליך המשפטי.

לפניכם דוגמא לטופס הודעה אותה מקריאים לחשוד לפני שלב החקירה ובה מצוין כי יש לו את הזכות להיוועץ עם עורך דין פלילי לפניה:

חוות דעת בנושא זומנת לחקירה במשטרה? 5 טיפים

 • שחרור עצור בעבירות מין .
  קרא עוד
 • רוב הסיכויים שאם יצא לכם לראות סרט או שניים במהלכם הגיבור הראשי נעצר ונאלץ לעבור חקירה משטרתית, אתם כבר מכירים את המשפט: "אני רוצה לדבר עם עורך הדין שלי ולפני שאעשה זאת, לא אחליף אתכם מילה". מעבר לכך שמדובר על קלישא...
  קרא עוד
 • תפקידה המהותי של המשטרה, הינו מציאת הראיות האובייקטיביות בזירת הפשע, בכדי להגיע לחקר האמת, ועל ידי כך לאתר את האשם הפלילי בביצוע העברה. על כן, ישנה חשיבות מכרעת לאופן ניהול החקירה על ידי המשטרה, כאשר מתרחש אירוע פלילי. יחד עם ז...
  קרא עוד
 • חוק בית המשפט קובע כי על הדיון המשפט להתבצע על פי עקרון הפומביות, אשר נועד להעניק שקיפות ובקרה על ההליך המשפטי. על כן, מרבית הדיונים המשפטיים מבוצעים באופן בפומבי, למעט מקרים חריגים בהם הדיון נעשה בדלתיים סגורות. בנוסף לכך, עקר...
  קרא עוד
 • שחרור ממעצר הוא אחד הנושאים המורכבים והרגישים ביותר בתחום הפלילי, במיוחד בכל הנוגע לחשודים או נאשמים ללא כל רקע פלילי. הכוונה היא לאנשים מן השורה שלא בהכרח ביצעו כל פשע, שמסיבות מובנות מאליהן, המדינה מעדיפה להשאיר מאחורי סורג ו...
  קרא עוד
 • אין ספק שהרשעה בעבירה פלילית יכולה לשנות את מסלול של חייו ולטלטל את כל עולמו מן הקצה אל הקצה. עבירה פלילית מהווה כתם לכל החיים, מטילה צל כבד על המשך דרכו התעסוקתית של האדם, עלולה לפרק משפחות או במילים אחרות, להסב לאדם נזק כבד ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9