האם נכון לשמור על זכות השתיקה זכות השתיקה


אתם מזומנים לחקירה במשטרה, כעדים או כחשודים בביצוע עבירה כלשהי, החקירה מתחילה, אתם מבולבלים, אולי קצת מפוחדים. מצד אחד אתם רוצים להשתמש בזכות השתיקה, מהצד השני אולי זה נראה לא טוב, אולי זה מפליל , זה בטח יכעיס את השוטרים.

שמעתם על המנוח הזה שנקרא זכות השתיקה, אבל מה זה בעצם אומר, לשתוק ומתי השתיקה רועמת יותר מכל מילה ?

 

 בכל הליך פלילי, שלב חקירה של חשוד הוא שלב מאוד משמעותי ולאחריו מתקבלות החלטות גורליות על המשך החקירה, הגשת כתב האישום או סגירת התיק.את החקירה המשטרתית יבצעו השוטרים במגרש הביתי שלהם, פעולה זו מעצימה את תחושת הבלבול שחווה הנחקר ופעמים רבות הוא יכול להוביל את עצמו למסירת גרסה מפלילה או להודאת שווא.

זכות השתיקה, בואו נעשה סדר בדברים

אם אדם נעצר עליו ליצור קשר במיידית עם עורך דין כדי שיידע את זכויותיו וינהג בדרך שתסייע לו בשלבי החקירה, אם אדם טרם נעצר והוא עומד להיחקר רצוי מאוד שיתייעץ עם עורך דין טרם החקירה.

ישנם דברים מסוימים שאמירתם על ידי הנחקר בחקירתו והרישום שלהם בהודאתו היא קריטית להמשך החקירה ולנחקר ניתנת האפשרות להשתמש בזכות השתיקה. חשוב להבין כי זכות זו קיימת בין אם הוא עד ובין אם הוא חשוד.

כשמדובר בעד יש להשיב לכל השאלות למעט אלו שיכולות להפליל אותו, העד מחויב לומר את האמת ולכן הוא אינו יכול לשקר בטענה כי האמת עלולה להפליל אותו ובסופו של דבר אין לו ממש זכות שתיקה. כשמדובר בחשוד לעומת זאת יש זכות לחיסיון מפני הפללה והיא בעצם זכות שתיקה מוחלטת, החשוד יכול שלא להשיב לשום שאלה.יחד עם זאת, חשוב מאוד לשקול טוב טוב את השימוש בזכות זו ולהבין שבמקרים רבים, בחירה בזכות השתיקה, יכולה לחזק את הראיות נגדכם.

קיבלתם זימון לחקירה ואינכם יודעים האם לנצל את זכות השתיקה, הנה 5 דברים שעליכם לזכור:

זכות השתיקה היא זכות בסיסית של כל נחקר והיא מחייבת את המשטרה לעבוד ולהגן את התיק בראיות ועדים.

בחירה בזכות השתיקה צריכה להיעשות בצעד מושכל, רצוי תוך קבלת ייעוץ מעו"ד שהרי היא עלולה להאריך את זמן מעצר החשוד ולחזק את הראיות נגדו.

אפשר בהחלט לבחור בזכות השתיקה רק לגבי חלק מהשאלות ולענות על חלק אחר

לעיתים ישתמשו החוקרים בטאקטיקות הפחדה על מנת לייצר אצל החשוד תחושה שהשתיקה מחזקת את החשד נגדו ולכן יש לבחון כל מקרה לגופו.

גם במקרים בהם אתם בטוחים שיש לכם תשובה שתסדר את הכול במטה קסם, מומלץ שלא להיכנס לחדר חקירות ולהתחיל לזמר, מבלי לקבל ייעוץ אודות מה ואיך לומר. שהרי כל מה שתאמרו יכול לשמש נגדכם בשלב מאוחר יותר ונזק שנגרם יותר קשה לתקן.

חוות דעת בנושא האם נכון לשמור על זכות השתיקה זכות השתיקה

 • שחרור עצור בעבירות מין .
  קרא עוד
 • רוב הסיכויים שאם יצא לכם לראות סרט או שניים במהלכם הגיבור הראשי נעצר ונאלץ לעבור חקירה משטרתית, אתם כבר מכירים את המשפט: "אני רוצה לדבר עם עורך הדין שלי ולפני שאעשה זאת, לא אחליף אתכם מילה". מעבר לכך שמדובר על קלישא...
  קרא עוד
 • תפקידה המהותי של המשטרה, הינו מציאת הראיות האובייקטיביות בזירת הפשע, בכדי להגיע לחקר האמת, ועל ידי כך לאתר את האשם הפלילי בביצוע העברה. על כן, ישנה חשיבות מכרעת לאופן ניהול החקירה על ידי המשטרה, כאשר מתרחש אירוע פלילי. יחד עם ז...
  קרא עוד
 • חוק בית המשפט קובע כי על הדיון המשפט להתבצע על פי עקרון הפומביות, אשר נועד להעניק שקיפות ובקרה על ההליך המשפטי. על כן, מרבית הדיונים המשפטיים מבוצעים באופן בפומבי, למעט מקרים חריגים בהם הדיון נעשה בדלתיים סגורות. בנוסף לכך, עקר...
  קרא עוד
 • שחרור ממעצר הוא אחד הנושאים המורכבים והרגישים ביותר בתחום הפלילי, במיוחד בכל הנוגע לחשודים או נאשמים ללא כל רקע פלילי. הכוונה היא לאנשים מן השורה שלא בהכרח ביצעו כל פשע, שמסיבות מובנות מאליהן, המדינה מעדיפה להשאיר מאחורי סורג ו...
  קרא עוד
 • אין ספק שהרשעה בעבירה פלילית יכולה לשנות את מסלול של חייו ולטלטל את כל עולמו מן הקצה אל הקצה. עבירה פלילית מהווה כתם לכל החיים, מטילה צל כבד על המשך דרכו התעסוקתית של האדם, עלולה לפרק משפחות או במילים אחרות, להסב לאדם נזק כבד ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9