שיבוש הליכי חקירה


המונח שיבוש הליכי חקירה, אהוב במיוחד על משטרת ישראל ועל הפרקליטות ולכן הם מרבים לעשות בו שימוש. בעבור חשוד או נאשם בעבירה פלילית, מדובר בתחום אפור, שיש להכירו, מבלי לתת לצד השני להפריד או להתריע עם המונח שיבוש הליכי חקירה.

ככה ליוו משרדנו את בועז בחקירה במשטרה

בועז נכנס אל חדר החקירות לחקירה ראשונה. הוא לא ידע מה רוצים ממנו, למה מאיימים עליו במה הוא קשור למילים כמו אונס בנסיבות מחמירות. השוטרים זימנו אותו לחקירה לאחר שאחת החברות של המתלוננת, סיפרה כי בועז הטריד את המתלוננת בכמה הזדמנויות וניסה לשכנע אותה לצאת איתו. המשטרה, שלא היה לה קצה חוט לגבי האונס האכזרי, מצאה בבועז קורבן נוח והתחילה ממנו.

ברגע שבועז הבין את העברה המיוחסת לו הוא נדהם וסירב לדבר, לענות על שאלות או לשתף פעולה עם חוקריו. החוקרים הודיעו לו שמה שהוא עושה נקרא שיבוש הליכי חקירה.החוקרים אמרו לו כי הובא לידיעתם ששלח הודעות טקסט ומיילים למתלוננת, היא לא שמרה אותם ולכן הוא זה שצריך לספק אותם לחוקרים, אחרת יואשם בשיבוש הליכי חקירה.בועז יצר קשר עם משרדנו וביקש לקבל ייעוץ משפטי, טרם חקירתו הבאה.

חשוב שתדעו:

חשוד בעבירה פלילית אשר שומר על זכות השתיקה ונמנע מלספק מידע שעלול להפליל אותו, אינו חוטא בשיבוש הלכי חקירה.

אין החשוד חייב לספק לחוקריו ראיות מפלילות או לתת להם גישה לחומרים אישיים.

חשוד אינו אמור לעשות את עבודת החוקרים ואינו חייב לספק להם כל מידע או חומר ראיות שעלול לשמש כנגדו, בייחוד אם הוא מרגיש שהחוקרים כבר קטלגו אותו ורק מנסים לתפור לו תיק.

"כל מה שאני צריך לעשות זה לשתוק? " שאל אותי בועז ואז לא יוכלו להאשים אותי בשיבוש הליכי חקירה?

הדברים הם כמובן לא שחור ולבן וזו הסיבה שאתם חייבים לקבל ייעוץ משפטי, טרם חקירה במשטרה.ישנם מצבים בהם מהלכים בהם אתה נוקט אכן מונעים מהחוקרים לנהל חקירה תקינה ועל כן תוכל להיות מואשם בשיבוש הליכי חקירה.

למשל המקרה של עדנה: היא זומנה לחקירה במשטרה עקב חשד כי בנה, אשר מואשם במספר תקיפות חמורות, תקף את הבנות בביתה, תוך ידיעתה. המשטרה אמרה לה שאם לא תגלה את מקום הימצאו הנוכחי, תואשם בשיבוש הליכי חקירה ובסיוע לדבר עבירה.

עורך הדין של הנאשם חשוף לכל המידע בתיק החקירה, כולל חקירות הנאשם. באם הנאשם אינו משתף פעולה עם חוקריו ומשבש הליכי חקירה, הוא למעשה מונע מידע חיוני גם מעורך דינו, מידע אשר יכול בסופו של דבר להוביל לזיכוי .

בשלבי החקירה, באם המשטרה מרגישה שיש צורך לחקור את החשוד פעם נוספת וכי החקירה לא מיצתה את עצמה, היא יכולה לדרוש הארכת מעצר, גם על מנת למנוע מצב של שיבוש הליכי חקירה. במצב כזה, החשוד יכול למצוא עצמו במעצר ללא כל סיבה מוצדקת.

כאשר ישנה הנחה כי חשוד מואשם בשיבוש הליכי חקירה, יש לבדוק לעומק מהן הנסיבות והמעשים שהובילו להאשמה זו. לעיתים עדיף לשתף פעולה עם החוקרים, בעיקר כשאין לכם מה להסתיר ובמקרים בהם המידע שתמסרו יכול להעיד על חפותכם.

עומדים בפני חקירה במשטרה? ייעוץ משפטי ימנע מכם כל אפשרות לשיבושי הליכי חקירה.

חוות דעת בנושא שיבוש הליכי חקירה

 • שחרור עצור בעבירות מין .
  קרא עוד
 • רוב הסיכויים שאם יצא לכם לראות סרט או שניים במהלכם הגיבור הראשי נעצר ונאלץ לעבור חקירה משטרתית, אתם כבר מכירים את המשפט: "אני רוצה לדבר עם עורך הדין שלי ולפני שאעשה זאת, לא אחליף אתכם מילה". מעבר לכך שמדובר על קלישא...
  קרא עוד
 • תפקידה המהותי של המשטרה, הינו מציאת הראיות האובייקטיביות בזירת הפשע, בכדי להגיע לחקר האמת, ועל ידי כך לאתר את האשם הפלילי בביצוע העברה. על כן, ישנה חשיבות מכרעת לאופן ניהול החקירה על ידי המשטרה, כאשר מתרחש אירוע פלילי. יחד עם ז...
  קרא עוד
 • חוק בית המשפט קובע כי על הדיון המשפט להתבצע על פי עקרון הפומביות, אשר נועד להעניק שקיפות ובקרה על ההליך המשפטי. על כן, מרבית הדיונים המשפטיים מבוצעים באופן בפומבי, למעט מקרים חריגים בהם הדיון נעשה בדלתיים סגורות. בנוסף לכך, עקר...
  קרא עוד
 • שחרור ממעצר הוא אחד הנושאים המורכבים והרגישים ביותר בתחום הפלילי, במיוחד בכל הנוגע לחשודים או נאשמים ללא כל רקע פלילי. הכוונה היא לאנשים מן השורה שלא בהכרח ביצעו כל פשע, שמסיבות מובנות מאליהן, המדינה מעדיפה להשאיר מאחורי סורג ו...
  קרא עוד
 • אין ספק שהרשעה בעבירה פלילית יכולה לשנות את מסלול של חייו ולטלטל את כל עולמו מן הקצה אל הקצה. עבירה פלילית מהווה כתם לכל החיים, מטילה צל כבד על המשך דרכו התעסוקתית של האדם, עלולה לפרק משפחות או במילים אחרות, להסב לאדם נזק כבד ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9