חוות דעת » עבירות אלימות

עבירות אלימות - איום על חיי אדם - כתב אישום


מנסיוני כעורכת דין ובכלל כאדם, אני חושבת ומאמינה שבכולנו קיים מימד אלים כלשהו, במידה זו או אחרת.


חלקנו מדחיקים אותו, חלקנו נהנים מאי היכרות מוחלטת איתו, וחלק מאיתנו היו מאוד קרובים לבצע עבירות אלימות או שכבר ביצעו. המפלצת הזו שבתוכנו, העלולה לגרום לנו להתנהג באלימות ולחצות את הקווים האדומים, היא מפלצת שלא קל לנטרל.

 

עבירת אלימות מילולית היא עבירה פלילית?

ב-25.12.09 פורסמה כתבה באחד מאתרי החדשות הגדולים באינטרנט, שתיארה מצב, שיכול היה בקלות להסתיים אחרת. נכתב בה, כי בעל מזללת המבורגרים מגבעתיים נעצר בחשד שאיים להרוג את שכנו, בעל הפיצרייה, איים ונופף כלפיו בסכין, משום שהאחרון שלח פיצה ללקוח שישב אצלו. בתום החקירה הוחלט להותיר את בעל מזללת ההמבורגרים במעצר, ולבית משפט השלום הוגשה בקשה להאריך את מעצרו בחמישה ימים.

כעורכת דין פלילית אני נתקלת באינסוף מצבים, שבהם הגבול כבר נחצה, ובוצעה עבירת אלימות עם נפגעים. אך יש גם רגעי "כמעט" שכאלו נפוצים למדי, ורובם לא מגיעים לחדשות. מצבים שבהם עבירת אלימות מילולית מידרדרת והופכת לעבירת איומים ממשית או אפילו לעבירת אלימות נטו שיש בה נפגעים, והיא כבר לא בגדר "כמעט".

קרובים אל גבול האלימות

כל אחד מאיתנו מכיר את עצמו ויודע מה מתסיס אותו, וחשוב מכך, מה מרגיע אותו. עבור חלק מאיתנו ספירה עד עשר יכולה לחולל הבדל של ממש בין ביצוע עבירת אלימות ובין התנהגות נורמטיבית, אחרים מעדיפים להתרחק מהסיטואציה, ליטול תרופות הרגעה או אפילו לעשות מדיטציה - כל אחד והשיטה שעובדת בשבילו.

לו כל אחד היה בזמן אמת מצליח לנשום, להירגע ולעצור את עצמו מביצוע "כמעט" עבירת אלימות בעזרת השיטה שלו, הרי שהעולם היה מקום יפה יותר עבור כולנו. זה לא כל כך פשוט, מסתבר.

רק רגע!

למרות שאנחנו מודעים למפלצת בזמן אמת, קשה לחלק מאיתנו לציית לאותו קול קטן בראשנו, שמזהיר אותנו וקורא לנו להפסיק. מנסיוני אני יודעת כמה צער של אחרי מעשה מביעים חשודים רבים על התנהגותם בזמן כעס. לעיתים מבלי היכולת להפוך את הקערה על פיה בחזרה.

ההשלכות של ביצוע עבירת אלימות ושל ביצוע מעשים תחת כעס עלולות להיות מרחיקות לכת ולהביא לעונשים כבדים, פיזיים ומנטליים, לקורבן כמו למבצע העבירה.

חשוב לי שתדעו, כי התנהגות המובלת על ידי הכעס שלנו עלולה לעלות לנו ביוקר ולהרוס לא רק את חיי הקורבן אלא גם את חיינו שלנו. קחו רק רגע לפני שאתם עומדים להוציא את המפלצת החוצה, ספרו עד 10 ותגלו שזה לא שווה את זה.

אם בכל זאת, ברגע של כעס ועצבים, ביצעתם עבירת אלימות והוגש נגדכם תלונה במשטרה, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין פלילי בכדי לקבל ייעוץ משפטי והכוונה ואפילו לבדוק אפשרות של ייצוג משפטי מול רשויות החוק. 

חוות דעת בנושא עבירות אלימות - איום על חיי אדם - כתב אישום

 •  חוות דעת על עיכוב הליכים במשפט פלילי .
  קרא עוד
 • אין עוררין לגבי חיוניות פעילויות המשטרה בשמירה על הסדר והארגון במדינת ישראל, על כן בידי השוטרים מונחות סמכויות רבות, בכדי להגן על האינטרס הציבורי של אזרחי המדינה. כתוצאה מכך, לעיתים נעשה שימוש בלתי סביר בכוח הרב הנתון בידי המ...
  קרא עוד
 • אחד הפסוקים המפורסמים ביותר בספר משלי מתחיל במילים "מוות וחיים ביד לשון...". בעידן המודרני בו המילים שלנו יכולות להגיע לתפוצה רחבה בצורה בלתי רגילה תוך זמן קצר ולקבל תהודה שלא תמיד צפינו לה, המילים החכמות והעתיקות ה...
  קרא עוד
 • כמעט מדי יום ביומו מתעוררים תושבי מדינת ישראל לעיתוני הבוקר המדווחים על אינספור מקרים של אלימות. למעשה, בעיית האלימות במדינת ישראל כה החמירה במהלך השנים האחרונות, עד שנראה כי חרף כל הניסיונות לעקור את התופעה מהשורש, לצערנו הר...
  קרא עוד
 • כעורכת דין המתמחה בתחום הפלילי, אני נתקלת לא מעט במקרים של תלונות שווא. לצערי, גם כשהתלונה שקרית, האדם שהתלוננו עליו עשוי להסתבך בדרכים שונות בגלל המצוקה אליה נקלע בזמן המאסר וגם בשל הלחץ הנפשי שמופעל עליו. לכן, העצה החשובה ביו...
  קרא עוד
 • אם עומד כנגדך חשד או אשמה בגין ביצוע עבירת אלימות כלפי המשפחה – אלימות שמתבטאת כלפי האישה או הילדים – דע לך כי יש בכך סכנה אמיתית לגורל עתידך. כיום, עם העלייה במספר עבירות מסוג זה, כל אדם שנחשד בביצוע עבירת אלימות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9