חוות דעת » עבירות אלימות

תיק על אלימות במשפחה


ראובן זומן לחקירה במשטרה בעקבות תקיפת בת זוג. זו לא הייתה הפעם הראשונה שהוא ואשתו נקלעים לסכסוך אלים, תמיד זה הסתיים אותו הדבר. האישה חזרה בה מהגשת התלונה והשניים התפייסו. אחרי הכול, שניהם היו אשמים בדיוק באותה מידה. הפעם החליטה אשתו של ראובן שהיא הולכת עד הסוף ופותחת לו תיק על אלימות במשפחה.

 תיק על אלימות במשפחה זהו דבר חמור מאוד. החוק רואה באלימות בתוך התא המשפחתי עבירת תקיפה חמורה ביותר ונוקט צעדים קשים למול אותם אלה הנמצאים אשמים במעשה.

 עם תיק על אלימות במשפחה תתקשו לנהל אורך חיים נורמטיבי והדבר עלול לפגוע גם בזכויות ובדינאמיקה שלכם בתוך התא המשפחתי.

 אשתי הגישה נגדי תלונה על אלימות במשפחה, אולם לאחר מכן התחרטה ורצתה לבטל את התלונה. במשטרה החליטו להמשיך לחקור ולבנות נגדי תיק על אלימות משפחה, על אף ביטול התלונה. האם זה אפשרי ?

תלונה על אלימות במשפחה יכולה להיעשות על ידי בן משפחה כמו בת זוג, אולם גם במקרים בהם היא מחליטה לבטל את התלונה והמשטרה רואה שיש בסיס לחשדות, היא יכולה להמשיך ולחקור. מצב זה נועד על מנת למנוע אי טיפול נאות במקרים בהם יש ראיות המאפשרות ביסוס תיק על אלימות המשפחה, אך האישה חוששת להמשיך עם התלונה או שהיא שוכנעה שהכול זו אי הבנה אחת גדולה. במידה והמשטרה עדיין ממשיכה לחקור ולבנות לך תיק על אלימות במשפחה, רוב הסיכויים שיש להם משהו ממשי וחזק נגדך.

נעצרתי בחשד לאלימות במשפחה, לאחר תלונה שהוגשה על ידי עובדת סוציאלית המטפלת במשפחתי. האם המשטרה יכולה לפתוח לי תיק על אלימות במשטרה בעקבות תלונה של עובד ציבור, גם אם אשתי אינה מעוניינת להמשיך בהליכים?

כשמדובר על אלימות במשפחה או אלימות בין בני זוג, ברוב המקרים מדובר במעשה שנעשה בין כותלי הבית, ללא עדים מלבד האנשים המעורבים. בשל מצב זה ישנה חובת דיווח על כל אחד שחושד במקרה של אלימות במשפחה וזה יכול להיות שכן, עובד סוציאלי או כל אחד שיש לו מידע קונקרטי על המצב בבית. במקרים אלה המשטרה מתחילה לחקור על מנת לוודא את אמיתות התלונה ויכולה לבנות תיק ולהגיש כתב אישום, על סמך ממצאים אילו. חשוב מאוד שיהיה לצידך עורך דין פלילי אשר ילווה אותם בעת החקירה, יבדוק את הראיות ויסייע לך במידה ואכן יחליטו לנקוט בהליכים.


אני ואשתי נמצאים בהליך גירושין. היא הגישה נגדי תלונה בגין אלימות במשפחה, על מקרה שמעולם לא קרה. אני חושש מאוד שהדבר יגיע לכדי תיק על אלימות במשפחה ויהרוס לי את הסיכוי לראות את ילדי. מה אוכל לעשות ?

לצערנו לא פעם נשים משתמשות בהגשת תלונת שווא על אלימות במשפחה, על מנת לפתור סכסוכים אישיים. על המשטרה מוטלת החובה להתייחס ברצינות לכל תלונה ועלייך מוטלת החובה להוכיח את חפותך, על ידי מתן ראיות סותרות. עצם העובדה שהתלונה הוגשה על רקע הליך גירושין שאין כל תלונות קודמות ושהמשפחה אינה מוכרת לרשויות ולרווחה, יכולים לסייע לך במאבק על חפותך, אולם עלייך לפעול במהרה, שמה יבנה נגדך תיק על אלימות במשפחה.

 

חוות דעת בנושא תיק על אלימות במשפחה

 •  חוות דעת על עיכוב הליכים במשפט פלילי .
  קרא עוד
 • אין עוררין לגבי חיוניות פעילויות המשטרה בשמירה על הסדר והארגון במדינת ישראל, על כן בידי השוטרים מונחות סמכויות רבות, בכדי להגן על האינטרס הציבורי של אזרחי המדינה. כתוצאה מכך, לעיתים נעשה שימוש בלתי סביר בכוח הרב הנתון בידי המ...
  קרא עוד
 • אחד הפסוקים המפורסמים ביותר בספר משלי מתחיל במילים "מוות וחיים ביד לשון...". בעידן המודרני בו המילים שלנו יכולות להגיע לתפוצה רחבה בצורה בלתי רגילה תוך זמן קצר ולקבל תהודה שלא תמיד צפינו לה, המילים החכמות והעתיקות ה...
  קרא עוד
 • כמעט מדי יום ביומו מתעוררים תושבי מדינת ישראל לעיתוני הבוקר המדווחים על אינספור מקרים של אלימות. למעשה, בעיית האלימות במדינת ישראל כה החמירה במהלך השנים האחרונות, עד שנראה כי חרף כל הניסיונות לעקור את התופעה מהשורש, לצערנו הר...
  קרא עוד
 • כעורכת דין המתמחה בתחום הפלילי, אני נתקלת לא מעט במקרים של תלונות שווא. לצערי, גם כשהתלונה שקרית, האדם שהתלוננו עליו עשוי להסתבך בדרכים שונות בגלל המצוקה אליה נקלע בזמן המאסר וגם בשל הלחץ הנפשי שמופעל עליו. לכן, העצה החשובה ביו...
  קרא עוד
 • אם עומד כנגדך חשד או אשמה בגין ביצוע עבירת אלימות כלפי המשפחה – אלימות שמתבטאת כלפי האישה או הילדים – דע לך כי יש בכך סכנה אמיתית לגורל עתידך. כיום, עם העלייה במספר עבירות מסוג זה, כל אדם שנחשד בביצוע עבירת אלימות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9