חוות דעת » עבירות אלימות

אישום על אלימות במשפחה


כעורכת דין פלילית אני נתקלת לא פעם באנשים שעומדים בפני אישום על אלימות במשפחה, אבל לא תופסים עצמם כאלימים. סכסוכים בתוך המשפחה נתפסים עבורם כמשהו אישי, כביסה מלוכלכת, דרך חינוך, משהו שלא נוגע לאף אחד בחוץ.

במהלך השנים האחרונות ביקרתי את סבי אחת לשבועיים בממוצע, תחת סידור שקיימתי עם אחותי, לאחר שהוא סרב להתפנות לבית אבת עם הזמן התדרדר מצבו והוא הפך קשה וחשדן. מפעם לפעם הפכתי חסר סובלנות והתחלתי לנהוג כלפיו באלימות, פה מכה קטנה, שם דחיפה
, עד שיום אחד איבדתי עשתונות הכיתי אותו חזק ונעצרתי על ידי המשטרה. האם אני עומד בפני אישום על אלימות במשפחה?

אנו מכירים אלימות במשפחה בעיקר כנגד נשים או ילדים, אך גם אלימות כלפי הורים, סבים או מישהו אחר מהתא המשפחתי, בהחלט נופל להגדרה. פה מדובר לא רק באלימות במשפחה אלא בפגיעה בקשיש חסר ישע ולכן חשוב מאוד שתפעל בחוכמה.

 חשוב לבסס ולהבין את מצבך הנפשי בעת האירוע ובתקופה שקדמה לו.האם הבעת את הקושי כלפי מישהו, האם התרעת שאתה לא סובלני כלפיו שקשה לך, שאתה בדיכאון מכל המצב. כל שיחה וכל תיעוד חשובים, על מנת לבסס הגנה.

 חשוב גם להבין האם אתה אדם אלים מטבעך, האם יש לך הרשעות קודמות או שנקלעת בעבר לסיטואציות אלימות. חשוב מאוד שתקבל ייעוץ משפטי מתאים, כיצד לנהוג על מנת להימנע מהגשת כתב אישום על אלימות.

נעצרתי במשטרה לאחר שבת זוגתי הגישה נגדי תלונה על אלימות במשפחה.בחקירתה היא טענה שהאירוע האלים התרחש ביום מסוים בו ביתי מנישואין ראשונים מגיעה אלינו.היא בחרה את היום הספציפי הזה היות ויש לה השפעה על הילדה והיא ידעה שהיא תספר כל מה שהיא תגיד לה לספר.איך אוכיח שמדובר בשקר, כאשר הילדה תומכת בסיפור ?

מעורבות של ילדים במקרים של אלימות במשפחה נבדקת ונבחנת תחת זכוכית מגדלת, בעיקר כשמדובר בילדים צעירים, נוחים להשפעה. לפי הבנתי בין בת זוגך לביתך יש מערכת יחסים טובה ולכן היא ידעה שהילדה תתמוך בסיפור שלה. אולי אפילו היא שכנעה את הילדה שזה אכן קרה.

חשוב לדעת מהי הסיבה שבת זוגך החליטה להתלונן, האם יש בניכם מערכת יחסים טובה, האם אתם על סף פירוד. תלונה כוזבת על אלימות במשפחה אינה מוגשת בלי סיבה. ברגע שתאתר את המניע תוכל להפריך את התלונה.

לגבי מעורבות הילדה בפרשה, מומלץ שתבקש שתיחקר על ידי חוקר מתאים, תחת פיקוח בו תוכל לספר את האמת ללא חשש. אם אכן אתה יודע שאין אמת בתלונה וכי עדותה של הילדה אינה אמינה, מסיבות אלה או אחרותחשוב שתשתף את עורך הדין שלך ותתייעץ איתו כיצד הכי נכון לפעול, גם על מנת שלא לערער ולפגוע בילדה.

גדלתי בבית דתי עם חינוך נוקשה וקפדן. בגיל מבוגר יותר החלטתי לחזור בשאלה, אך דרך החינוך והתובנות שספגתי בבית נשארו בי.לפני כשלוש שנים הכרתי אישה גרושה, אם לשני ילדים בגיל העשרה. הצטרפתי למשפחה והתחלתי לחנך את הילדים ביד נוקשה.מעולם לא נקטתי באלימות פיזית, אבל העונשים שלי היו קשים ולעיתים כואבים. הוגשה נגדי תלונה על אלימות במשפחה. האם זה תקף גם שלא הרמתי יד?

אלימות אינה חייבת להיות הרמת יד על אדם אחר, ישנן הרבה צורות ודרכים בהן ניתן להתעלל בבן משפחה או בילד. חשוב להבין בדיוק מה עשית ובאיזו סיטואציה. האם ההחלטות שקיבלת היו נכונות למצב, האם היה לך גיבוי של האם, באיזו תדירות נקטת בעונשים קשים ובעצם האם הייתה פה התעללות או אלימות.

 אם הענשת בצורה בה הענישו אותך, חשוב שתספר זאת לעורך הדין שלך.זו הדרך שבה חינכו אותך, זה מה שספגת ולכן זה נראה לך לגיטימי, גם כשזה לא.זו הסיבה שרק עורך דין שמכיר את המיוצג ולא רק את המקרה, יכול לבסס הגנה אפקטיבית.

 

חוות דעת בנושא אישום על אלימות במשפחה

 •  חוות דעת על עיכוב הליכים במשפט פלילי .
  קרא עוד
 • אין עוררין לגבי חיוניות פעילויות המשטרה בשמירה על הסדר והארגון במדינת ישראל, על כן בידי השוטרים מונחות סמכויות רבות, בכדי להגן על האינטרס הציבורי של אזרחי המדינה. כתוצאה מכך, לעיתים נעשה שימוש בלתי סביר בכוח הרב הנתון בידי המ...
  קרא עוד
 • אחד הפסוקים המפורסמים ביותר בספר משלי מתחיל במילים "מוות וחיים ביד לשון...". בעידן המודרני בו המילים שלנו יכולות להגיע לתפוצה רחבה בצורה בלתי רגילה תוך זמן קצר ולקבל תהודה שלא תמיד צפינו לה, המילים החכמות והעתיקות ה...
  קרא עוד
 • כמעט מדי יום ביומו מתעוררים תושבי מדינת ישראל לעיתוני הבוקר המדווחים על אינספור מקרים של אלימות. למעשה, בעיית האלימות במדינת ישראל כה החמירה במהלך השנים האחרונות, עד שנראה כי חרף כל הניסיונות לעקור את התופעה מהשורש, לצערנו הר...
  קרא עוד
 • כעורכת דין המתמחה בתחום הפלילי, אני נתקלת לא מעט במקרים של תלונות שווא. לצערי, גם כשהתלונה שקרית, האדם שהתלוננו עליו עשוי להסתבך בדרכים שונות בגלל המצוקה אליה נקלע בזמן המאסר וגם בשל הלחץ הנפשי שמופעל עליו. לכן, העצה החשובה ביו...
  קרא עוד
 • אם עומד כנגדך חשד או אשמה בגין ביצוע עבירת אלימות כלפי המשפחה – אלימות שמתבטאת כלפי האישה או הילדים – דע לך כי יש בכך סכנה אמיתית לגורל עתידך. כיום, עם העלייה במספר עבירות מסוג זה, כל אדם שנחשד בביצוע עבירת אלימות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9