חוות דעת » עבירות אלימות

פרשת דודו טופז: עבירה פלילית מול תביעה אזרחית


פרשת טופז לא יורדת מהכותרות. גילויים חדשים כמו תכנונו לתקוף את המפיק יואב גרוס ואף לרצוח את אשתו לשעבר רוני חן ובעלה הטרי, מעלים את חומרת החשדות נגדו לסף חדש.

פרשנים משפטיים רבים מנסים להעריך הענוש שיינתן לבדרן במידה ויימצא אשם, אולם שאלה מעניינת לא פחות היא מה גובה הפיצויים שיאלץ לשלם לקרובנותיו במקרה של תביעה אזרחית. כידוע, טופז הוא גם היום איש עשיר מאוד, ולכן לקרובנותיו תהיה את הלגיטימציה וגם המוטיבציה לדרוש עבור הפגיעה בהם תביעות נזיקין גבוהות במיוחד.

חשוב לעמוד על ההגדרה המשפטית של תביעה אזרחית בגין עבירה פלילית

אדם שנפגע מעבירה פלילית רשאי גם להגיש תביעה אזרחית לבית המשפט ולקבל פיצוי על הנזק שנגרם לו. מהי הדרך הנכונה להגיש תביעה אזרחית?

עבירות פליליות רבות מותירות את הקורבן במצב של חוסר אונים- מעשה תקיפה משאיר בדרך כלל צלקות נפשיות וגופניות למשך שנים ואולי אף חיים שלמים. אדם שמותקף באיומים ונשדד סובל לא רק מפצעים גופניים קשים אלא גם מאבדן רכוש. לאחר חקירת המשטרה, הגשת כתב האישום והמשפט הפלילי, הנאשם עלול להיות מורשע בגין העבירה שביצע. אולם לא משנה מה העונש שהוא קיבל, או כמה שנות מעצר עליו לרצות בכלא, הפגיעה בקורבן כבר נעשתה.

למרות שהקורבן הוא זה שנפגע מהעבירה הפלילית, המדינה היא זו המאשימה בהליך הפלילי. ולכן, האינטרס המרכזי הוא להביא לענישת העבריין, כאשר צרכיו של הקורבן לעיתים נדחקים הצידה. במצב זה, הפיצוי הכספי בהליך הפלילי אינו בהכרח בראש מעייניה של התביעה.

מה שחשוב לדעת הוא שגם אם נקבע פיצוי כספי בהליך הפלילי, אין זה אומר שהנפגע אינו יכול להגיש תביעה אזרחית כנגד התוקף בעבור סך הנזק שנגרם לו. הנזק יכול להיות מגוון:

 • נזק כלכלי- פגיעה ביכולת השתכרות או פגיעה ברכוש
 • נזק גופני - נכות, כאבים, טיפולים רפואיים וכו'


נזק נפשי - טראומה, עוגמת נפש, נכות נפשית וכיו"ב

 

במקרים מסוימים אפילו פגיעה במוניטין נחשבת לנזק הנגרם מהעבירה.

מהי תביעה אזרחית נגררת?

אם כן, נפגעת מעבירה פלילית והנאשם הורשע בהליך פלילי? זכותך להגיש נגדו גם תביעה אזרחית נגררת. לאחר קבלת פסק הדין הנפגע רשאי להגיש תביעה, בהליך הנקרא תביעה אזרחית נגררת פלילים. על פי ההליך, התביעה מוגשת לאותו בית משפט ואף לאותו שופט אשר דן בהליך הפלילי. מהות התביעה האזרחית היא למעשה לקבל פיצוי הולם לנזקים שנגרמו לנפגע עקב מעשיו של הנאשם.

תביעה אזרחית נגררת, מעצם אופייה מתבצעת כאמור לאחר ההרשעה בהליך הפלילי. מכאן, שהליך התביעה אינו מתעסק כלל במסקנות פסק הדין שהרשיע את הנאשם, אלא מקבל את גזר הדין כהנחת יסוד. במילים אחרות, הנפגע אינו צריך להוכיח שנגרם לו נזק אלא רק לדון על היקף הנזק ומידת הפיצוי הנדרש. כמו כן, מכיוון שתביעה אזרחית נגררת פלילים מוגשת לאותו בית משפט ואפילו לאותו השופט, אין צורך להציג את כל הדברים מחדש, אחרי הכל- השופט מכיר את המקרה לעומקו.

הליך תביעה אזרחית נגררת

ובכן, האם הכול באמת כל כך פשוט? במידה מסוימת כן, אולם חשוב מאוד להתייחס לנקודה חשובה אחת- על מנת לפתוח הליך תביעה אזרחית נגררת על הנפגע להגיש את תביעתו האזרחית עד שלושים יום ממועד קבלת פסק הדין הפלילי הסופי (כלומר לאחר כל הערעורים, במידה והיו).

במידה והנפגע לא היה מודע לחוק, ולא הגיש תביעה אזרחית נגררת במהלך 30 הימים המעוגנים בחוק, ניתן לחילופין להגיש תביעה נזיקית כנגד הנאשם. תביעה נזיקית אינה מסתמכת על המשפט הפלילי, אולם בהחלט ניתן להציג בה את פסק הדין שהרשיע את הנאשם כראייה המוכיחה את טענת הנפגע התובע.

כחלק משירותי כעורכת דין פלילית חשוב לי ללוות את הלקוח לאורך כל הדרך, כולל הליך הגשת תביעה אזרחית נגררת. בכל מקרה, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום טרם הגשת תביעה אזרחית לפיצויים על בסיס פסק הדין הפלילי.

מה צריך לעשות לפני שמגישים תביעת נזיקין אזרחית?

 • לבדוק את העילות לתביעה, כמו: נזקי גוף ,נזק נפשי ועוגמת נפש
 • לנתח את מצבו הכלכלי של הנתבע. אם מדובר שנתבע דל אמצעים, סביר להניח כי לא תהיה לו אפשרות לשלם, ולכן חבל לבזבז את הזמן על תביעה.
 • עיקולים: מיד להטיל עיקולים למנוע הברחת נכסים - בית ,בנקים וכל רכוש אחר 

חוות דעת בנושא פרשת דודו טופז: עבירה פלילית מול תביעה אזרחית

 •  חוות דעת על עיכוב הליכים במשפט פלילי .
  קרא עוד
 • אין עוררין לגבי חיוניות פעילויות המשטרה בשמירה על הסדר והארגון במדינת ישראל, על כן בידי השוטרים מונחות סמכויות רבות, בכדי להגן על האינטרס הציבורי של אזרחי המדינה. כתוצאה מכך, לעיתים נעשה שימוש בלתי סביר בכוח הרב הנתון בידי המ...
  קרא עוד
 • אחד הפסוקים המפורסמים ביותר בספר משלי מתחיל במילים "מוות וחיים ביד לשון...". בעידן המודרני בו המילים שלנו יכולות להגיע לתפוצה רחבה בצורה בלתי רגילה תוך זמן קצר ולקבל תהודה שלא תמיד צפינו לה, המילים החכמות והעתיקות ה...
  קרא עוד
 • כמעט מדי יום ביומו מתעוררים תושבי מדינת ישראל לעיתוני הבוקר המדווחים על אינספור מקרים של אלימות. למעשה, בעיית האלימות במדינת ישראל כה החמירה במהלך השנים האחרונות, עד שנראה כי חרף כל הניסיונות לעקור את התופעה מהשורש, לצערנו הר...
  קרא עוד
 • כעורכת דין המתמחה בתחום הפלילי, אני נתקלת לא מעט במקרים של תלונות שווא. לצערי, גם כשהתלונה שקרית, האדם שהתלוננו עליו עשוי להסתבך בדרכים שונות בגלל המצוקה אליה נקלע בזמן המאסר וגם בשל הלחץ הנפשי שמופעל עליו. לכן, העצה החשובה ביו...
  קרא עוד
 • אם עומד כנגדך חשד או אשמה בגין ביצוע עבירת אלימות כלפי המשפחה – אלימות שמתבטאת כלפי האישה או הילדים – דע לך כי יש בכך סכנה אמיתית לגורל עתידך. כיום, עם העלייה במספר עבירות מסוג זה, כל אדם שנחשד בביצוע עבירת אלימות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9