חוות דעת » עבירות אלימות

זכות לעיין בחומר חקירה משטרתית - מקרה דפנה כרמון


שוב אנו עדים לפרשייה פלילית מהעבר שמעמידה את מערכות הצדק שלנו בסימן שאלה: 27 שנים עברו מאז דפנה כרמון, חיילת בת 21, יצאה מבית חברה ולא חזרה. היא נמצאה כעבור שלושה ימים במערה סמוך לסכנין כשעל גופה סימני חנק ותקיפה מינית. הראיות במקום הצביעו על אחמד קוזלי שמסר את שמותיהם של שלושת שותפיו לרצח:כאמל סביחי, מוחמד סביחי ועאטף סביחי.

לאחר שהחל משפטם הכחישו הארבעה את הרצח, וטענו כי ההודאה נגבתה מהם תחת לחץ. אולם בתום המשפט בינואר 1987 נקבע כי הארבעה מסרו את הודאותיהם מרצונם, וכי הראיות נגדם מוצקות.

הם נדונו למאסר עולם, והערעור שהגישו לבית המשפט העליון נדחה. בשנת 2000 הם ביקשו לקיים משפט חוזר בעניינם, אך בקשתם נדחתה. קוזלי ועאטף סביחי, שהורשעו ברצח דני כץ ודפנה כרמון, צפויים להשתחרר מהכלא רק בשנת 2020.

בבקשה שהוגשה הבוקר לבית המשפט העליון נטען כי "ראיות מהותיות וחדשות בפרשת הרצח שאירע לפני 27 שנה חושפות כי נגרם עיוות דין לנאשמים שהורשעו, ומצביעות על התנהלות פסולה ובלתי חוקית של גורמי החקירה".

זכות עיון בחומר חקירה

הפתיחה של תיק החקירה מחדש מעלה את הסוגיה הנוגעת לזכותו של עורך הדין והנאשם לעיין בחומר החקירה. עיון בחומר החקירה הוא ההליך החשוב ביותר בהליך הפלילי. מחומר הראיות ניתן ללמוד מה המשטרה עשתה והחשוב מכול מה לא עשתה. לפעמים ניתן ללמוד מחומר הראיות שישנו חומר נוסף שהמדינה לא העבירה להגנה - ואין חמור מזה. הסתרת חומר חקירה יכולה לגרום להרשעה של אדם חף מפשע.

מה קובע החוק ?

כעורכת דין פלילית אני נעזרת רבות בסעיף 74(א) לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982 (להלן: "החוק"), הקובע את זכות העיון בנבכי חומר חקירה .

הוראת סעיף 74(א) לחוק מאפשרת לנאשמים זכות עיון באותו חומר חקירה , המצוי בידי גורמי החקירה והתביעה והנוגע לאישומים. החוק גורס כי זכות עיון בחומר חקירה נגזרת מזכות היסוד של הנאשם לחירות אישית, וזכותו לנהל את הגנתו כשהוא מכיר את המכלול של חומר חקירה הקיים בעניינו.

להלן לשון החוק:

"הוגש כתב אישום בפשע או בעוון, רשאים הנאשם וסנגורו, וכן אדם שהסנגור הסמיכו לכך, או בהסכמת התובע, אדם שהנאשם הסמיכו לכך, לעיין בכל זמן סביר בחומר החקירה וכן ברשימת כל החומר שנאסף או שנרשם בידי הרשות החוקרת, והנוגע לאישום שבידי התובע ולהעתיקו."

חשוב לי לציין כי גם לסעיף זה בחוק יש סייגים, וביניהם מועד הזכות לעיון במסמכי חומר חקירה שבידי התביעה - רק לאחר הגשת כתב אישום ולא בשלבי המעצר המוקדמים, ולא בהכרח לפני הליך השימוע. סייג נוסף הוא שבמידה ויש חומר חסוי - חומר חקירה זה לא יועבר לעיון הנאשם וסנגורו מטעמי סודיות, בשל חיסיון שבדין.

מהו חומר חקירה ?

 

 • חומר חקירה - הסכם עם עד מדינה
 • חומר חקירה - תיק חקירה כנגד עד מדינה בעניין אחר, בו עלתה סברה כי העדות היא עדות שקר, אך לא בהכרח גישה להרשעות קודמות שלו
 • חומר חקירה - תיק חקירה של נאשמים אחרים במידה והם רלוונטיים

 

כמו כן, אוסיף ואציין כי על-פי התיקון לסעיף 74 לחוק סדר דין פלילי - רשימת כל החומר שנאסף (גם ע"י המשטרה) מהווה אף היא חלק מתוך חומר חקירה , שיש לאפשר לנאשם לעיין בו ולהעתיקו. 

חוות דעת בנושא זכות לעיין בחומר חקירה משטרתית - מקרה דפנה כרמון

 •  חוות דעת על עיכוב הליכים במשפט פלילי .
  קרא עוד
 • אין עוררין לגבי חיוניות פעילויות המשטרה בשמירה על הסדר והארגון במדינת ישראל, על כן בידי השוטרים מונחות סמכויות רבות, בכדי להגן על האינטרס הציבורי של אזרחי המדינה. כתוצאה מכך, לעיתים נעשה שימוש בלתי סביר בכוח הרב הנתון בידי המ...
  קרא עוד
 • אחד הפסוקים המפורסמים ביותר בספר משלי מתחיל במילים "מוות וחיים ביד לשון...". בעידן המודרני בו המילים שלנו יכולות להגיע לתפוצה רחבה בצורה בלתי רגילה תוך זמן קצר ולקבל תהודה שלא תמיד צפינו לה, המילים החכמות והעתיקות ה...
  קרא עוד
 • כמעט מדי יום ביומו מתעוררים תושבי מדינת ישראל לעיתוני הבוקר המדווחים על אינספור מקרים של אלימות. למעשה, בעיית האלימות במדינת ישראל כה החמירה במהלך השנים האחרונות, עד שנראה כי חרף כל הניסיונות לעקור את התופעה מהשורש, לצערנו הר...
  קרא עוד
 • כעורכת דין המתמחה בתחום הפלילי, אני נתקלת לא מעט במקרים של תלונות שווא. לצערי, גם כשהתלונה שקרית, האדם שהתלוננו עליו עשוי להסתבך בדרכים שונות בגלל המצוקה אליה נקלע בזמן המאסר וגם בשל הלחץ הנפשי שמופעל עליו. לכן, העצה החשובה ביו...
  קרא עוד
 • אם עומד כנגדך חשד או אשמה בגין ביצוע עבירת אלימות כלפי המשפחה – אלימות שמתבטאת כלפי האישה או הילדים – דע לך כי יש בכך סכנה אמיתית לגורל עתידך. כיום, עם העלייה במספר עבירות מסוג זה, כל אדם שנחשד בביצוע עבירת אלימות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9