חוות דעת » עבירות אלימות

"אוז" או "רימונים"?


"הכל פרובוקציה. לא הייתי באמריקה, אני לא רוצה להיות באמריקה, אני שונא את אמריקה, לא חשבתי להיות באמריקה ואין שום סיכוי שאני אעשה עבירה באמריקה" (מאיר אברג'יל)

גם דברים אלה, שאמר מאיר אברג'יל לא עזרו לו במיוחד, לאחר שבית המשפט החליט כי הוא יוסגר לארה"ב יחד עם אחיו איציק ועוד שלושה מחבריהם לארגון הפשע. לפני יומיים החליט השופט חשין כי כל החמישה יועברו לטיפול הרשויות האמריקאיות.

הפרשה החלה באוגוסט אשתקד, לאחר שהיחידה הארצית לחקירות בין-לאומיות (היאחב"ל) עצרה את האחים אברג'יל בעקבות בקשת הסגרה שהתקבלה מארה"ב. יצחק אברג'יל כבר היה עצור אז בגלל פרשת הרצח של מרגריטה לאוטין, בה היו מעורבים אנשי ארגונו. איציק אברג'יל, הנחשב לאיש החזק של העולם התחתון בישראל, הואשם יחד עם משה מלול ברצח הסוחר הסמים הישראלי סמי אטיאס בלוס אנג'לס. כמו כן, נאשמם אברג'יל בעמידה בראש ארגון פשע, סחיטה באיומים, סחר בסמים והלבנת הון. השאר נאשמים כי היו מעורבים בהלבנת כספים בפרשת הבנק למסחר.

סרט מאפיה

נראה כי גם למשטרה האמריקאית וגם ומשטרה הישראלית יש מספיק ראיות מוצקות כי החמישה אכן היו מעורבים בפשעים אלה, כשאחת מהן היא הקלטת השיחה בין אסי ועקנין לאחיו חי. השיחה, שלא הייתה מביישת שום דיאלוג של סרט מאפיה, מוכיחה כמעט מעל כל ספק כי האחים היו נתונים ללחץ אסום של סחיטה ואיומים מצד משפחת אברג'יל.

ההחלטה של השופט חשין התקבלה בהפתעה בקרב הנאשמים, שציפו שלפחות שניים מהם יישארו בארץ ולא יוסגרו לארצות הברית. השופט קבע עוד כי ההסגרה תתבצע רק אם ארצות הברית תתחייב שבמידה וייגזרו עליהם עונשי מאסר הם יוכלו לרצות אותם בארץ.

האינטרס של המדינה בהסגרה

ראשית מדובר בחוק. לישראל יש הסכמי הסגרה הקבועים בחוק לפיהם היא מחוייבת להסגיר נאשמים שביצעו פשעים במדינות זרות. הסכמי ההסגרה קובעים כי הנאשמים יישפטו וירצו את עונשם במדינה בה ביצעו את הפשע.

אולם, כפי שלמדנו זה לא תמיד קורה בפועל. העבריין זאב רוזנשטיין כזכור נידון ל- 12 שנות מאסר בארה"ב, אולם במסגרת עסקת הטיעון נקבע כי הוא ירצה את עונשו בישראל. מבחינתו כמובן שזה עדיף, כי כך הוא יהיה קרוב למשפחתו, שלא לדבר על תנאי המחייה שלו בבית כלא "רימונים" - שמול אלה בארה"ב הם שמים וארץ.

גם במקרה של האחים אברג'יל, אני מאמינה כי עסקת טיעון במסגרתה יודו באישומים המיוחסים להם, תעניק להם את ה"פריבילגיה" לרצות את עונשם בישראל ולא בבית כלא בארה"ב.

"קפצו על המציאה"

המדינה מוכנה לעשות הכל כדי שארצות הברית תעזור לה, בתמורה לכך שזו תסגיר לכאן אנשים שביצעו פשעים בישראל. במקרה של אברג'יל, יש לי רושם כי בית המשפט והפרקליטות "קפצו על המציאה" בהחלטה להסגירם לארה"ב. אז נכון שיש חוק ויש הסכמים, אבל את מרבית הפשעים המיוחסים שלהם בוצעו בישראל ובוצעו מכאן.ונראה שזו הייתה הזדמנות בשבילם להיפטר ממה שהם מכנים "ארגון הפשע".

מדינת ישראל לא צריכה לזרוק את האזרחים שלה לבתי כלא חשוכים במדינות זרות כדי להתמודד עם פשיעה. על המשטרה להתחיל לעבוד ולהוכיח כי האחים אברג'יל אכן ניהלו "ארגון פשע" וזאת במקום לתת להם כרטיס טיסה לכיוון אחד.

חוות דעת בנושא "אוז" או "רימונים"?

 •  חוות דעת על עיכוב הליכים במשפט פלילי .
  קרא עוד
 • אין עוררין לגבי חיוניות פעילויות המשטרה בשמירה על הסדר והארגון במדינת ישראל, על כן בידי השוטרים מונחות סמכויות רבות, בכדי להגן על האינטרס הציבורי של אזרחי המדינה. כתוצאה מכך, לעיתים נעשה שימוש בלתי סביר בכוח הרב הנתון בידי המ...
  קרא עוד
 • אחד הפסוקים המפורסמים ביותר בספר משלי מתחיל במילים "מוות וחיים ביד לשון...". בעידן המודרני בו המילים שלנו יכולות להגיע לתפוצה רחבה בצורה בלתי רגילה תוך זמן קצר ולקבל תהודה שלא תמיד צפינו לה, המילים החכמות והעתיקות ה...
  קרא עוד
 • כמעט מדי יום ביומו מתעוררים תושבי מדינת ישראל לעיתוני הבוקר המדווחים על אינספור מקרים של אלימות. למעשה, בעיית האלימות במדינת ישראל כה החמירה במהלך השנים האחרונות, עד שנראה כי חרף כל הניסיונות לעקור את התופעה מהשורש, לצערנו הר...
  קרא עוד
 • כעורכת דין המתמחה בתחום הפלילי, אני נתקלת לא מעט במקרים של תלונות שווא. לצערי, גם כשהתלונה שקרית, האדם שהתלוננו עליו עשוי להסתבך בדרכים שונות בגלל המצוקה אליה נקלע בזמן המאסר וגם בשל הלחץ הנפשי שמופעל עליו. לכן, העצה החשובה ביו...
  קרא עוד
 • אם עומד כנגדך חשד או אשמה בגין ביצוע עבירת אלימות כלפי המשפחה – אלימות שמתבטאת כלפי האישה או הילדים – דע לך כי יש בכך סכנה אמיתית לגורל עתידך. כיום, עם העלייה במספר עבירות מסוג זה, כל אדם שנחשד בביצוע עבירת אלימות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9