חוות דעת » עבירות אלימות

"רצח קולקטיבי" - מקרי קרפ ומיכאלי


החדשות הקשות על אלימות עד כדי לקיחת חיי אדם ברחובות ישראל מעלות שוב ושוב את סוגיית ההבדלים בעיני החוק בין סוגי גרימת מוות שקורים חדשות לבקרים. רק לפני שבועות שמענו את התיאור המחריד של רצח לאונרד קרפ בידי חבורת צעירים שיכורים בחוף הים. החוק בוחן כל מעשה כזה כאשר המתת אדם בידי אדם אחר מתחלקת על פי החוק לשלושה סוגים:
1. רצח / רצח בכוונה תחילה.
2. הריגה.
3. גרימת מוות ברשלנות.

לכל אחד מהסוגים יש הגדרה שונה בחוק, חומרה אחרת ולפיכך גם רמת ענישה אחרת.

 • רצח – רצח או רצח בכוונה תחילה (מושג זהה) הוא פשע של המתת אדם בידי הזולת, מתוך כוונה תחילה. הדבר נחשב למעשה פשע חמור, וזו הדרגה החמורה ביותר מבין שלושת סוגי הפשעים. במרבית מדינות העולם העונש על רצח הוא מאסר עולם. במדינות מחמירות העונש על רצח הוא מוות.
   
 • הריגה - עבירת ההריגה היא עבירה תוצאתית. אדם הגורם למותו של אדם אחר ע"י מעשה או מחדל אסורים - יואשם בהריגה. להבדיל מרצח – כאן אין כוונה לרצוח מישהו אלא מעשה או מחדל שגרמו לכך ללא כוונה תחילה. עבירת הריגה זו דרגה חמורה פחות מרצח. העונש על הריגה הוא מאסר בן עשרים שנה.
   
 • גרימת מוות ברשלנות – זוהי הדרגה הפחות חמורה של גרימת מוות. גרימת מוות ברשלנות נחשבת לכזו לאחר שנבחן האם אדם סביר במצבו של הנאשם היה מתנהג כפי שהתנהג הנאשם. אם התשובה לכך שלילית – אכן מדובר במצב של גרימת מוות ברשלנות.

 

היסוד הנפשי בעבירת הרשלנות מבטא מצב של היעדר מודעות בפועל לטיב המעשה, לנסיבות או לתוצאות המעשה, בו בזמן שהעבריין וצריך היה, בנסיבות העניין, להיות מודע להם. העונש על גרימת מוות ברשלנות הוא מאסר של עד שלוש שנים.

רצח "קולקטיבי" - מי באמת לוחץ על ההדק?

לצערנו הרב, אירועי רצח, כאמור, הפכו להיות עניין שבשגרה. אקח אתכם 8 שנים אחורה לרצח אחר - האירוע התרחש בחודש יוני 2000 בחוף הילטון בתל אביב. הצעיר, אלון מיכאלי היה מעורב בויכוח מול קבוצת צעירים בחוף ים. העילה - סכסוך על כיסא נוח פנוי בחוף הים. הסכסוך הסתיים בדקירתו של מיכאלי, שהביאה למותו.

החשודים נתפסו והובאו למשפט, אך מהר מאד התברר, כי מצב בו חבורת אנשים מעורבת ברצח/הריגת אדם יכול להביא להקלה בסעיפי האישום ובחומרת העונש באופן משמעותי. במקרה הזה, במהלך החקירה, התברר שלא ניתן להוכיח מי היה הדוקר בפועל. לאור האמור, נאלצה התביעה להפחית את האישום מרצח להריגה, ומבין חבורת הצעירים שנכחו באירוע נמצאו ראיות שקושרות רק צעיר אחד - עורקבי. הוא נדון ל- 3 שנות מאסר בלבד.

מסתבר, שבעת אירוע הריגה/רצח שמעורבים בו מספר אנשים, ולא ניתן להוכיח מעל לכל ספק מי לחץ על ההדק/ מי דקר/ מי חנק - בית המשפט מוצא לנכון לתת לכל המעורבים ליהנות מהספק, מחשש של עינוי דין, וגרימת עוול לאלה שהיו נוכחים באירוע, אך לא הרגו בפועל את הקורבן. זו הסיבה שבמקרים מסוג זה הענישה קלה יותר בהשוואה לרצח/הריגה שמבוצעים ע"י אדם יחיד. 

חוות דעת בנושא "רצח קולקטיבי" - מקרי קרפ ומיכאלי

 •  חוות דעת על עיכוב הליכים במשפט פלילי .
  קרא עוד
 • אין עוררין לגבי חיוניות פעילויות המשטרה בשמירה על הסדר והארגון במדינת ישראל, על כן בידי השוטרים מונחות סמכויות רבות, בכדי להגן על האינטרס הציבורי של אזרחי המדינה. כתוצאה מכך, לעיתים נעשה שימוש בלתי סביר בכוח הרב הנתון בידי המ...
  קרא עוד
 • אחד הפסוקים המפורסמים ביותר בספר משלי מתחיל במילים "מוות וחיים ביד לשון...". בעידן המודרני בו המילים שלנו יכולות להגיע לתפוצה רחבה בצורה בלתי רגילה תוך זמן קצר ולקבל תהודה שלא תמיד צפינו לה, המילים החכמות והעתיקות ה...
  קרא עוד
 • כמעט מדי יום ביומו מתעוררים תושבי מדינת ישראל לעיתוני הבוקר המדווחים על אינספור מקרים של אלימות. למעשה, בעיית האלימות במדינת ישראל כה החמירה במהלך השנים האחרונות, עד שנראה כי חרף כל הניסיונות לעקור את התופעה מהשורש, לצערנו הר...
  קרא עוד
 • כעורכת דין המתמחה בתחום הפלילי, אני נתקלת לא מעט במקרים של תלונות שווא. לצערי, גם כשהתלונה שקרית, האדם שהתלוננו עליו עשוי להסתבך בדרכים שונות בגלל המצוקה אליה נקלע בזמן המאסר וגם בשל הלחץ הנפשי שמופעל עליו. לכן, העצה החשובה ביו...
  קרא עוד
 • אם עומד כנגדך חשד או אשמה בגין ביצוע עבירת אלימות כלפי המשפחה – אלימות שמתבטאת כלפי האישה או הילדים – דע לך כי יש בכך סכנה אמיתית לגורל עתידך. כיום, עם העלייה במספר עבירות מסוג זה, כל אדם שנחשד בביצוע עבירת אלימות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9