חוות דעת » עבירות אלימות

צא בזול? עבירות אלימות ועונשן - מקרה מיכאל מור


עבירות אלימות הן מעשה פלילי לכל דבר. מי שייתפס בביצוע עבירות אלימות יובא למשפט פלילי, והוא צפוי לעונשים הקבועים לחוק העונשין. העונשים נקבעים על פי חומרת עבירת האלימות, ועל פי נסיבות המקרה בהן קרתה עבירת אלימות.

כעורכת דין פלילית, אני מייצגת נאשמים רבים בעבירות אלימות, ויכולה לספר לכם, שאין חומרת עונש אחד בגין עבירות אלימות דומה לחומרת עונש אחר בגין עבירות אלימות דומות.

מיכאל מור ומידתיות העונש

רק בימים האחרונים נחשפנו לעסקת טיעון חדשה בעניין עבירות אלימות. מיכאל מור, עבריין מאזור הצפון הואשם בתחילה ב-35 סעיפי אישום, וביניהם איומים וסחיטה באיומים של שופטים ושוטרים.

למור יוחסו חשדות מעבר לסחיטה באיומים, כמו העלבת עובד ציבור (שוטרים) וזילות בית המשפט.

המקרה של מור קיבל תהודה גדולה גם בשל העובדה, כי בין השוטרים שנפגעו מהעבירות של מור החליטו ליטול את החוק בידיהם, וניסו לפגוע במור באמצעות הנחת מטען חבלה מתחת לרכבו.

בסופו של דבר, בעקבות עסקת הטיעון שהושגה עם פרקליטיו של מור הוא הואשם בשני סעיפים בלבד. העונש שנגזר על מור הוא 11 חודשי מאמר בפועל. בשל העובדה שמור היה כלוא כבר מחודש פברואר, נותרו לו שלושה חודשים בלבד עד לשחרורו מבית הכלא. נשאלת השאלה האם 11 חודשי מאמר הם עונש קל או כבד לעבירות מסוג אלו בהן הואשם בסופו של דבר מיכאל מור?
הפרקליטות חושבת שהעונש קל

הפרקליטות כמובן חושבת שמדובר בעונש קל מדי על עבירות אלימות. לדעתם מעשיו של הנאשם היו ראויים לעונש כבד יותר, אך בגלל הרצון להחזיר את השקט על כנו באזור הצפון החליטה הפרקליטות לגשר ולקיים עסקת טיעון הנושאת בחובה עונש שנחשב בעיניה לקל יחסית.

עונש קל מדי? ממש לא!

אז זה מה שאומרים לנו עורכי הדין של הפרקליטות, אך כעורכת וסנגורית פלילית חשוב לי לציין, כי לא מדובר בענישה מידתית קלה מדי, כפי שמצטייר מהפרסומים בתקשורת.

השופטת במשפט הסבירה כי התרשמה שחרטת הנאשם כנה ואמיתית, ושהוא לוקח אחריות מלאה על מעשיו וכוונתו לעלות על דרך הישר. אי אפשר להתעלם מהעובדה שהעבירות שביצע מור קרו זמן לאחר שנעצרו והועמדו לדין השוטרים, אשר הניחו מטענים לנאשם ולאחיינו. העניין גרם להתדרדרות במצבו הנפשי, וקיבל את ביטויו בשיחותיו ובניסיונותיו לאיים על שוטרים ושופטים.

אינני מגינה על מעשיי העבריין ובוודאי שלא מצדיקה אותם, אך עונש של 11 חודשי מאסר אינו נחשב לעונש קל בהתאם לנסיבות המקרה ולעונשים הקבועים בחוק. לנוחיותכם להלן טבלה המוכיחה כי מדובר בענישה סבירה ולא קלה מדי, כפי שהתקשורת מנסה להראות.

לפניכם טבלה המתארת הסטוריה של עונשים בעבירות אלימות:

מידת עונשים בעבירות אלימות - מיכאל מור 

חוות דעת בנושא צא בזול? עבירות אלימות ועונשן - מקרה מיכאל מור

 •  חוות דעת על עיכוב הליכים במשפט פלילי .
  קרא עוד
 • אין עוררין לגבי חיוניות פעילויות המשטרה בשמירה על הסדר והארגון במדינת ישראל, על כן בידי השוטרים מונחות סמכויות רבות, בכדי להגן על האינטרס הציבורי של אזרחי המדינה. כתוצאה מכך, לעיתים נעשה שימוש בלתי סביר בכוח הרב הנתון בידי המ...
  קרא עוד
 • אחד הפסוקים המפורסמים ביותר בספר משלי מתחיל במילים "מוות וחיים ביד לשון...". בעידן המודרני בו המילים שלנו יכולות להגיע לתפוצה רחבה בצורה בלתי רגילה תוך זמן קצר ולקבל תהודה שלא תמיד צפינו לה, המילים החכמות והעתיקות ה...
  קרא עוד
 • כמעט מדי יום ביומו מתעוררים תושבי מדינת ישראל לעיתוני הבוקר המדווחים על אינספור מקרים של אלימות. למעשה, בעיית האלימות במדינת ישראל כה החמירה במהלך השנים האחרונות, עד שנראה כי חרף כל הניסיונות לעקור את התופעה מהשורש, לצערנו הר...
  קרא עוד
 • כעורכת דין המתמחה בתחום הפלילי, אני נתקלת לא מעט במקרים של תלונות שווא. לצערי, גם כשהתלונה שקרית, האדם שהתלוננו עליו עשוי להסתבך בדרכים שונות בגלל המצוקה אליה נקלע בזמן המאסר וגם בשל הלחץ הנפשי שמופעל עליו. לכן, העצה החשובה ביו...
  קרא עוד
 • אם עומד כנגדך חשד או אשמה בגין ביצוע עבירת אלימות כלפי המשפחה – אלימות שמתבטאת כלפי האישה או הילדים – דע לך כי יש בכך סכנה אמיתית לגורל עתידך. כיום, עם העלייה במספר עבירות מסוג זה, כל אדם שנחשד בביצוע עבירת אלימות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9