חוות דעת » עבירות אלימות

מח"ש - כששוטר חוקר שוטר עבירות אלימות


לאחרונה נחשפנו לשתי פרשיות בהן ביצעו שוטרים עבירות אלימות חמורות.

הראשונה היא כתב האישום שהוגש כנגד קצין מג"ב רפ"ק ניר סומך, שירה למוות בבן טל, המאהב של אשתו. לאחר כמה תפניות בחקירה, הגיעו לבסוף במח"ש למסקנה כי סומך ביצע את הרצח למרות ש"לא נשקפה לו סכנה". החוקרים הפריכו את טענתו כי טל הניף לעברו מוט ברזל.

השנייה התרחשה בסוף השבוע האחרון כשבירושלים ירה שוטר בגרושתו, פצע אותה קשה וניסה להתאבד. נודע כי בעבר הגישה האשה נגדו שתי תלונות על איומים, כשעוד הייתה נשואה לו. מח"ש המליצו בעבר גם להגבילו לנשיאת נשק בעבודה בלבד, אך ההמלצה הוסרה לאחר הגירושים.

למה צריך את מח"ש?
כששוטר מקלל, מכה או חס וחלילה רוצח - הרשויות עומדות למבחן ממשי. לא רק מכיוון שמבצע העבירה הוא מי תפקידו לשמור על החוק והסדר, אלא גם מכיוון שאלה שחוקריו נמצאים איתו באותו צד של המתרס. בדיוק לשם כך הוקמה המח"ש.

המחלקה לחקירות שוטרים היא מחלקה בפרקליטות המדינה שתפקידה לחקור האשמות בדבר עבירות פליליות שבוצעו על ידי אנשי משטרת ישראל. המחלקה מקבילה לגופים אחרים בעולם, שתפקידם לשמור על טוהר הכפיים בגופים משטרתיים.

בעבר מי שחקר את השוטרים הייתה היחידה המשטרתית לחקירות פנים, שהייתה נתונה לביקורת בכך שהיא למעשה חוקרת את עצמה. בעקבות דו"ח של מבקר המדינה והציבור הוקמה מח"ש בשנת 1992 וסמכויותיה הוקנו לה מכוח סעיפים 49ט ו-49יא לנוסח החדש של פקודת המשטרה משנת 1971.

מח"ש עוסקת בחקירת עבירות פליליות שהעונש עליהן עולה על שנת מאסר, ורבן מתמקדות בעבירות של טוהר המידות, או שימוש בכח שלא כדין מצד שוטרים כלפי אזרחים.

ביקורת כלפי מח"ש
למרות שבמקרה של סומך, מח"ש שיחקה תפקיד נייטראלי עד הסוף והחליטה להעמידו לדין על רצח, יש בליבי לא מעט ביקורת כלפי הגוף שחוקר שוטרים.

ראשית, צריך להכיר בעובדה כי היחידה לחקירת שוטרים –הם שוטרים לכל דבר! המשטרה פשוט "הלוותה " אנשים למשרד המשפטים, ובסיום תפקידם הם חוזרים לשרת משטרת ישראל. זה יכול להסביר מדוע רוב התלונות נסגרות. הרי אף אחד לא רוצה לפתוח תיק נגד מי שעלול להיות המפקד שלו בעתיד .

סיבה נוספת לכך שרוב התלונות המוגשות ליחידה לחקירת שוטרים נסגרות, היא שפתאום צצים מזכרים שתומכים בגרסת השוטר. ברוב המקרים לאזרח הקטן אין ראיות נוספות (או שאין לו יכולת להשיג אותן) וכך לא מוגש כתב אישום נגד השוטר .

במקרה של השוטר שירה בגרושתו, לא נעשתה חקירה יסודית במח"ש. למרות תלונה שהוגשה כלפי השוטר על אלימות –אפילו מילולית בלבד – היה על מח"ש לחקור את הנושא לעומק וחובה לקחת ממנו את הנשק. אם היה מדובר באזרח, הנשק היה נלקח באופן מיידי והנושא היה מועבר לטיפול במשרד הפנים .

במקרה של ניר סומך, די תמוה מדוע החליטו במח"ש להגיש נגדו כתב אישום בגין רצח, לאחר שכל החקירה נטען כי הוא יואשם בהריגה. המעצר של אשתו בגין טענה כי שיבשה ראיות, לא הובילה לדבר ונראה כי זה בסך הכל היה תרגיל כדי שהקצין יודה ברצח .

במסמך:
מסמך המפרט על יחידות ומחלקות לחקירות שוטרים בארץ ובעולם:
בארץ ובעולם - חקירות שוטרים 

חוות דעת בנושא מח"ש - כששוטר חוקר שוטר עבירות אלימות

 •  חוות דעת על עיכוב הליכים במשפט פלילי .
  קרא עוד
 • אין עוררין לגבי חיוניות פעילויות המשטרה בשמירה על הסדר והארגון במדינת ישראל, על כן בידי השוטרים מונחות סמכויות רבות, בכדי להגן על האינטרס הציבורי של אזרחי המדינה. כתוצאה מכך, לעיתים נעשה שימוש בלתי סביר בכוח הרב הנתון בידי המ...
  קרא עוד
 • אחד הפסוקים המפורסמים ביותר בספר משלי מתחיל במילים "מוות וחיים ביד לשון...". בעידן המודרני בו המילים שלנו יכולות להגיע לתפוצה רחבה בצורה בלתי רגילה תוך זמן קצר ולקבל תהודה שלא תמיד צפינו לה, המילים החכמות והעתיקות ה...
  קרא עוד
 • כמעט מדי יום ביומו מתעוררים תושבי מדינת ישראל לעיתוני הבוקר המדווחים על אינספור מקרים של אלימות. למעשה, בעיית האלימות במדינת ישראל כה החמירה במהלך השנים האחרונות, עד שנראה כי חרף כל הניסיונות לעקור את התופעה מהשורש, לצערנו הר...
  קרא עוד
 • כעורכת דין המתמחה בתחום הפלילי, אני נתקלת לא מעט במקרים של תלונות שווא. לצערי, גם כשהתלונה שקרית, האדם שהתלוננו עליו עשוי להסתבך בדרכים שונות בגלל המצוקה אליה נקלע בזמן המאסר וגם בשל הלחץ הנפשי שמופעל עליו. לכן, העצה החשובה ביו...
  קרא עוד
 • אם עומד כנגדך חשד או אשמה בגין ביצוע עבירת אלימות כלפי המשפחה – אלימות שמתבטאת כלפי האישה או הילדים – דע לך כי יש בכך סכנה אמיתית לגורל עתידך. כיום, עם העלייה במספר עבירות מסוג זה, כל אדם שנחשד בביצוע עבירת אלימות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9