חוות דעת » עבירות אלימות

עבירות רצח ואלימות: מהו העונש שיקבלו מנחם כוכבי ויובב אלגואטי?


עבירות האלימות והרציחות הפכו להיות מכת מדינה ותופעה שקשה להתעלם ממנה. מקרי רצח בין עבריינים על רקע פלילי זה משהו שעוד איכשהו אנחנו יכולים לעכל, אבל כשזה קורה בין כתלי בית על ידי בן משפחה - זה כמעט בלתי נתפס.

בחג האחרון התוודענו לשני מקרים מזעזעים במיוחד. הראשון של מנחם כוכבי שרצח את אשתו והשני של יובב אלגואטי שרצח את אמו.

האם התרופות השפיעו על כוכבי?


במקרה הראשון, מנחם כוכבי חולה סופני בן 76, סיפר כי החליט לרצוח את אשתו מכיוון שסירבה להוציא 2000 שקל למטפלת פיליפינית עבורו.

מחקירת המשטרה, עולה כי לאחר הוויכוח בין בני הזוג, המתין כוכבי עד שאשתו תירדם ואז נכנס למחסן הסמוך לביתם, הוציא פטיש, נכנס לחדר השינה והלם בראשה בעוצמה. כתוצאה מהמכה היא התעוררה וצעקה, ולאחר מכן הוא הלם בה כמה פעמים נוספות עד שגרם למותה.

לאחר הרצח עבר החשוד לחדר הסמוך והמתין. הוא נרדם לשעה קלה והתעורר בחמש בבוקר, אז התקשר לשניים מילדיו וביקש מהם להגיע לביתו, וסיפר להם על הרצח. הילדים גילו את הגופה ומיהרו להזעיק את המשטרה.

בסניגוריה הציבורית, המייצגת את כוכבי, אמרו כי מרשם חולה במחלה סופנית, והשימוש בתרופות "הביא אותו לעשות מעשה מטורף שכזה".

האם הסכיזופרניה תעמוד לזכותו של אלגואטי?

המקרה השני, מזעזע לא פחות, הוא של יובב אלגואטי, שרצח את אמו בדקירות סכין ולאחר מכן החליט להמשיך במסע ההרג והלך לביתו של אחיו הגדול, אותו הצליח "רק" לפצוע.

בחקירתו, הודה הצעיר יובב אלגואטי שתכנן לרצוח את אמו ואחיו ואף רכש סכין לצורך ביצוע המעשים. "תכננתי לרצוח אותם מאחר והתעללו בי ורצו לפגוע בי", סיפר. לדברי המשטרה, החשוד לא הביע חרטה ושמר בחקירתו על קור רוח.

מהדיווחים עולה כי אלגואטי צפוי לעבור בדיקה פסיכיאטרית, בעקבות טענת הסניגוריה כי כי הוא לוקה במחלת הסכיזופרניה, מחלה ממנה הוא סובל כבר מגיל 17. "נמתין לתוצאות הבדיקה ואז נחליט מה יהיו טענותינו בבית המשפט", אמר עורך -דינו.

קו ההגנה ושיקולי בית המשפט

בשני המקרים קו ההגנה יהיה מצבם הנפשי של הרוצחים. ייתכן שבמקרה של יובב אלגואטי הסניגוריה גם תטען כי האם "קינטרה" אותו והציקה לו במשך שנים, אך לדעתי טענה זו לא תתקבל מכיוון שאינה עומדת במבחן הפסיקה.

במקרה של כוכבי, ייתכן מאוד שמצב בריאותו הסופני, יהיה חלק מקו ההגנה. אני מאמינה שבית המשפט המחוזי ירשיע אותו ברצח , אך יש סיכוי גבוה שהעליון יקל בעונש בגלל המחלה הסופנית.

העובדה ששניהם (בינתיים) לא הביעו חרטה בוודאי תיכנס למערכת השיקולים המשפטיים. בית המשפט נותן משקל גבוהה לחרטה בשיקוליו. כאן לא רק שהנאשמים טרם הביעו חרטה, הם גם מודים שתכננו ורצו במותם של הקורבנות במשך תקופה ארוכה .

הערכה לעונש:

 • יובב אלגואטי - סגור בבית חולים לחולי נפש
 • מנחם כוכבי - מאסר עולם בכלא 

חוות דעת בנושא עבירות רצח ואלימות: מהו העונש שיקבלו מנחם כוכבי ויובב אלגואטי?

 •  חוות דעת על עיכוב הליכים במשפט פלילי .
  קרא עוד
 • אין עוררין לגבי חיוניות פעילויות המשטרה בשמירה על הסדר והארגון במדינת ישראל, על כן בידי השוטרים מונחות סמכויות רבות, בכדי להגן על האינטרס הציבורי של אזרחי המדינה. כתוצאה מכך, לעיתים נעשה שימוש בלתי סביר בכוח הרב הנתון בידי המ...
  קרא עוד
 • אחד הפסוקים המפורסמים ביותר בספר משלי מתחיל במילים "מוות וחיים ביד לשון...". בעידן המודרני בו המילים שלנו יכולות להגיע לתפוצה רחבה בצורה בלתי רגילה תוך זמן קצר ולקבל תהודה שלא תמיד צפינו לה, המילים החכמות והעתיקות ה...
  קרא עוד
 • כמעט מדי יום ביומו מתעוררים תושבי מדינת ישראל לעיתוני הבוקר המדווחים על אינספור מקרים של אלימות. למעשה, בעיית האלימות במדינת ישראל כה החמירה במהלך השנים האחרונות, עד שנראה כי חרף כל הניסיונות לעקור את התופעה מהשורש, לצערנו הר...
  קרא עוד
 • כעורכת דין המתמחה בתחום הפלילי, אני נתקלת לא מעט במקרים של תלונות שווא. לצערי, גם כשהתלונה שקרית, האדם שהתלוננו עליו עשוי להסתבך בדרכים שונות בגלל המצוקה אליה נקלע בזמן המאסר וגם בשל הלחץ הנפשי שמופעל עליו. לכן, העצה החשובה ביו...
  קרא עוד
 • אם עומד כנגדך חשד או אשמה בגין ביצוע עבירת אלימות כלפי המשפחה – אלימות שמתבטאת כלפי האישה או הילדים – דע לך כי יש בכך סכנה אמיתית לגורל עתידך. כיום, עם העלייה במספר עבירות מסוג זה, כל אדם שנחשד בביצוע עבירת אלימות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9