חוות דעת » עבירות אלימות

ראיות חפציות - משקלן במשפט הפלילי


מדינה שלמה נשמה היום לרווחה עם פרסום דבר מעצרו של דמיאן קרליק, החשוד ברצח המעזעז של המשפחה בראשון לציון. מחשבה על כך כי רוצח מסוג זה עדיין מסתובב בקירבינו היא קשה מנושא, וטוב לדעת שהמשטרה שמה עליו את ידה.

המחמאות למשטרה - אבל בלי מזל ובלי הטפשות של קרליק, ספק גדול אם היא הייתה מצליחה לפתור את התעלומה ולעלות על עקבות הרוצח, במיוחד אם הוא כבר היה נמצא הרחק בהרי רוסיה.

הסיבה העיקרית להצלחה בתפיסה של הרוצח את הראיות החפציות שהוא הותיר באירוע. עם הטכנולוגיה של היום, המשטרה יכולה להשתמש באותן ראיות ולהפיק מהן דגימות DNA, שיהוו הוכחה חותכת במידה ויימצא קשר בינן לבין החשוד. וכך קרה במקרה של קרליק.

נכון לכתיבת שורות אלו אחת הראיות (פרט להודאה של החשוד ) היא טביעות רגל. כמו בטביעות האצבע גם טביעות רגליים הן ראיות חפציות שהאדם משאיר במקום האירוע .אבל גם פה בית משפט מתבסס על עדות מומחה שתסביר כיצד טביעת הרגל קושרת את האדם למקום האירוע. יש להדגיש כי אם במידה ולנאשם יש הסבר סביר להימצאות הטביעות בזירה – אין מציאת הטביעה מדברת בעד עצמה .

ראיות חפציות - בגדים ו SMS

ראיות חפציות שנמצאו בזירת הרצח היו בגדיו של החשוד. במהלך הרצח, כתוצאה מהמאבק עם הקורבנות, נפצע החשוד ועל הבגדים שהשאיר בזירת האירוע נשארו כתמי דם שלו (החשוד השאיר את הבגדים מכיוון שחשב שהם ישרפו כאשר הצית את הדירה). זה הותיר בפני המשטרה את החלק הפשוט בעבודה - לקחת דגימת ד.נ.א מהחשוד שנעצר ולעשות השווה עם הדנא שנמצא בשקית בזירת האירוע .הדגימות נשלחו למטה הארצי, נערכה השוואה ואכן נמצאה התאמה.

כמובן שבמידה והחשוד לא היה משאיר את בגדיו בזירת האירוע, היה קשה יותר להביא ראיה שתקשור אותו לרצח. בנוסף, בוצעו נתיחה של הגופות – וכך ניתן לקבוע את שעת המוות. לכן לא ייתכן שנשלח מסרון מהקורבן כאשר זה כבר לא היה בחיים.

ראיות חפציות - לא תמיד מהימנות

ניתן לחשוב שראיות חפציות הן מהימנות יותר מאשר העדויות בית משפט לדוגמא: טביעת אצבע, תצלום של הנאשם בזמן ביצוע העבירה או עקבות רגל - אך לא תמיד! גם כאשר מוגשת חוות דעת מטעם התביעה, לפעמים ניתן להציג חוות דעת מומחה מטעם ההגנה. לדוגמא, בפרשת זדורוב ההגנה הביאה עד מומחה מטעמה שקבע שהרוצח היה שמאלי ואילו זדרוב ימיני .

צריך להדגיש שע"פ הפסיקה כיום רק חלק קטן מההרשעות מתבססות על ראיות חפציות בלבד. ובדרך כלל הראיות החפציות מחזקות ראיות אחרות שיש כנגד הנאשם . 

חוות דעת בנושא ראיות חפציות - משקלן במשפט הפלילי

 •  חוות דעת על עיכוב הליכים במשפט פלילי .
  קרא עוד
 • אין עוררין לגבי חיוניות פעילויות המשטרה בשמירה על הסדר והארגון במדינת ישראל, על כן בידי השוטרים מונחות סמכויות רבות, בכדי להגן על האינטרס הציבורי של אזרחי המדינה. כתוצאה מכך, לעיתים נעשה שימוש בלתי סביר בכוח הרב הנתון בידי המ...
  קרא עוד
 • אחד הפסוקים המפורסמים ביותר בספר משלי מתחיל במילים "מוות וחיים ביד לשון...". בעידן המודרני בו המילים שלנו יכולות להגיע לתפוצה רחבה בצורה בלתי רגילה תוך זמן קצר ולקבל תהודה שלא תמיד צפינו לה, המילים החכמות והעתיקות ה...
  קרא עוד
 • כמעט מדי יום ביומו מתעוררים תושבי מדינת ישראל לעיתוני הבוקר המדווחים על אינספור מקרים של אלימות. למעשה, בעיית האלימות במדינת ישראל כה החמירה במהלך השנים האחרונות, עד שנראה כי חרף כל הניסיונות לעקור את התופעה מהשורש, לצערנו הר...
  קרא עוד
 • כעורכת דין המתמחה בתחום הפלילי, אני נתקלת לא מעט במקרים של תלונות שווא. לצערי, גם כשהתלונה שקרית, האדם שהתלוננו עליו עשוי להסתבך בדרכים שונות בגלל המצוקה אליה נקלע בזמן המאסר וגם בשל הלחץ הנפשי שמופעל עליו. לכן, העצה החשובה ביו...
  קרא עוד
 • אם עומד כנגדך חשד או אשמה בגין ביצוע עבירת אלימות כלפי המשפחה – אלימות שמתבטאת כלפי האישה או הילדים – דע לך כי יש בכך סכנה אמיתית לגורל עתידך. כיום, עם העלייה במספר עבירות מסוג זה, כל אדם שנחשד בביצוע עבירת אלימות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9