חוות דעת » עבירות אלימות

תקיפה או תקיפה סתם?


לעיתים אנחנו שומעים על סוגי תקיפות. הגישו נגדכם תלונה עקב תקיפה? חשוב שתעמדו על ההבדל בין עבירת תקיפה בנסיבות מחמירות לבין תקיפה סתם. למה: כי ההבדל בין השניים הוא זה שיקבע במה יאשימו אתכם, איך יתנהלו הדברים ומה תהיה התוצאה.

אז מה אתם יודעים באמת על תקיפה ומהי תקיפה סתם ?

תקיפה היא כאשר אדם מכה אדם אחר, נוגע בו או מפעיל כוח על גופו בדרך אחרת, באופן ישיר או עקיף, ללא הסכמתו או בהסכמתו שהושגה בתרמית. הפעלת כוח, גם חום, אור, חשמל, גז, ריח או כל חומר אחר, אשר הופעל במידה הגורמת נזק או אי נוחות לאחר, נחשבת עבירת תקיפה.

בתקשורת אנו קוראים לעיתים קרובות על תקיפות שונות רובנו מסתכלים על כל התקיפות אותו הדבר,חושבים, תקיפה זו תקיפה. אבל חשוב שנדע שגם בתקיפה, כמו בהרבה עבירות בחוק הפלילי, ישנן סוגים שונים וכל אחת יכולה להוביל למסלול אחר לגמרי של הליך פלילי.

הסתכסכתי עם שכני ובמהלך ויכוח דחפתי אותו אל הקיר. השכן קיבל מכה אך לא נראה עליו סימן. הוא הגיש תלונה נגדי בגין תקיפה סתם . מה העונש בשל כך?

תקיפה סתם, כלומר תקיפה ללא סימן או חבלה על הגוף, דינו של התוקף – שנתיים מאסר. חשוב להתייעץ עם עו"ד פלילי ולספר לו את פרטי המקרה על מנת לחקור לעומק את מהות הוויכוח ועניין התקיפה.

במהלך משחק כדורגל, בהתלהבות המשחק, קפצתי ונתתי בטעות מכה לאדם שישב על ידי, ונהיה לו סימן כחול על מצחו. האדם הגיש תלונה על תקיפה נגדי למרות שאין לי דבר ועניין איתו והמכה נעשתה בתום לב.

על פי החוק, התוקף חברו וגורם לו חבלה של ממש – דינו מאסר שלוש שנים. אולם, בשל הנסיבות, ומכיוון שהמכה נגרמה בטעות, חשוב לפרט את פרטי המקרה באזני הסנגור במטרה שייטען לזיכוי או לחילופין להקלה בעונש, בשל הנסיבות.

תכננתי לשדוד את הסופרמרקט ותקפתי את הקופאית אבל היא לא נחבלה האם זאת תקיפה ?

בעבירות תקיפה ישנם כמה רמות, כאשר עבירת התקיפה הקלה ביותר הינה תקיפה סתם והחמורה ביותר הינה תקיפה בנסיבות מחמירות.אם נעשתה תקיפה ולא נגרמה כל חבלה, התקיפה יכולה להיכלל תחת קטגוריה של תקיפה סתם ודינה יכול להגיע עד כ-שנתיים מאסר. יחד עם זאת, במקרה זה יש להתייעץ עם עו”ד היות והתקיפה סתם נעשתה במסגרת תכנון פשע אחר.

כעסתי על מנהל תכנון ובנייה בעירייה שלי מכיוון שלא אישר לי להרחיב את הבית הקטן והישן שלי לבית מרווח יותר בשכונה. בשל כך, באתי ללשכתו והחלה מריבה. בלהט הרוחות שפכתי על פניו תה רותח והוא התלונן במשטרה. מה עליי לעשות?

תקיפת עובד ציבור, או מי שממלא חובות ותפקידים המוטלים עליו על פי דין, או מי שנותן שירות לציבור מטעם גוף המספק שירותים לציבור, והתקיפה קשורה לתפקידו של הנתקף, העונש בעד תקיפה כזו היא חמש שנות מאסר. שימוש בחום נקרא תקיפה ולכן עליך לפנות לעורך דין פלילי שיכול לחקור לעומק את נסיבות המקרה ובמידה ונמצאו נסיבות מקלות (כמו לקות נפשית או מנטלית למשל) ניתן להקל בעונשך.

הכיתי את בני בן השלוש עשרה כיוון שגנב מחנות המכולת ורציתי לחנך אותו. בעקבות התקיפה נחבל בני בידו הימנית ונהיה לו סימן. מה העונש?

תקיפה שכזו נקראת תקיפה בנסיבות מחמירות, והיא כוללת תקיפת בן משפחה, קטין, בן זוג. תקיפה המתבצעת ע"י שניים או יותר שחברו יחדיו, גם אם רק אחד ביצע את התקיפה, כולם נענשים. העונש במקרה זה היא כפל העונש הקבוע בעבירה. במקרה שלך העונש הוא שש שנות מאסר.

אם הגישו נגדכם תלונה על עבירת תקיפה או על תקיפה סתם, חשוב להיעזר בעו"ד שיוכל לחקור ולברר מהן נסיבות המקרה, מהם שיקולי הענישה ולעזור לכם במהלך המשפטי. 

חוות דעת בנושא תקיפה או תקיפה סתם?

 •  חוות דעת על עיכוב הליכים במשפט פלילי .
  קרא עוד
 • אין עוררין לגבי חיוניות פעילויות המשטרה בשמירה על הסדר והארגון במדינת ישראל, על כן בידי השוטרים מונחות סמכויות רבות, בכדי להגן על האינטרס הציבורי של אזרחי המדינה. כתוצאה מכך, לעיתים נעשה שימוש בלתי סביר בכוח הרב הנתון בידי המ...
  קרא עוד
 • אחד הפסוקים המפורסמים ביותר בספר משלי מתחיל במילים "מוות וחיים ביד לשון...". בעידן המודרני בו המילים שלנו יכולות להגיע לתפוצה רחבה בצורה בלתי רגילה תוך זמן קצר ולקבל תהודה שלא תמיד צפינו לה, המילים החכמות והעתיקות ה...
  קרא עוד
 • כמעט מדי יום ביומו מתעוררים תושבי מדינת ישראל לעיתוני הבוקר המדווחים על אינספור מקרים של אלימות. למעשה, בעיית האלימות במדינת ישראל כה החמירה במהלך השנים האחרונות, עד שנראה כי חרף כל הניסיונות לעקור את התופעה מהשורש, לצערנו הר...
  קרא עוד
 • כעורכת דין המתמחה בתחום הפלילי, אני נתקלת לא מעט במקרים של תלונות שווא. לצערי, גם כשהתלונה שקרית, האדם שהתלוננו עליו עשוי להסתבך בדרכים שונות בגלל המצוקה אליה נקלע בזמן המאסר וגם בשל הלחץ הנפשי שמופעל עליו. לכן, העצה החשובה ביו...
  קרא עוד
 • אם עומד כנגדך חשד או אשמה בגין ביצוע עבירת אלימות כלפי המשפחה – אלימות שמתבטאת כלפי האישה או הילדים – דע לך כי יש בכך סכנה אמיתית לגורל עתידך. כיום, עם העלייה במספר עבירות מסוג זה, כל אדם שנחשד בביצוע עבירת אלימות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9