חוות דעת » עבירות אלימות

תיק על אלימות


בני לא הצליח לשפר את הרושם הראשוני שעשה לאחר שגילו שיש לו תיק על אלימות. לא עניין אנשים, מעסקים או בנות זוג מה הוא בדיוק עשה, באיזו רמת אלימות מדובר. כל מה שהם ראו זה שניצב מולם אדם שהורשע בעבירה פלילית והמחשבות כבר רצו לבד.


אדם אלים, מגיב בידיים. חסר סבלנות, פותר בעיות בצורה לא נורמטיבית. "אם הייתי יודע מה תיק על אלימות יעשה לחיים שלי, הייתי משקיע את כל כולי בייצוג איכותי שימנע ממני את ההרשעה" אומר בני בפנים חתומות. "הייתי עושה הכול בשביל שפרשה אחת אומללה, לא תכתיב לי את המשך החיים"


עבירות אלימות נחשבות לעבירות חמורות בחוק הפלילי, אך כמו עבירות רבות, ניתן למצוא תחת הכותרת הזו קשת רחבה של עבירות בדרגות וסיטואציות שונות. התוצאה לצערי זהה, תיק על אלימות. ולא תמיד מעניין את מי ששומע להבין יותר לעומק מהי חומרת העבירה ומה הוביל להרשעה.


זו הסיבה שאם אתם עומדים בפני כתב אישום על אלימות, אתם חייבים לעשות הכול על מנת להימנע מהרשעה. מה שתעשו לפני חשוב עשרת מונים מאשר מה שתעשו כבר אחרי שיש לכם תיק על אלימות.


לאורך השנים ייצג משרדנו אנשים רבים אשר נקלעו לסיטוציות המוגדרות על פי החוק כעבירות אלימות. האסטרטגיה שלנו תמיד רואה את התמונה הרחבה ופועלת למען השגת ביטול התלונה או זיכוי מוחלט, במקרה שאכן מחליטים להגיש כנגד מרשנו כתב אישום.


לפניכם הדרך בה פעלנו במקרה של גל:


גל, בחור צעיר, נשוי טרי ואב לתינוק קטן. הגיע לפאב תל אביבי אחרי יום מורט עצבים. התינוק בכה בלי הפסקה, הבוס ישב לו על הראש והחיים נראו לו פתאום קשים מאוד. נדמה שעד לא מזמן היה צעיר חסר דאגות, אדון לעצמו. הוא התגעגע לימים האלה ונכנס למרה שחורה כשהבין שמעתה והלאה כך יראו חייו. משכנתא, ילדים, אישה מתלוננת, חוסר חופש, מעט מדי כסף והרבה מאוד לחצים מכל כיוון.


המצב הנפשי והפיזי הירוד בו היה שרוי, היוו קרקע פורייה לתקיפה חמורה שבוצעה אחר כך בין כותלי הפאב. תוסיפו לזה כמה כוסות בירה וקיבלתם אדם נורמטיבי שלא חשב אלא פעל מתוך מצוקה.


זה היה ריב על כיסא ליד הבר. לא משהו חשוב, משהו שוודאי הייתם פוסחים עליו, אם לא הייתם מרגישים שהנה עוד מישהו דורך עליכם. הויכוח החל באופן מילולי, גל שלף אולר שהיה לו בארנק ודקר בזעם את חברו לויכוח.


בחקירה במשטרה היה גל במצב קטטוני. הוא היה עייף, מבולבל, מפוחד ומותש נפשית ופיזית. האירוע האלים שלח את הנתקף ליחידה לטיפול נמרץ במצב קשה וגל עמד בפעם הראשונה בחייו מול אשמה חמורה מאוד ותיק על אלימות שילווה אותו מכאן ואילך.


בשלב הראשון למדנו את פרטי האירוע ולא פחות חשוב, את האדם שעומד מאחורי התקיפה. לא היו לגל הרשעות קודמות או כל הסתבכות עם החוק. אפילו דו"ח חנייה לא היה לו. הוא אדם בעל משפחה, עובד ופרודוקטיבי לחברה ולא פחות חשוב, הוא הביע צער עמוק על התקיפה ועל המעשה שעשה.


מבחינתנו עמדו בפנינו שתי נקודות חשובות. ראשית להפחית את חומרת העבירה מתקיפה חמורה לתקיפה, על ידי הוכחת התגרות ומעורבות של הצד השני בקטטה. איתרנו עדים שהיו במקום והעידו שמי שהחל את האלימות הפיזית היה דווקא הנתקף, הוכחנו שגל חשש לחייו ופעל מתוך מקום של הגנה עצמית.


בשלב השני פעלנו על מנת להעביר את המקרה לסוגיית הטיפול ולא לסוגיית הענישה. מצבו הנפשי של גל בעת התקיפה ובימים שקדמו לה, סיועו לנו לבנות בסיס הגנה יציב, המושתת על דיכאון קשה


הוכחנו כי גל אינו אדם אלים מטבעו, הוא אינו מהווה סכנה לציבור ולכן צריך להקנות לו את הכלים להתמודד עם מצוקות, על ידי טיפול והכוונה.


בסופו של הליך הוגש נגד גל כתב אישום בגין תקיפה והוא קיבל מאסר על תנאי, ללא כל מאסר בפועל, לצד התחייבותו ללכת לטיפול ארוך לשליטה בכעסים.


כאשר אתם נקלעים לסיטואציות אלימות, אשר יכולות להוביל לתיק על אלימות, חשוב מאוד שתקבלו את הייעוץ והכוונה הטובה ביותר כבר משלב החקירה הראשונה .נקיטת פעולות חכמות ובניית אסטרטגיית הגנה העומדת בקנה אחד עם החוק, היא הדרך הטובה ביותר להימנע מתיק על אלימות.

חוות דעת בנושא תיק על אלימות

 •  חוות דעת על עיכוב הליכים במשפט פלילי .
  קרא עוד
 • אין עוררין לגבי חיוניות פעילויות המשטרה בשמירה על הסדר והארגון במדינת ישראל, על כן בידי השוטרים מונחות סמכויות רבות, בכדי להגן על האינטרס הציבורי של אזרחי המדינה. כתוצאה מכך, לעיתים נעשה שימוש בלתי סביר בכוח הרב הנתון בידי המ...
  קרא עוד
 • אחד הפסוקים המפורסמים ביותר בספר משלי מתחיל במילים "מוות וחיים ביד לשון...". בעידן המודרני בו המילים שלנו יכולות להגיע לתפוצה רחבה בצורה בלתי רגילה תוך זמן קצר ולקבל תהודה שלא תמיד צפינו לה, המילים החכמות והעתיקות ה...
  קרא עוד
 • כמעט מדי יום ביומו מתעוררים תושבי מדינת ישראל לעיתוני הבוקר המדווחים על אינספור מקרים של אלימות. למעשה, בעיית האלימות במדינת ישראל כה החמירה במהלך השנים האחרונות, עד שנראה כי חרף כל הניסיונות לעקור את התופעה מהשורש, לצערנו הר...
  קרא עוד
 • כעורכת דין המתמחה בתחום הפלילי, אני נתקלת לא מעט במקרים של תלונות שווא. לצערי, גם כשהתלונה שקרית, האדם שהתלוננו עליו עשוי להסתבך בדרכים שונות בגלל המצוקה אליה נקלע בזמן המאסר וגם בשל הלחץ הנפשי שמופעל עליו. לכן, העצה החשובה ביו...
  קרא עוד
 • אם עומד כנגדך חשד או אשמה בגין ביצוע עבירת אלימות כלפי המשפחה – אלימות שמתבטאת כלפי האישה או הילדים – דע לך כי יש בכך סכנה אמיתית לגורל עתידך. כיום, עם העלייה במספר עבירות מסוג זה, כל אדם שנחשד בביצוע עבירת אלימות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9