חוות דעת » עבירות קטינים

נוכחות הורים בחקירת קטין


חקירה של קטין אינה דבר של מה בכך ועל מנת לשמור על זכויותיו ולא פחות חשוב, על מצבו הנפשי, מחייב ה חוק לחקור אותה בנוכחות הוריו.

אלמוג בן ה-16 נלקחה לחקירה במשטרה, היישר מתוך ההמולה שהייתה בקניון. פרצה שם קטטה ואלמוג, שהיה שותף פעיל בה, מצא את עצמו בחדר חקירות בפעם הראשונה בחייו.

תמר לעומת זאת, שסתם טיילה בקניון והגיעה במקרה לאזור הקטטה, נלקחה לחקירה כעדה.

כאשר מדובר על חקירת קטין, בין אם מדובר בחקירתו כעד או כחשוד, מחויב החוקר ליידע את הוריו של הקטין בדבר הזימון לחקירה באופן מיידי ועד טווח של כ-6 או 8 שעות מרגע לקיחת הקטין לחקירה.

מתי יכול החוקר שלא ליידע באופן מיידי את הוריו של הקטין.

כאשר מנסים לאתר את הוריו של הקטין ללא הצלחה וכל עיכוב שכזה עלול לפגוע בתקינות החקירה. במקרה זה, יש לנסות לאתר מבוגר אחר האחראי על הקטין, ליידע את הוריו בהקדם, תוך הפעלת שיקול דעתו של הקצין הממונה על החקירה.

ההורים של משה שהו בחו"ל כאשר זומן לחקירה בחשד למעורבות בעברת סמים. לא הייתה כל דרך לאתר אותם או בן משפחה בוגר, אולם עדותו וחקירתו של משה הייתה קריטית לתפיסת עבריין סמים מוכר, בפרק זמן קצוב ולפיכך נעשתה חקירתו ללא נוכחות מבוגר. .

כאשר ישנה סכנה ברורה לקטין

אלונה נחקרה במשטרה כעדה לחשד לביצוע מעשים מגונים, שביצע אחיה הגדול בילדות קטנות ממנו. במקרה זה חשש החוקר הממונה, כי כל הודעה להוריה או לבן משפחה, תהווה איום על חייה ולא פחות חשוב, תסייע לחשוד בביצוע המעשים לארגן את בריחתו.

כאשר ישנה סכנה ברורה לאדם אחר והוריו של הקטין אינם זמינים

ברק נלקח לתחנת המשטרה בחשד למעורבותו בחטיפה ואחזקה של שני קטינים אחרים. היות והמשטרה התקשתה לאתר את הוריו של בקטין, היא פעלה על פי שיקול דעתה ומתוך קדימות לבריאותם והצלתם של שני הקטינים האחרים.

חשוב לדעת: כל החלטה לחקור קטין ללא נוכחות הוריו, חייבת להיות מנומקת ומתועדת בכתב, תוך פניה בערוצים המקובלים, זאת על מנת להבטיח את תקינות החקירה ושמירה על זכויות הקטין .

חוות דעת בנושא נוכחות הורים בחקירת קטין

 • כמעט אין שבוע שחולף בלי שמתרחשת עבירת אלימות של קטין .תמיד זה יקרה בשל "פגיעה בכבוד " .מי אשם ? דבר אחד אני יכולה להגיד לא הקטין צריך לשאת באשמה ....
  קרא עוד
 •  חוות דעת על עבירות מין בקרב קטינים ,שיקום יותר חשוב מענישה .
  קרא עוד
 • עד לפני שני עשורים לערך, עבירות שבוצעו תחת השפעת אלכוהול היו מנת חלקם של אזרחים בגירים בלבד במדינת ישראל. עם זאת, כעורכת דין פלילית שמתמחה בתחום של עבירות קטינים, אני עצובה לבשר שמשנה לשנה היקף התופעה רק הולך ומתפשט וגילאי החשו...
  קרא עוד
 • תקופת הנעורים מאופיינת בהתנהגות של שבירת גבולות, של חיפוש עצמי, של התנסויות ושל הכרויות אינטימיות ראשונות בין המינים. כל זה כמובן מלווה ברמות גבוהות של הורמונים ויצר נעורים ובמידה וגם אלכוהול מעורב בעניין, לא אחת הדברים מתגלגלי...
  קרא עוד
 • התופעה הקשה של עבריינות מין בקטינים על ידי קטינים אחרים מעוררת הרבה שאלות בנושא משפט, חינוך וטיפול, שמעסיקים גם אותי, כמי שמכירה את התחום לעומק כעורכת דין פלילית. בשנת 2010 דווח על כ – 3000 מקרים של עבירות מין בין קטיני...
  קרא עוד
 • בשנים באחרונות אנו עדים ליותר ויותר מעשים פליליים, המתרחשים על ידי קטינים. אם בעבר הלא רחוק, כל פרשה שנגעה בפלילים וקטין הייתה מעוררת סערה ציבורית, היום מדובר כמעט בנורמה. בעידן בו גיל ביצוע מעשים פליליים רק הולך ויורד, אתם חי...
  קרא עוד
1 2 3 4