חוות דעת » עבירות קטינים

ייצוג קטינים בהליך פלילי


בימים האחרונים אנו שומעים על עוד פרשת אונס שהתרחשה באזור המרכז, וגם הפעם מעורבים פה בני נוער, הן מהצד הנפגע והן מהצד החשוד. רובנו וודאי מזועזעים מהפרשה, חלקנו אולי כבר פיתחו מנגנון של אדישות ויש גם מי שצועק שהגיע הזמן להרחיב את ההסברה לבני נוער, שסקס, זה פשוט לא משחק ילדים.


ייצוג קטינים בהליך פלילי הוא אחד התחומים המרתקים ביותר שיש, דווקא בגלל אותו מרכיב שלא ממש מתכנן או רואה את הדברים עד הסוף. קצת כמו משחק מחשב נטול השלכות בעולם האמיתי.


בפרשה המדוברת, אותה נערה, כ-בת 12, הייתה בקשר רומנטי עם אחד הנערים וכל מעשיה איתו ובשבילו, נעשו בהסכמה מלאה והמילה הקטנה הזו, הכן הזה, אולי לא יושב לנו תמיד מצפונית אבל מבחינת החוק, אומרת ההברה הזו עולם ומלואו.


אז יבוא זה שיצעק שילדה בת 12 אינה בעמדה להחליט על גופה ועל מעשיה וסביר להניח שאמת בדבר, אך מה עם אותם נערים, האם גם הם פעלו מתוך איזושהי כוונה זדונית ומודעת, מה גודל האחריות שאנו מטילים על כתפיהם הצרות והכי חשוב, מה זה אומר עלינו.


אחריות פלילית של קטין מתחילה על פי החוק בגיל 12. כלומר מגיל 12, רואה החוק את הקטין כבעל שיקול דעת ואחראי למעשיו, אולם עד גיל 14 אין אפשרות להטיל עליו אונס מאסר. אותם נערים בפרשה הם בני 13-17 כך שהאחריות הפלילית שונה בעבור כל אחד מהם.


על מנת לראות את התמונה הכוללת עלינו להבין נקודות רבות כל כך.

מי היה הגורם היוזם, המתכנן, המשפיע מבין הנערים. מי נסחף, מי אולץ, שהרי דינו של אחד אינו יכול או צריך להיות כמו דינו של אחר.

מה הייתה תדירות המעשה, אופי העבירה המינית, אלמנט האונס הקבוצתי

מה הייתה טיבה של מערכת היחסים בין החשודים למתלוננת, האם הייתה התנגדות מצד הנערה בשלב כלשהו והאם הוא היה ברור לכלל משתתפי העבירה.

האם מדובר בנוער בעייתי, בעל נטייה או היסטוריה של עבירות מין ואלימות. האם מדובר בנוער חסר יכולת שיקום

האם המעשים נעשו תוך הבנה מלאה של חומרתם, האם לכל אחד מהחשודים בפרשה אותה יכולת קוגניטיבית להבין עד הסוף את האחריות למעשה.

האם מוגשים מספר כתבי אישום בעבור כל חשוד בפרשה, האם מוגשים כתבי אישום נגד כל המעורבים בעבירה הפלילית.

נקודות אילו ואחרות, הן הנקודות אותן צריך עורך דין המייצג את הקטינים בהליך פלילי זה , לבדוק, לחקור ולהעלות, על מנת להבטיח להם ייצוג הולם בהליך הפלילי.

חוות דעת בנושא ייצוג קטינים בהליך פלילי

 • כמעט אין שבוע שחולף בלי שמתרחשת עבירת אלימות של קטין .תמיד זה יקרה בשל "פגיעה בכבוד " .מי אשם ? דבר אחד אני יכולה להגיד לא הקטין צריך לשאת באשמה ....
  קרא עוד
 •  חוות דעת על עבירות מין בקרב קטינים ,שיקום יותר חשוב מענישה .
  קרא עוד
 • עד לפני שני עשורים לערך, עבירות שבוצעו תחת השפעת אלכוהול היו מנת חלקם של אזרחים בגירים בלבד במדינת ישראל. עם זאת, כעורכת דין פלילית שמתמחה בתחום של עבירות קטינים, אני עצובה לבשר שמשנה לשנה היקף התופעה רק הולך ומתפשט וגילאי החשו...
  קרא עוד
 • תקופת הנעורים מאופיינת בהתנהגות של שבירת גבולות, של חיפוש עצמי, של התנסויות ושל הכרויות אינטימיות ראשונות בין המינים. כל זה כמובן מלווה ברמות גבוהות של הורמונים ויצר נעורים ובמידה וגם אלכוהול מעורב בעניין, לא אחת הדברים מתגלגלי...
  קרא עוד
 • התופעה הקשה של עבריינות מין בקטינים על ידי קטינים אחרים מעוררת הרבה שאלות בנושא משפט, חינוך וטיפול, שמעסיקים גם אותי, כמי שמכירה את התחום לעומק כעורכת דין פלילית. בשנת 2010 דווח על כ – 3000 מקרים של עבירות מין בין קטיני...
  קרא עוד
 • בשנים באחרונות אנו עדים ליותר ויותר מעשים פליליים, המתרחשים על ידי קטינים. אם בעבר הלא רחוק, כל פרשה שנגעה בפלילים וקטין הייתה מעוררת סערה ציבורית, היום מדובר כמעט בנורמה. בעידן בו גיל ביצוע מעשים פליליים רק הולך ויורד, אתם חי...
  קרא עוד
1 2 3 4