חוות דעת » עבירות מין

חדש בישראל: תוכנית להגנת עדים


היום התבשרנו כי בשעה טובה התוכנית להגנת עדים יוצאת לדרך (תוכנית יוצאת ולא יוצא, כפי שנכתב בכותרת של NRG).


ב- 7 השנים האחרונות עסקו ועדות שונות בישראל וכן רשויות האכיפה והחוק בבחינת נושא הקמת תוכנית להגנת עדים בישראל. בעקבות המסקנות שנתקבלו, נחקקה הצעת חוק ב-2008 שנועדה להסדיר את נושא הגנת עדים בישראל.

האלימות ההולכת וגוברת והצורך בפתרון נאות לעדים במקביל, הביא בינתיים להקמתה של רשות להגנה על עדים. בסוף 2008 אישרה הכנסת את החוק להגנה על עדים, שהסדיר את פעילות הרשות להגנה על עדים בישראל ואת סמכויותיה.

להגן על עדים המצויים בסכנה!

 

תפקידה המרכזי של הרשות להגנה על עדים בישראל הוא הגנה על עדים, המצויים בסכנה ברמה גבוהה ביותר. מדובר בהגנה הן בהיבטי אבטחה והן בהיבטי שיקום. ואתם בטח תוהים מי קובע מי ייכלל בתוכנית הגנת העדים? מי מחליט מי נמצא בסכנה גבוה יותר מעד אחר?

 

מנהל הרשות להגנת עדים הוא שמחליט האם לכלול עד בתוכנית הגנה. הוא עושה זאת על בסיס הערכות המשטרה לגבי מידת הסכנה הנשקפת לאותו עד, וכן בהתייחס לחשיבות העדות שלו והאינטרס הציבורי שקשור בקיום אותו הליך פלילי בו העד אמור להעיד. כמו כן, הרשות להגנת עדים בודקת את התאמתו של העד לתוכנית ההגנה בהקשר למצבו המשפחתי, הפסיכולוגי והחברתי.

 

הרשות להגנת עדים בישראל יכולה לשנות את שמם וזהותם של העדים, להעתיק את מקום מגוריהם בישראל או בחו"ל, לסייע להם במציאת עבודה או לימודים, ולעזור להם בהשתלבות בקהילה בה הוא נקלטו לבסוף.

עדים – מי שומר עליהם בלילה?....

 

אבטחת עדים בישראל מתבצעת ע"י מאבטחים שהם עובדי הרשות להגנת עדים. מעבר לכך, ואולם הרשות מוסמכת במקרה הצורך להעסיק גם מאבטחים פרטיים לצורכי הגנה על עדים, וזאת לאחר שתיבחן את התאמתם לתפקיד המורכב, ולאחר שיעברו את הכשרה המתאימה לכך. הגנה על עדים מאפשרת למאבטח סמכויות נרחבות של דרישת הזדהות לגבי כל מי שמנסה לבוא איתם במגע, חיפוש ותפיסת חפצים, עיכוב, ולעיתים אף שימוש בכוח סביר להרחקת אדם זה או אחר מקרבתם של העדים.

ומה עם אלו שלא נכללים בתוכנית?

 

הרשות להגנה על עדים בישראל, כאמור, בוחרת להגן על אלו שנמצאים בדרגת הסיכון הגבוהה ביותר. מאחר ובשל מגבלות תקציב וכח אדם לא ניתן לספק תוכניות הגנה לכל העדים המאוימים בישראל, הרי אותם עדים הנמצאים ברמת סיכון נמוכה יותר יקבלו אבטחה על ידי כוחות המשטרה בלבד.

 

אין ספק, כי הרשות להגנה על עדים בישראל מהווה פתרון נאות לכל אותם עדים, שמסכנים את חייהם במתן עדויות במשפטים פליליים, אך יודעים כי יש מי שמגן עליהם לאחר מכן, וכי לא יצטרכו לחיות רדופים עד סוף חייהם.
התוכנית להגנת עדים - עורך דין פלילי נוגה ויז

חוות דעת בנושא חדש בישראל: תוכנית להגנת עדים

 •  שאלות ותשובות בעבירות מין
  קרא עוד
 • מעשה סדום ללא הרשעה
  לעתים קרובות אנחנו קוראים בעיתון על אדם שביצע מעשה סדום באישה, בגבר או בקטינים ורבים האנשים שאינם מבינים את המונח לעומקו. מעשה סדום היא הגדרה משפטית שמשתמשים בה כדי לתאר החדרה של חפץ או איבר לפי הטבעת של אדם אחר או כדי לתאר ה...
  קרא עוד
 • לאחרונה עלה לכותרות מקרהו של זמר מפורסם, אשר קיים יחסי מין עם מעריצות בגילאי ההתבגרות ונחשד  בבעילה אסורה בהסכמה. לכאורה, מדובר בפרשייה עסיסית ויוצאת דופן המביאה לעיני הקוראים את המתרחש מאחורי הקלעים של עולם הבידור. למעשה,...
  קרא עוד
 • כפי שאתם יודעים, עבירות מין היא הגדרת מטריה רחבה ביותר לשורה ארוכה של עבירות שמוגדרות היטב על פי החוק. הרגישות החברתית והטאבו שמושם על עבירות מין, גורם לאנשים רבים להרגיש חסרי אונים מול המצב שנקלעו אליו ולכן לא מעט נאשמים מקב...
  קרא עוד
 • גדי הוא בחור בן ארבעים פנה למשרד שלי לאחר שנחשד בביצוע מעשים מגונים באחיינית שלו, בת השבע עשרה. מאחר וגדי הוא גבר נשוי ובעל שני ילדים, הגשה של כתב אישום בגין ביצוע מעשים מגונים עלולה הייתה לפגוע בו באופן בלתי הפיך. חשוב להבין...
  קרא עוד
 •  מעשה מגונה בפומבי הוא תחום מיוחד ביותר שנכלל תחת ההגדרה הרחבה של עבירות מין, אך שונה מחלק גדול מהן בכך שבמהלך ביצוע מעשה מגונה בפומבי, לא מתקיים שום מגע פיזי בין המתלוננת או המתלונן, לבין החשודים במעשה. הדוגמאות הנפוצות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13