חוות דעת » עבירות מין

עבירות מין: מילה כנגד מילה


חדשות ערוץ 2 הביאו שלשום לשידור קטע מתוך עימות דרמטי בין בת לאב שאנס אותה במשך שנים. האב נידון ל- 25 שנות מאסר.

המקרה קשה במיוחד לאור העובדה כי האב ביצע את הפשעים לאחר ששוחרר מהכלא בו ישב בגין התעללות דומה בבתו הבכורה, אחותה הגדולה של הנאנסת.

מילה מול מילה
בהקשר הזה רציתי להתייחס למצב במשפט הפלילי של "מילה מול מילה", או "גירסה מול גירסה". מצבים כאלה מאפיינים בעיקר עבירות מין בהן בדרך כלל עדים לאירוע הפלילי שני אנשים: התוקף והמותקף (מותקפת).

לפי החוק ,כאשר בית משפט מרשיע נאשם בעבירות מין על פי עדות יחידה של המתלוננת , חייב השופט לנמק ולפרט בהכרעת הדין מדוע ניתן להסתפק בעדות יחידה זו.

המשימה הקשה מוטלת על השופט, והוא זה שצריך לפסוק מי דובר אמת ומי משקר. במקרה הזה חוקים ,כללים, נהלים ופסיקה לא יעזרו לו והוא יהיה חייב להשתמש בכושר האבחנה ובניסיון השיפוטי שלו.

מקרה שכיח של משפט על עבירות מין הוא זה שבו הנאשם מעיד: "היה רומן, אני יזמתי את סיום הקשר ולכן היא מעלילה עליי". מנגד, המתלוננת תעלה לדוכן העדים מורכנת ראש ובוכיה ותעיד שמעשה המין נעשה באכזריות וללא חמלה וברור שללא הסכמה.

לאסוף ראיות, להתעקש על עימות

בית משפט צריך להכריע, אך רק הנאשם והמתלוננת יודעים את האמת. השופט לא היה במקום, אך הוא צריך להכריע: מה באמת קרה ? מי משקר ? אולי שני הצדדים משקרים ? אולי שני הצדדים אומרים רק חלק מהאמת ?

שני הצדדים צריכים לאסוף ראיות, לתעד, הקלטות ,מיילים, מכתבים - SMSים. חשוב כי כל אלה ייאספו לפני שחקירת המשטרה החלה כדי שלא ייווצר מצב של שיבוש הליכי חקירה. צריך לאסוף כל דבר שימנע את המצב שבית משפט יפסוק ע"פ " מילה מול מילה" .

הליך חקירתי נוסף שחשוב שכל צד יתעקש עליו הוא העימות. כפי שיכולתם לראות בקטע של חדשות ערוץ 2, העימות מתבצע כשהנחקר והמתלוננת יושבים בחדר עם השוטר החוקר שמפנה שאלות לכל אחד מהצדדים.

חשוב לציין כי לעתים בשלב העימות משאירים את החשוד והמתלוננת לבד בחדר מבלי שהם מודעים לעובדה שהשיחה מוקלטת, וכך מושגות ראיות נוספות.

חוות דעת בנושא עבירות מין: מילה כנגד מילה

 •  שאלות ותשובות בעבירות מין
  קרא עוד
 • מעשה סדום ללא הרשעה
  לעתים קרובות אנחנו קוראים בעיתון על אדם שביצע מעשה סדום באישה, בגבר או בקטינים ורבים האנשים שאינם מבינים את המונח לעומקו. מעשה סדום היא הגדרה משפטית שמשתמשים בה כדי לתאר החדרה של חפץ או איבר לפי הטבעת של אדם אחר או כדי לתאר ה...
  קרא עוד
 • לאחרונה עלה לכותרות מקרהו של זמר מפורסם, אשר קיים יחסי מין עם מעריצות בגילאי ההתבגרות ונחשד  בבעילה אסורה בהסכמה. לכאורה, מדובר בפרשייה עסיסית ויוצאת דופן המביאה לעיני הקוראים את המתרחש מאחורי הקלעים של עולם הבידור. למעשה,...
  קרא עוד
 • כפי שאתם יודעים, עבירות מין היא הגדרת מטריה רחבה ביותר לשורה ארוכה של עבירות שמוגדרות היטב על פי החוק. הרגישות החברתית והטאבו שמושם על עבירות מין, גורם לאנשים רבים להרגיש חסרי אונים מול המצב שנקלעו אליו ולכן לא מעט נאשמים מקב...
  קרא עוד
 • גדי הוא בחור בן ארבעים פנה למשרד שלי לאחר שנחשד בביצוע מעשים מגונים באחיינית שלו, בת השבע עשרה. מאחר וגדי הוא גבר נשוי ובעל שני ילדים, הגשה של כתב אישום בגין ביצוע מעשים מגונים עלולה הייתה לפגוע בו באופן בלתי הפיך. חשוב להבין...
  קרא עוד
 •  מעשה מגונה בפומבי הוא תחום מיוחד ביותר שנכלל תחת ההגדרה הרחבה של עבירות מין, אך שונה מחלק גדול מהן בכך שבמהלך ביצוע מעשה מגונה בפומבי, לא מתקיים שום מגע פיזי בין המתלוננת או המתלונן, לבין החשודים במעשה. הדוגמאות הנפוצות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13