חוות דעת » עבירות מין

עבירות מין - הגדרות


ההגדרה של עבירות מין על פי החוק מתייחסת אל קיום מעשים בעלי קונוטציה מינית, אשר מתבצעים נגד רצונו של הקורבן. עבירות מין יכולות להיות מבוססות על מגע בגופו של קורבן העבירה, על הצגת מראות מיניים לנגד עיניו, על דיבורים פוגעים בעלי הקשר מיני וכיוצ"ב.

עבירות מין מתחלקות לכמה דרגות. העבירות בדרגות החמורות הן תקיפה פיזית של הקורבן, לדוגמא – אונס. לעומתן עבירות בדרגות חמורות פחות הן מעשים מגונים או אמירות סקסיסטיות.
חשוב שתדעו, שבכל מקרה של עבירת מין, בלי קשר לדרגת חומרתה, היא מקבלת מעמד חמור יותר, כאשר הקורבן הנחשף לה הוא קטין, או כאשר נעשה שימוש באלימות או איומים בעת ביצוע העבירה. לכן גם פדופיליה נחשבת לעבירת מין, כיוון שהחוק מטיל עונש על קיום פעולה מינית עם קטין (מתחת לגיל ההסכמה).

עבירת מין – פלילי ואזרחי גם יחד

עבירת מין נחשבת על פי החוק לעבירה פלילית וכן לעוולה אזרחית. למה הכוונה? על ביצוע עבירת מין ניתן להעמיד לדין את התוקף בעוון עבירה הפלילית, שעונשה הוא מאסר, וכן הקורבן יכול לתבוע פיצוי על הנזק שנגרם לו במשפט אזרחי. לעתים ניתן לתבוע פיצוי אפילו ללא הוכחת נזק כלשהו.

שירות המבחן והתסקיר – מידע חשוב

בשלבי הארכת המעצר או בטרם מתן גזר-הדין של נאשם בעבירת מין, בית המשפט ימנה קצין מבחן לצורך עריכת חקירה לאיסוף פרטים רבים ככל האפשר על מצבו של הנאשם בהווה ובעבר. במהלך החקירה, יבקר קצין המבחן בבית הנאשם , אם ימצא לנכון, ישוחח עם בני משפחתו ומקורבים, ועם כל מי שיכול להוסיף מידע על אופיו של אותו נאשם. בנוסף קצין המבחן יפנה את הנאשם לעריכת בדיקות רפואיות, פסיכולוגיות, פסיכיאטריות מקצועיות ואחרות.

בתום ביצוע כל הפעולות הנ"ל קצין המבחן יגיש תסקיר הכולל אבחון, הערכה והמלצה כיצד לפעול בהקשר לנאשם . התסקיר מוגש בכתב לבית המשפט, והוא מסמך חשוב ביותר בהחלטה כיצד לנהוג כלפי הנאשם.

תסקיר חיובי – חלומו של כל נאשם

אין ספק כי עתידם של עברייני מין תלוי מאד באופי התסקיר המתייחס אליהם. העונש שיוטל עליהם יושפע רבות מתוצאות שירות המבחן והתסקיר שנכתב ע"י קצין המבחן. כעורכת דין פלילית הייתי עדה למשמעות כוחו של תסקיר אינספור פעמים. עבריינים רבים זכו להקלות רבות בעונש בשל תסקירים "חיוביים".

קצין המבחן ימליץ לעיתים על דרכים חלופיות למאסר לצורך שיקום עבריין המין, כגון: אשפוז לגמילה מהתמכרות לסמים, טיפול נפשי ורפואי וכו' המקובלים במקרים של עבריינות מין.

חוות דעת בנושא עבירות מין - הגדרות

 •  שאלות ותשובות בעבירות מין
  קרא עוד
 • מעשה סדום ללא הרשעה
  לעתים קרובות אנחנו קוראים בעיתון על אדם שביצע מעשה סדום באישה, בגבר או בקטינים ורבים האנשים שאינם מבינים את המונח לעומקו. מעשה סדום היא הגדרה משפטית שמשתמשים בה כדי לתאר החדרה של חפץ או איבר לפי הטבעת של אדם אחר או כדי לתאר ה...
  קרא עוד
 • לאחרונה עלה לכותרות מקרהו של זמר מפורסם, אשר קיים יחסי מין עם מעריצות בגילאי ההתבגרות ונחשד  בבעילה אסורה בהסכמה. לכאורה, מדובר בפרשייה עסיסית ויוצאת דופן המביאה לעיני הקוראים את המתרחש מאחורי הקלעים של עולם הבידור. למעשה,...
  קרא עוד
 • כפי שאתם יודעים, עבירות מין היא הגדרת מטריה רחבה ביותר לשורה ארוכה של עבירות שמוגדרות היטב על פי החוק. הרגישות החברתית והטאבו שמושם על עבירות מין, גורם לאנשים רבים להרגיש חסרי אונים מול המצב שנקלעו אליו ולכן לא מעט נאשמים מקב...
  קרא עוד
 • גדי הוא בחור בן ארבעים פנה למשרד שלי לאחר שנחשד בביצוע מעשים מגונים באחיינית שלו, בת השבע עשרה. מאחר וגדי הוא גבר נשוי ובעל שני ילדים, הגשה של כתב אישום בגין ביצוע מעשים מגונים עלולה הייתה לפגוע בו באופן בלתי הפיך. חשוב להבין...
  קרא עוד
 •  מעשה מגונה בפומבי הוא תחום מיוחד ביותר שנכלל תחת ההגדרה הרחבה של עבירות מין, אך שונה מחלק גדול מהן בכך שבמהלך ביצוע מעשה מגונה בפומבי, לא מתקיים שום מגע פיזי בין המתלוננת או המתלונן, לבין החשודים במעשה. הדוגמאות הנפוצות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13