חוות דעת » עבירות מין

גיל ההסכמה


מה פירוש המונח - גיל ההסכמה?

גיל ההסכמה הוא מונח השייך למשפט הפלילי. גיל ההסכמה הוא הגיל שבו אדם נחשב לבוגר דיו מבחינה משפטית, כדי לתת הסכמה משפטית לקיום יחסי מין עם בן או בת הזוג שלו.

לכן, אדם המקיים יחסי מין עם בן או בת זוג, שגילם קטן מגיל ההסכמה הקבוע בחוק - מבצע בעצם עבירה פלילית. עבירה פלילית מסוג זה נקראת אינוס קטינה, מעשה סדום , בעילה אסורה בהסכמה או מעשה מגונה.

גיל ההסכמה במדינת ישראל - מתי אפשר לקיים יחסי מין חוקיים ולא להעצר?

גיל ההסכמה מגוון בהיקף נרחב מבחינת טווח הגילאים, אך רוב המדינות קובעות אותו בטווח גילאים שבין 14 ל-18. כמו כן, גיל ההסכמה מגוון גם בהקשר לאופי האקט המיני שבוצע ולמין האנשים הנידונים. גיל ההסכמה ליחסי מין מלאים בישראל עומד כיום על 16 שנים.

כמובן שיש שוני בין גילאי ההסכמה במקומות שונים בעולם. החוק הישראלי נחשב למתקדם בנושא. בישראל בוטלה ההפליה בגיל המותר לקיום יחסי מין בין גייז לסטרייטים. כיום גיל ההסכמה בישראל שווה לכולם.

בישראל תחת חוק העונשין, התשל"ז - 1977 , קיימים חוקים הנוגעים לעניין גיל ההסכמה. כאמור, מדובר בעיקר בסעיפי אישום של אונס (סעיף 345), בעילה אסורה בהסכמה (סעיף 346) ואישום על מעשה סדום (סעיף 347).

אוסיף ואומר, כי קיום יחסי מין מלאים עם קטין או קטינה שגילם בין 14 ל-16 שנים, לא ייחשב כאישום של אונס, מעשה סדום או מעשה מגונה, כאשר מתקיימים הסייגים הבאים:

אם הפרש הגילאים בין הנאשם לקטין אינו עולה על 3 שנים, ואם הקטין הסכים לבצע המעשה, ואם המעשה נעשה במהלך יחסי רעוּת רגילים וללא ניצול מעמדו של הנאשם - במידה והתקיימו כל התנאים הללו, מדובר ביחסים חוקיים על פי חוק העונשין.

להמחשת הנושא אביא לפניכם דוגמה: החוק מתיר לנער בן 17.5 לקיים יחסי מין עם נערה שגילה 14.5 ומעלה. לעומת זאת, נער בן 19 המקיים יחסי מין מלאים בהסכמה עם בת 14.5, עלול לעמוד לדין פלילי באשמת בעילה אסורה בהסכמה.

עבירות אונס, מעשה סדום, מעשה מגונה - העונשים בחוק

תקופות המאסר הקבועות בחוק עבור עבירה של אונס , מעשה סדום או מעשה מגונה לעניין גיל ההסכמה, נעות בין 3 שנות מאסר מרביות בעבירות הקלות, ועד 20 שנות מאסר בעבירות החמורות ביותר.

1. העונש על ביצוע מעשה סדום לפני גיל ההסכמה - כאשר הדבר נעשה בקטין מתחת לגיל 16 או שלא בהסכמתו, או תוך ניצול יחסי מרות - מדובר בעבירה פלילית, שהעונש עליה בישראל נע בין 3 ל-20 שנות מאסר בכפוף לנסיבות האירוע.

2. העונש על ביצוע אונס לפני גיל ההסכמה - אדם הבועל קטינה (כלומר, מחדיר איבר מאיברי הגוף או חפץ לאיבר המין של האישה), שטרם מלאו לה 14 שנים, אף בהסכמתה, צפוי ל- 16 שנות מאסר.

3. העונש על ביצוע מעשה מגונה לפני גיל ההסכמה - אדם המבצע תקיפה מינית בקטין/ה, שאינה כוללת חדירה, אך נועדה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיני, צפוי לעונש מאסר של עד 10 שנים.

במידה ונעצרתם בחשד לביצוע מעשי סדום או ביצוע אונס לפני גיל ההסכמה, או שמא נעצרתם בחשד לביצוע מעשה מגונה, צרו קשר עם עורכת דין נוגה ויזל בכדי לקבל הכוונה וליווי משפטי. עורכת דין נוגה ויזל מייצגת חשודים בביצוע עבירות אלימות מסוג זה.

חוות דעת בנושא גיל ההסכמה

 •  שאלות ותשובות בעבירות מין
  קרא עוד
 • מעשה סדום ללא הרשעה
  לעתים קרובות אנחנו קוראים בעיתון על אדם שביצע מעשה סדום באישה, בגבר או בקטינים ורבים האנשים שאינם מבינים את המונח לעומקו. מעשה סדום היא הגדרה משפטית שמשתמשים בה כדי לתאר החדרה של חפץ או איבר לפי הטבעת של אדם אחר או כדי לתאר ה...
  קרא עוד
 • לאחרונה עלה לכותרות מקרהו של זמר מפורסם, אשר קיים יחסי מין עם מעריצות בגילאי ההתבגרות ונחשד  בבעילה אסורה בהסכמה. לכאורה, מדובר בפרשייה עסיסית ויוצאת דופן המביאה לעיני הקוראים את המתרחש מאחורי הקלעים של עולם הבידור. למעשה,...
  קרא עוד
 • כפי שאתם יודעים, עבירות מין היא הגדרת מטריה רחבה ביותר לשורה ארוכה של עבירות שמוגדרות היטב על פי החוק. הרגישות החברתית והטאבו שמושם על עבירות מין, גורם לאנשים רבים להרגיש חסרי אונים מול המצב שנקלעו אליו ולכן לא מעט נאשמים מקב...
  קרא עוד
 • גדי הוא בחור בן ארבעים פנה למשרד שלי לאחר שנחשד בביצוע מעשים מגונים באחיינית שלו, בת השבע עשרה. מאחר וגדי הוא גבר נשוי ובעל שני ילדים, הגשה של כתב אישום בגין ביצוע מעשים מגונים עלולה הייתה לפגוע בו באופן בלתי הפיך. חשוב להבין...
  קרא עוד
 •  מעשה מגונה בפומבי הוא תחום מיוחד ביותר שנכלל תחת ההגדרה הרחבה של עבירות מין, אך שונה מחלק גדול מהן בכך שבמהלך ביצוע מעשה מגונה בפומבי, לא מתקיים שום מגע פיזי בין המתלוננת או המתלונן, לבין החשודים במעשה. הדוגמאות הנפוצות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13