חוות דעת » עבירות מין

מעשה מגונה בעבודה


התחום האפור בתחום ההטרדות המיניות חוגג, מצד אחד אם אתה בוס שמחמיא מידי בוקר לעובדות שלך על הופעתן היפה אתה יכול להיות הבוס הטוב ביותר ומצד שני יכולה עובדת אחת לחוש שלא בנוח עם מחמאותיך, לפרש אותן כהטרדה מינית ובסופו של דבר אף להגיש תלונה שתוצאותיה מרחיקות לכת.

מהו בעצם אותו תחום אפור ? התנהגויות מותרות בתנאי שיש הסכמה בין הצדדים, זאת אומרת שהצעה חוזרת ונשנית בעלת אופי מיני יכולה להיות חיובית במיוחד אם יש הסכמה מהצד השני אך מתפרשת כהטרדה כאשר הצד השני מראה חוסר עניין וההצעות עדיין חוזרות על עצמן.

חשוב להבין כי התנהגויות רבות מתפרשות כניצול סמכות וזאת משום שמספיק מבט חודרני או נעיצות מבטים, ליטופים קלים על הזרוע או נגיעות בגב שגורמות למישהי לחוש שלא בנוח והרי לנו הטרדה מינית. החוקים החדשים שנוספו נועדו להגן על כל אותן נשים שחוות הטרדות מיניות במקום עבודתן ללא שתהיה להן הגנה באותם קווים אפורים אך המצב שנוצר הוא התרופפות האחיזה על ההדק ונראה כי יותר ויותר אנשים מואשמים כמטרידנים כשהם למעשה לא התכוונו לכך כלל.

כדי לעשות סדר בדברים נבהיר כי לא מדובר על אנשים שבכוונת מכוון התעניינו מינית במישהי שעובדת מתחתם בסולם הדרגות וניצלו את מעמדם בכדי לקדם את אינטרס זה אלא על אנשים שלא ידעו את הגבול הדק בין מילה טובה להטרדה, בין ליטוף ובין ניסיון לגרום לאדם להרגיש טוב עם עצמו וכדומה.

הטרדה מינית היא סחיטה באיומים כאשר יש דרישה למעשה בעל אופי מיני, מעשה מגונה לשם גירוי (זו יכולה להיות התערטלות או ליטוף עצמי או נגיעות) בנוכחות מישהו ולאו דווקא כשנוצר בניהם מגע, התייחסות חוזרת שמתמקדת במיניות של אדם או השפלה שקשורה במיניות של אדם והצעות חוזרות בעלות אופי מיני כאשר הצד השני מראה כי הוא לא מעוניין.

 יש כל כך הרבה חוקים שמגנים על העובדים ויש להבין כי אפילו פלירט מתמשך שבמסגרתו הוצעו הצעות מיניות יכול בסופו של דבר להפוך להטרדה מינית, דבר צחוק על אנשים (למשל הומוסקסואלים או לסביות) בקשר למיניותם בפני אנשים אחרים יכולה להפוך מהר מאוד לתלונה על הטרדה מינית ועל כן יש לנקוט במשנה זהירות – במיוחד אם אתם מחזיקים במשרה בה אתם נמצאים בדרג גבוה ותחתכם עובדים.

ומה קורה אם בכל זאת האשימו אתכם בהטרדה מינית ?

הפעולה החשובה ביותר היא הגנה טובה ע"י עורך דין שמתמחה בתחום, יש להבין כי כבר בשלבי החקירה יש משמעות רבה להתנהלות התיק שכן פעמים רבות תיק נופל מחוסר ראיות או חוסר עניין לציבור וזאת בשל עבודתו המקצועית של עורך הדין.

 יש לפנות לעורך דין ברגע שבו מיידעים אתכם על הגשת התלונה או על הכוונה להגיש תלונה.

כך קרה במקרה הבא, בו הוגש כתב אישום בגין מעשה מגונה של מעסיק בעובדת והצלחנו להביא לאי הרשעה בתיק .

פ 1053/08 9.3.09

נגד לקוח המשרד הוגשה תלונה על ידי מתלוננת, שעובדת איתו, בגין ביצוע מעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות על פי סעיף 348(ה) לחוק העונשין. בחקירתו במשטרה הודה הנאשם בעבירה.

עו"ד נגה ויזל ניהלה מו"מ עם תביעות מרחב לכיש, שבעקבותיו נחתם עסקת טיעון, בו סוכם כי במידה ושירות המבחן יגיש אודות הנאשם תסקיר חיובי, יעתרו באי הכח של הצדדים לסיומו של המשפט הפלילי באי הרשעה, וינתן צו שירות לתועלת הציבור (של"צ).

וכך היה - בית משפט השלום באשדוד (כבוד השופטת ר. לביא) אימץ את הסדר הטיעון הנ"ל, והורה כי על הנאשם לבצע 220 שעות של"צ. בנוסף נקבע כי הנאשם יפצה את המתלוננת, ואילו המשפט הסתיים באי הרשעה של הנאשם.

חוות דעת בנושא מעשה מגונה בעבודה

 •  שאלות ותשובות בעבירות מין
  קרא עוד
 • מעשה סדום ללא הרשעה
  לעתים קרובות אנחנו קוראים בעיתון על אדם שביצע מעשה סדום באישה, בגבר או בקטינים ורבים האנשים שאינם מבינים את המונח לעומקו. מעשה סדום היא הגדרה משפטית שמשתמשים בה כדי לתאר החדרה של חפץ או איבר לפי הטבעת של אדם אחר או כדי לתאר ה...
  קרא עוד
 • לאחרונה עלה לכותרות מקרהו של זמר מפורסם, אשר קיים יחסי מין עם מעריצות בגילאי ההתבגרות ונחשד  בבעילה אסורה בהסכמה. לכאורה, מדובר בפרשייה עסיסית ויוצאת דופן המביאה לעיני הקוראים את המתרחש מאחורי הקלעים של עולם הבידור. למעשה,...
  קרא עוד
 • כפי שאתם יודעים, עבירות מין היא הגדרת מטריה רחבה ביותר לשורה ארוכה של עבירות שמוגדרות היטב על פי החוק. הרגישות החברתית והטאבו שמושם על עבירות מין, גורם לאנשים רבים להרגיש חסרי אונים מול המצב שנקלעו אליו ולכן לא מעט נאשמים מקב...
  קרא עוד
 • גדי הוא בחור בן ארבעים פנה למשרד שלי לאחר שנחשד בביצוע מעשים מגונים באחיינית שלו, בת השבע עשרה. מאחר וגדי הוא גבר נשוי ובעל שני ילדים, הגשה של כתב אישום בגין ביצוע מעשים מגונים עלולה הייתה לפגוע בו באופן בלתי הפיך. חשוב להבין...
  קרא עוד
 •  מעשה מגונה בפומבי הוא תחום מיוחד ביותר שנכלל תחת ההגדרה הרחבה של עבירות מין, אך שונה מחלק גדול מהן בכך שבמהלך ביצוע מעשה מגונה בפומבי, לא מתקיים שום מגע פיזי בין המתלוננת או המתלונן, לבין החשודים במעשה. הדוגמאות הנפוצות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13