חוות דעת » עבירות מין

חקירת קטין חזרה מעדות או הודאה


הוריו של יובל הגיעו לייעוץ משפטי לחוצים מאוד. בנם נחקר במשטרה בחשד לפגיעה חמורה בנערה צעירה ובמקום שלא לענות או לענות לעניין, החליט לספר לחוקרים כמה הוא שונא את הנערה ואיך הוא שמח שהיא סוף סוף קיבלה את המגיע לה.
הם היו בטוחים שגורלו נחרץ ושאין שום דרך לצאת מהבור הזה. המשטרה תאשים אותו על סמך העדות שמסר והוא ימצא עצמו עומד בפני הליך פלילי.

כעורכת דין פלילית, מחובתי להסתכל מעבר לרגשות אישיים ולהפריד בין תחושות להוכחות. קטינים ובני נוער משנים את דעתם עשרים פעם ביום. חלקם מונעים על ידי תחושת הכוח שמעניק להם מעמד החקירה, חלקם מנצלים את הבמה לסגירת חשבונות אישיים עם המתלונן.
זו הסיבה שכאשר הם נותנים עדות או הודעה בחקירה פלילית, חשוב מאוד שלא להסתמך רק על המילה שלהם ולבדוק מה בסך הראיות תומך באופן בלתי מעורער בגרסה שנתנו.

גם אם קטין מוסר עדות או הודאה ומבקש לחזור בו מדבריו או לשנות את גרסתו, ניתן לעשות זאת . החוק יוצא מתוך נקודת מוצא של מניעה וחינוך ואינו ממהר להכניס קטינים אל המערכת, ללא הצדקה גורפת ועילה סבירה.

בני בן ה17 נחקר בחשד למעורבות בשוד מזוין שביצעו כמה נערים שהכיר. החוקרים עשו לו חיים קשים מאוד. איימו עליו, האשימו אותו שנטל חלק פעיל בשוד. הוא ממש פחד מהם ואמר דברים שלא היו ולא נבראו. האם הוא יכול לחזור בו מעדותו? חקירה של קטין צריכה להתבצע בצורה הומנית מאוד ולכן אם החוקרים חרגו מגבולות הטעם הטוב או השתמשו בטכניקות הפחדה, על מנת לנצל את מצבו של הקטין ולהוציא ממנו מידע או הודעה, בהחלט ניתן, על סמך נתון זה, לפעול למחיקת עדותו. פה צריך להיכנס לתמונה עורך דין פלילי, המתמחה בייצוג קטינים, מישהו שיבין איך התנהלה החקירה, האם נשמרו זכויותיו של הקטין ותחת אילו נסיבות מסר הקטין את עדותו.

בת כיתתה של ביתי נאנסה על ידי מישהו שפגשה באינטרנט. לאחר חקירה, גילו החוקרים כי הוא השתמש ביוזר של ביתי על מנת לנהל את השיחות עם אותה נערה בפורומים שונים. הם חקרו את ביתי והאשימו אותה שהיא יודעת מי זה ואף משתפת איתו פעולה. האשמה הרחיקה לכת עד מקום שבו הם טענו שהיא מסייעת לו לאתר את הנערות. לפני שהיא נכנסה לחקירה, צילם אותה מישהו, שנראה כמו עיתונאי. היא חששה ששמה יתפרסם בכל הקשור לעבירה וכולם ינדו אותה ולכן הסכימה עם החוקרים. בפועל היא ממש לא יודעת מי זה, שהרי נעשה שימוש ביוזר שלה ללא ידיעתה. האם באמת עדותה יכולה לפגוע בה ?
על זה נאמר. האמת תמיד מנצחת. באם ביתך באמת אינה יודעת מי עומד מאחורי התקיפה ואין לה כל קשר לאירוע, אין ספק שניתן לבטל את עדותה. בני נוער נוטים לדרמתיות, ראי איך ביתך מסרה עדות לא נכונה, רק על סמך מגדלים שבנתה באוויר. זו הסיבה שחשוב מאוד להכין קטינים לעדות, להבהיר להם את זכויותיהם, גם בכל הנוגע לפרסום שמו של קטין בתקשורת, בהקשר לחקירה פלילית וגם זכויות אחרות במהלך החקירה. באם ביתך מסרה את עדותה מסיבה כמו פחד או חשש מהתקשורת, חשוב לפעול להסרת העדות וביטולה.


כאשר קטין מבקש לשנות או לחזור בו מעדותו, אתם חייבים לוודא שיקבל את הייעוץ הנכון כיצד לעשות זאת. מסירת עדות או הודאה בעת חקירה פלילית, זהו אינו משחק ילדים.

חוות דעת בנושא חקירת קטין חזרה מעדות או הודאה

 •  שאלות ותשובות בעבירות מין
  קרא עוד
 • מעשה סדום ללא הרשעה
  לעתים קרובות אנחנו קוראים בעיתון על אדם שביצע מעשה סדום באישה, בגבר או בקטינים ורבים האנשים שאינם מבינים את המונח לעומקו. מעשה סדום היא הגדרה משפטית שמשתמשים בה כדי לתאר החדרה של חפץ או איבר לפי הטבעת של אדם אחר או כדי לתאר ה...
  קרא עוד
 • לאחרונה עלה לכותרות מקרהו של זמר מפורסם, אשר קיים יחסי מין עם מעריצות בגילאי ההתבגרות ונחשד  בבעילה אסורה בהסכמה. לכאורה, מדובר בפרשייה עסיסית ויוצאת דופן המביאה לעיני הקוראים את המתרחש מאחורי הקלעים של עולם הבידור. למעשה,...
  קרא עוד
 • כפי שאתם יודעים, עבירות מין היא הגדרת מטריה רחבה ביותר לשורה ארוכה של עבירות שמוגדרות היטב על פי החוק. הרגישות החברתית והטאבו שמושם על עבירות מין, גורם לאנשים רבים להרגיש חסרי אונים מול המצב שנקלעו אליו ולכן לא מעט נאשמים מקב...
  קרא עוד
 • גדי הוא בחור בן ארבעים פנה למשרד שלי לאחר שנחשד בביצוע מעשים מגונים באחיינית שלו, בת השבע עשרה. מאחר וגדי הוא גבר נשוי ובעל שני ילדים, הגשה של כתב אישום בגין ביצוע מעשים מגונים עלולה הייתה לפגוע בו באופן בלתי הפיך. חשוב להבין...
  קרא עוד
 •  מעשה מגונה בפומבי הוא תחום מיוחד ביותר שנכלל תחת ההגדרה הרחבה של עבירות מין, אך שונה מחלק גדול מהן בכך שבמהלך ביצוע מעשה מגונה בפומבי, לא מתקיים שום מגע פיזי בין המתלוננת או המתלונן, לבין החשודים במעשה. הדוגמאות הנפוצות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13