חוות דעת » עבירות מין

שאלות ותשובות בעבירות מין


בדף זה תוכלו לקרוא שאלות ותשובות שנשאלות מידי יום על עבירות מין.

 

השבוע גיליתי לחרדתי שאני חשוד בביצוע מעשים מגונים בבחורה שאני מכיר. חשוב לי מאוד לציין שבזמן שקרה מה שקרה לא נכח איש במקום זולת המתלוננת וזולתי. איך ניתן לדעת מה באמת אירע בזמן המקרה אם העדויות שלנו סותרות זו את זו?

 

רבים לא מודעים לכך, אבל ברוב המקרים בהם מועלות האשמות בגין ביצוע מעשים מגונים, היחידים שנכחו בעת האירוע הם המתלוננת והחשוד או הנאשם. מלבד העדויות הבסיסיות, כל צד צריך להביא חיזוקים לעמדתו. כך למשל במידה והמתלוננת נראתה נסערת סמוך לזמן המקרה או בזמן מתן העדות, יוביל הדבר לחיזוק עדותה ובמידה ויימצא מניע חזק ומובהק לנקמה בבחור, ייתכן ודווקא גרסתו של הגבר היא זו שתקבל חיזוק.

 

רציתי לשאול מה ההבדל בין מעשה מגונה להטרדה מינית?

 

לפי החוק בישראל מעשים שנועדו לגרות או לספק מינית ומבוצעים ללא הסכמתו של המתלונן/ת נחשבים למעשים מגונים.מעשים מגונים נכללים במסגרת ההגדרה הרחבה של הטרדה מינית. עם זאת, ישנן פעולות נוספות שיכולות להיחשב כהטרדה מינית כגון התייחסות משפילה לאדם בשל המיניות שלו, הצעות נשנות שנושאות אופי מיני או התייחסות חוזרת שמופנית למיניות של אדם ללא עניין מצדו ועוד.

 

אני עובד בחברה גדולה ומנהל צוות של עובדות. אני מאוד נהנה לצפות בסרטי פורנו קצרים בזמן שאני בעבודה ולעתים אני נוהג לעשות זאת בזמן שחלק מהעובדות שלי בסביבה. האם הדבר יכול להוות עילה לתלונה בגין הטרדה מינית?

 

התשובה החד משמעית לשאלתך היא חיובית. בית המשפט קבע באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי בעצם כך שאתה צופה בסרטים בסביבת העבודה של העובדות שלך, אתה למעשה מאלץ אותן לצפות בסרטים והדבר בהחלט יכול להוות עילה לתלונה בגין הטרדה מינית. קח זאת לתשומת לבך.

 

אני נהנה להביט בתמונות של ילדות קטנות בלי בגדים ורציתי לשאול האם במידה ואתקין על המחשב הפרטי שלי תוכנה שמכילה תמונות של ילדות קטנות ערומות, אעבור על החוק?

אכן, חששותיך נכונים. במידה ותתקין את התוכנה ייתכן ותהיה מואשם בעבירה של הפצת חומרי פדופיליה. בזמן האחרון החוק בנושא עבר שינוי וכיום לא רק ההפצה של החומר מהווה עילה לתביעה אלא גם צפייה בלבד נחשבת לעבירה על החוק.

רציתי לשאול מה משמעות המונח "מעשה מגונה בכוח"?.

על פי חוק העונשין בישראל, מעשה מגונה נחשב להיות עבירת מין, והוא מתייחס למעשים שבוצעו לשם סיפוק וגירוי שלא בהסכמה, תוך שימוש בכוח. מעשה מגונה בדרגת החומרה הגבוהה ביותר הוא זה שמתבצע בקטין שטרם מלאו לו 16 שנים, גרימת חבלה או איומים תוך כדי המעשה, התעללות או ביצוע המעשה עם נוכחים נוספים. העונש המרבי הוא 10 שנות מאסר.

 

חוות דעת בנושא שאלות ותשובות בעבירות מין

 •  שאלות ותשובות בעבירות מין
  קרא עוד
 • מעשה סדום ללא הרשעה
  לעתים קרובות אנחנו קוראים בעיתון על אדם שביצע מעשה סדום באישה, בגבר או בקטינים ורבים האנשים שאינם מבינים את המונח לעומקו. מעשה סדום היא הגדרה משפטית שמשתמשים בה כדי לתאר החדרה של חפץ או איבר לפי הטבעת של אדם אחר או כדי לתאר ה...
  קרא עוד
 • לאחרונה עלה לכותרות מקרהו של זמר מפורסם, אשר קיים יחסי מין עם מעריצות בגילאי ההתבגרות ונחשד  בבעילה אסורה בהסכמה. לכאורה, מדובר בפרשייה עסיסית ויוצאת דופן המביאה לעיני הקוראים את המתרחש מאחורי הקלעים של עולם הבידור. למעשה,...
  קרא עוד
 • כפי שאתם יודעים, עבירות מין היא הגדרת מטריה רחבה ביותר לשורה ארוכה של עבירות שמוגדרות היטב על פי החוק. הרגישות החברתית והטאבו שמושם על עבירות מין, גורם לאנשים רבים להרגיש חסרי אונים מול המצב שנקלעו אליו ולכן לא מעט נאשמים מקב...
  קרא עוד
 • גדי הוא בחור בן ארבעים פנה למשרד שלי לאחר שנחשד בביצוע מעשים מגונים באחיינית שלו, בת השבע עשרה. מאחר וגדי הוא גבר נשוי ובעל שני ילדים, הגשה של כתב אישום בגין ביצוע מעשים מגונים עלולה הייתה לפגוע בו באופן בלתי הפיך. חשוב להבין...
  קרא עוד
 •  מעשה מגונה בפומבי הוא תחום מיוחד ביותר שנכלל תחת ההגדרה הרחבה של עבירות מין, אך שונה מחלק גדול מהן בכך שבמהלך ביצוע מעשה מגונה בפומבי, לא מתקיים שום מגע פיזי בין המתלוננת או המתלונן, לבין החשודים במעשה. הדוגמאות הנפוצות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13