חוות דעת » עבירות סמים

מה הגבול בין צריכה עצמית לסחר בסמים


אין זה סוד שכיום בני נוער רבים כמו גם מבוגרים לא מעטים בישראל משתמשים בסמים. למעשה היקף התופעה נרחב בצורה בלתי רגילה ולעתים משום כך היא נחשבת לעניין של מה בכך ובעקבות זה המשתמשים הרבים מקלים ראש בחומרת העבירה.

חשוב להבין כי למרות שבמקרים רבים כאשר אדם מואשם בהחזקת סם לצריכה עצמית בסופו של דבר העונש שיוטל עליו אם בכלל יהיה צנוע יחסית, הרי שהפרקליטות וכמובן שגם בתי המשפט רואים בחומרה רבה את הנאשמים שמואשמים בעבירות של סחר בסמים. עבור כל סם שמופיע בפקודת הסמים המסוכנים מצוינת הכמות המרבית שמבחינת החוק תיחשב ככמות שנכללת תחת ההגדרה של "כמות לשימוש עצמי" כאשר החזקה של כמות גדולה יותר, כבר תיחשב ככמות שיש בה להעיד על הנאשם שכוונותיו היו לסחור בסם.

כתוצאה מכל הנאמר לעיל, גם אנשים מן השורה שלא היה בכוונתם לסחור בחומר וגם אנשים בעלי מקצועות מכובדים שמעולם לא חלמו על הסבה מקצועית לסחר בסמים, עלולים למצוא את עצמם מואשמים ביום בהיר אחד בביצוע עבירה חמורה זו ובעקבות כך לבלות תקופה ארוכה מאחורי סוגר ובריח.

המסגרת החוקית של האישום בסחר בסמים

בניגוד לתחומים רבים שנכללים תחת תחומי העיסוק של המשפט הפלילי בהם נטל ההוכחה חל על התביעה, הרי שבכל הקשור לעבירות של סחר בסמים, נטל הוכחה חל על הנאשם. זאת מכיוון שבפקודת הסמים המסוכנים מצוין במפורש כי במידה ואדם נתפס כשברשותו כמות גדולה יותר של סם מזו שנקבעה כמתאימה לשימוש עצמי, הרי שעל פי החוק סביר ואף הגיוני להניח כי הוא החזיק בה לצורכי סחר. עם זאת, לא מדובר כאן על הנטל הפלילי לפיו על הנאשם להוכיח כי הסמים יועדו לשימוש עצמי מעבר לכל צל של ספק סביר ולמעשה די בהוכחה ברמת סבירות של לפחות חמישים אחוז כדי להסיר את האישום בסחר.

כיצד מבחין בית המשפט בין סוחר  בסמים לבין שימוש עצמי בסמים?

באופן עקרוני ישנם כיום שני מבחנים עיקריים שמשמשים את בית המשפט כדי להכריע האם הסמים שנתפסו היו מיועדים לסחר או לשימוש עצמי.

המבחן הראשון הוא יכולת המימון של הנאשם, כלומר על הנאשם להוכיח כי יש לו יכולות מימון אישיות שסייעו בידו לרכוש את הסמים שנתפסו וכי אינו זקוק להכנסה שהייתה באה לו כתוצאה ממכירת הסמים.

המבחן השני בודק את הכמות שנתפסה בפועל. מן הסתם בית המשפט מתייחס בצורה שונה לחלוטין למקרה בו אדם נתפס כשברשותו שישה עשר גרם מריחואנה ולמקרה בו אדם נתפס כשברשותו מספר קילוגרמים של חשיש.

נסיבות התפיסה

ישנם גורמים נוספים שיכולים להטות את הכף לכאן או לכאן. כך למשל במידה ובביתו של הנאשם או במקום בו נתפסו הסמים שברשותו נמצאו בנוסף לסמים גם אביזרים ופריטי ציוד שונים שיש בהם כדי להעיד על כוונה תחילה להפיץ את הסם, הרי שרוב הסיכויים שלא פשוט יהיה להוכיח כי הסמים יועדו לצריכה עצמית.

הכוונה היא למשל לשקיות אריזה מיוחדות לסמים, משקל דיגיטאלי רגיש במיוחד, סמים שמחולקים לאריזות ועוד. מעבר לכל זה, מדובר על הנסיבות האישיות של הנאשם כגון עברו הפלילי, ההתנהלות שלו בזמן החקירה ועוד.

חשוב לזכור כי התנהלות נכונה, מקצועית וחכמה במהלך המשפט יכולה להביא להקלה בכתב האישום, לביטול האישום בגין סחר בסמים ולהפחתה של האישום לכדי עבירת שימוש עצמי גם במקרים בהם בתחילת הדרך הכל נראה אבוד וחסר כל סיכוי.

 

חוות דעת בנושא מה הגבול בין צריכה עצמית לסחר בסמים

 • חוות דעת מה הגבול בין שימוש עצמי בסמים לבין מסחר בסמים וכיצד ניתן למנוע הרשעה בעבירה של סחר בסמים.
  קרא עוד
 •  חוות דעת כיצד ניתן למנוע הרשעה בעבירות סמים .
  קרא עוד
 • בעוד שבמדינות שונות בארצות הברית השימוש, הגידול ואפילו הממכר של סמים מסוימים הופך לחוקי וממוסד, בישראל הדברים עדיין רחוקים מכך שנות אור. למעשה די בהחזקה של פירור חשיש במשקל של 0.01 גרם כדי להביא להגשת כתב אישום נגד אדם....
  קרא עוד
 • יכול להיות שהביטוי החזקת סמים מוכר לכם כמו לרבים אחרים, אבל מעטים מבינים את המשמעות המשפטית של האיסור במובן הרחב שלו. כבר מהמילה "החזקה" ניתן להבין שהאיסור לא מתייחס לשימוש, כלומר אין צורך לתפוס את האדם בשעת מעשה וכ...
  קרא עוד
 • על חומרתן של עבירות סמים כבר נאמר ונכתב רבות וכולנו מסכימים שיש לעקור במהרה את הנטע הרע הזה מחברתנו. בשנים האחרונות הוגדרה מדיניות מחריפה בפסיקת בתי המשפט, מדיניות שמחייבת נקיטת אמות ענישה מרתיעות בכל הקשור לעבירת הסמים. במספר...
  קרא עוד
 • האם אתם יודעים כמה אנשים המשתמשים בסמים מסתובבים סביבנו? האם אתם יודעים כמה עברייני סמים נתפסים מדי יום? ועל העונש לאחר הרשעה בגין עבירות סמים שמעתם? עבירות סמים מתרחשות מדי יום, אך פעמים רבות נתפסים בגין עבירות סמים אנשים ת...
  קרא עוד
1 2