חוות דעת » משפט פלילי

עיכוב הליכים פליליים


כעורכת דין פלילית יוצא לי לא אחת לגלות עד כמה המושגים המשפטיים שלאוזניי ולאוזני עמיתיי יכולים להיות יומיומיים ונהירים הם למעשה מושגים חמקמקים מאוד. ישנם מושגים שהציבור הרחב לא מבין עד תום וישנם גם מונחים משפטיים שונים שהציבור הרחב נוטה להתבלבל ביניהם למרות שהמשמעויות שלהם שונות לחלוטין. כך למשל רבים לא הבינו את המשמעות של הידיעות החדשותיות האחרונות בעניינה של דפני ליף. הכותרות דיווחו על כך שהוחלט לעכב את ההליכים הפליליים שהתנהלו נגד דפני ליף כצעד לכיוון סגירת התיק הפלילי שנפתח נגדה.

מה המשמעות של עיכוב הליכים פליליים?

עיכוב הליכים פליליים הוא למעשה הקפאה או עצירה של ההליך המשפטי המתנהל בעניינו של אדם שהואשם בביצוע עבירה זו או אחרת. חשוב להבין שלמרות שלא מדובר על זיכוי או על סגירת התיק, הרי שמדובר על מצב אטרקטיבי מאוד פחות או יותר עבור כל חשוד באשר הוא שחשוב לשאוף אליו.

כל עוד הכרעת הדין לא ניתנה, ישנה אפשרות חוקית להגיש בקשה לעיכוב ההליכים כשאת הבקשה מגיש עורך הדין פלילי מטעם הנאשם לתביעה. במידה והתובע מוצא את הבקשה לגיטימית והגיונית, באפשרותו לשלוח את הבקשה לפרקליטות המדינה כשהסמכות הסופית לעיכוב ההליכים נתונה בידיו של היועץ המשפטי לממשלה.

היועץ המשפטי לרוב יתנה את עיכוב ההליכים בהתחייבויות שונות כמו למשל בהבעת חרטה פומבית, בהתחייבות להתניע תהליך של שיקום, בהסכמה לתקופה של פיקוח על ידי קצין מבחן ועוד.

אילו טעמים יכולים להצדיק קבלת בקשה לעיכוב הליכים פליליים?

מן הסתם הבקשה לעיכוב ההליכים לא מתקבלת באופן אוטומטי אבל בהינתן תנאים מסוימים, לא אחת קורה שהבקשה מאושרת. לעתים מדובר על נסיבות מיוחדות כמו מצב משפחתי רגיש במיוחד או מצוקה כלכלית חמורה ביותר של הנאשם ולעתים מדובר במצבים בהם בריאותו של הנאשם במצב חמור ביותר וייתכן שהמשך ההליכים יוביל להחמרה במצבו. כמו כן יש לקחת בחשבון נסיבות מיוחדות כגון: אי שפיות זמנית, הגנה עצמית, היעדר שליטה ועוד. מעבר לכל זה ישנה חשיבות עליונה לכך שעברו הפלילי יהיה נקי וכמובן שבמידה והתרומה הציבורית של הנאשם גדולה ומשמעותית מאוד, יש בכך כדי לשפר את הסיכויים שבקשתו תתקבל.

החשיבות של המקצועיות

תפקידי כעורכת דין פלילית בכל הקשור לעיכוב הליכים הוא לחקור את פרטי המקרה לעומק וביסודיות ולהבין כיצד ניתן להגיש בקשה לעיכוב הליכים באופן המנומק והחכם ביותר על מנת שתתקבל. מאחר ורישום פלילי יכול להסב לאדם לא רק נזק כספי אלא גם נזק חברתי, נזק לשמו הטוב, נזק תעסוקתי ולמעשה לפגוע בנאשם בכל תחומי החיים גם יחד, הרי שישנה חשיבות גבוהה להגיש את הבקשה העניינית והמקצועית ביותר שישנה.

 

 

חוות דעת בנושא עיכוב הליכים פליליים

 • מערכת המשפט בארץ לא ממצה את הדין בנושא עדויות שקר, זאת למרות שלמשטרה מגיעות תלונות שווא רבות, ולמרות שלנאשמים במקרים כאלה נגרם נזק רב בשל התביעה השקרית נגדם. אם כי מספר מקרים של תביעות אזרחיות נגד עדי שקר זכו בבית המשפט, מאוד ל...
  קרא עוד
 •  האפשרויות הקיימות לעיכוב הליכים פליליים .
  קרא עוד
 • חוות דעת על הדרכים שבהן ניתן למנוע הגשת כתב אישום.
  קרא עוד
 • חוות דעת על האפשריות הקיימות  למחוק כתב אישום .
  קרא עוד
 • אזרחים רבים שמוצאים את עצמם חשודים בביצוע עבירות שונות לא מעלים על דעתם כי בעזרתו של עו"ד פלילי ניתן למנוע את ההגשה של כתב האישום. כמובן שלא בכל מקרה ניתן למנוע את ההגשה שלו, אבל הנקודה החשובה היא שעל החשוד לעשות כל שביכול...
  קרא עוד
 • מעטים האנשים המודעים לכך בקרב הציבור הרחב, אבל גם במקרים בהם הוגש כבר כתב אישום פלילי, הרי שעל ידי ייצוג משפטי מוצלח ומקצועי, ניתן בהחלט להביא לביטולו. במקרים מסוימים התהליך של ביטול כתב אישום נקרא "מחיקת כתב אישום" ו...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13