חוות דעת » עבירות אלימות

עיכוב הליכים בעבירות אלימות במשפחה


עיכוב הליכים פליליים הוא מצב מיוחד שבו למעשה מוקפאים כל ההליכים המשפטיים שמתנהלים בעניינו של מואשם. מדובר על מצב חריג יחסית אך אפשרי בהינתן החלטה לקבל את הבקשה על ידי היועץ המשפטי לממשלה. רבים לא מודעים לכך אבל את הבקשה לעיכוב ההליכים הפליליים מגיש לפרקליטות דווקא התובע בתיק.

לעורך הדין של הנאשם אין אפשרות להגיש את הבקשה לאיש זולת התובע והוא זה שצריך להחליט האם הבקשה לגיטימית והאם יש טעם להעביר אותה הלאה להמשך טיפול של הפרקליטות.

כמו כן רבים אולי יופתעו לשמוע שנכון להיום אין חוק שמסדיר את התהליך של עיכוב ההליכים הפליליים ולפיכך ההחלטה על עיכוב ההליכים נתונה כולה לשיקול דעתו של היועץ המשפטי לממשלה. אני מניחה שאתם כבר מתחילים להבין עד כמה חשוב להגיש בקשה מנומקת ומקצועית על מנת שתתקבל.

מה המשמעויות של עיכוב הליכים פליליים?

ברגע שהיועץ המשפטי לממשלה מאשר את עיכוב ההליכים , בית המשפט מצווה על תחילתו של פרק זמן מוגבל שבמהלכו ניתן לחדש את ההליכים הפליליים אך ורק בהודעה כתובה שמוגשת לבית המשפט מטעם היועץ המשפטי לממשלה. פרק הזמן המוגבל משתנה בין עבירה לעבירה בהתאם לדרגת החומרה שלה. כך למשל את ההליכים בעבירה מסוג "פשע" ניתן לחדש תוך חמש שנים מרגע קבלת הבקשה לעיכוב ואילו בעבירה מסוג "עוון", ניתן לחדש את ההליכים תוך שנה מקבלת הבקשה לעיכוב. סך הכול ניתן לעכב את ההליכים שתי פעמים ובמידה ואכן ההליכים נדחו פעמיים ופרק הזמן השני הסתיים, לא ניתן לחדש עוד את ההליכים. למעשה במקרים רבים זוהי התוצאה הסופית של עיכוב ההליכים.

באילו מצבים הבקשה לעיכוב הליכים פליליים מתקבלת לרוב?

ישנם שיקולים רבים שיכולים לגרום לקבלת הבקשה . בראש ובראשונה מדובר על מצבים שקשורים באופן זה או אחר לנסיבות האישיות של הנאשם.

כך למשל במידה והנאשם חולה במחלה קשה וההליך הפלילי עלול להרע את מצבו הרפואי, הרי שישנו סיכוי לא רע שהבקשה לעיכוב ההליכים תתקבל. בנוסף לכך גם גילו של הנאשם משחק תפקיד חשוב בדגש על נאשמים מבוגרים מאוד הבאים בימים או נאשמים צעירים מאוד שכל עתידם לפניהם. קבלת הבקשה יכולה להתקיים גם במצבים שבהם אין כל התקדמות משפטית בתיק, במצבים בהם הקורבן של העבירה הוא בן משפחה של הנאשם ועוד.

כמו כן לרוב הבקשה לא תתקבל ללא תנאי. בדרך כלל היועץ המשפטי לממשלה יתנה את קבלת הבקשה לעיכוב בתנאים כגון: התנצלות פומבית, התחייבות לפיקוח של קצין מבחן, התחייבות להתחלת תהליך שיקומי ועוד.

נסיבות מיוחדות נוספות

נסיבות מיוחדות שהולכות ונהיות שכיחות לאחרונה בהן מתקבלת הבקשה לעיכוב הליכים פליליים הן נסיבות שבהן ההליך הפלילי התחיל כתוצאה מתלונה על אלימות במשפחה. לעתים סכסוך בין גבר לאשתו גולש לפסים שאינם אלימים אך שעלולים לגרום לאישה מורת רוח רבה.

במקרים כאלה ישנם נשים שמתקשרות למשטרה ומתלוננות על מעשי אלימות שלא בוצעו מעולם. במידה והאישה חוזרת בה ומתחרטת, ניתן בהחלט להגיש בקשה לעיכוב הליכים פליליים במיוחד כאשר אין בתיק כל עניין ציבורי. מן הסתם גם במקרים בהם אכן התרחשה אלימות במשפחה, זכותה של האישה לחזור בה מהתלונה ולהגיש בקשה לעיכוב ההליכים הפליליים שנפתחו נגד בעלה על בסיס חוסר עניין לציבור.
 

חוות דעת בנושא עיכוב הליכים בעבירות אלימות במשפחה

 •  חוות דעת על עיכוב הליכים במשפט פלילי .
  קרא עוד
 • אין עוררין לגבי חיוניות פעילויות המשטרה בשמירה על הסדר והארגון במדינת ישראל, על כן בידי השוטרים מונחות סמכויות רבות, בכדי להגן על האינטרס הציבורי של אזרחי המדינה. כתוצאה מכך, לעיתים נעשה שימוש בלתי סביר בכוח הרב הנתון בידי המ...
  קרא עוד
 • אחד הפסוקים המפורסמים ביותר בספר משלי מתחיל במילים "מוות וחיים ביד לשון...". בעידן המודרני בו המילים שלנו יכולות להגיע לתפוצה רחבה בצורה בלתי רגילה תוך זמן קצר ולקבל תהודה שלא תמיד צפינו לה, המילים החכמות והעתיקות ה...
  קרא עוד
 • כמעט מדי יום ביומו מתעוררים תושבי מדינת ישראל לעיתוני הבוקר המדווחים על אינספור מקרים של אלימות. למעשה, בעיית האלימות במדינת ישראל כה החמירה במהלך השנים האחרונות, עד שנראה כי חרף כל הניסיונות לעקור את התופעה מהשורש, לצערנו הר...
  קרא עוד
 • כעורכת דין המתמחה בתחום הפלילי, אני נתקלת לא מעט במקרים של תלונות שווא. לצערי, גם כשהתלונה שקרית, האדם שהתלוננו עליו עשוי להסתבך בדרכים שונות בגלל המצוקה אליה נקלע בזמן המאסר וגם בשל הלחץ הנפשי שמופעל עליו. לכן, העצה החשובה ביו...
  קרא עוד
 • אם עומד כנגדך חשד או אשמה בגין ביצוע עבירת אלימות כלפי המשפחה – אלימות שמתבטאת כלפי האישה או הילדים – דע לך כי יש בכך סכנה אמיתית לגורל עתידך. כיום, עם העלייה במספר עבירות מסוג זה, כל אדם שנחשד בביצוע עבירת אלימות ב...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9