חוות דעת » עבירות קטינים

עורך דין עבירות נוער


הוריו של נאור אטיאס ז"ל שנדר למוות לאחרונה הסכימו לקבל את הוריו של הנער הרוצח לביקור תנחומים. רבים הרימו גבה ושאלו את אימו של הנרצח על כדורים שהרי איך אפשר להבין את ההתנהגות המכילה הזו? וזו ענתה תשובה מדהימה, שהיא על כדורי אמונה. עדיין קשה היה להבין איך זה קורה? את יכולת הסליחה וההכלה הזו.

האמהות האלה, הן של הדוקר והם של הנרצח לא הראשונות ולא יהיו האחרונות. התוצאה היא אותה תוצאה, מישהו נרצח ומישהו הולך לכלא. הסיבות דומות אף הן. ריב על בחורה, על כבוד, על מבט מיותר, על נגיעה בטעות, על חניה, על כלום. לא כל האמהות יסכימו לקבל את משפחת הרוצח לניחומים. ברוב המקרים הם יטיחו האשמות בבית המשפט כמו "רוצח", "חבל שגם אתה לא מתת", "אלוהים ישלם לך",
ועוד....

כמעט אין שבוע שחולף בלי שמתרחש רצח כזה. תמיד זה יקרה בשל ויכוח חסר משמעות וכפי שהחבר'ה אומרים "פגיעה בכבוד " ואלו מביאים אותם למצבים הנוראים מכל רצח! בדרך כלל מתלווה למעשה הזה שכרות, תופעת העדר, אגו "פגוע".

השאלה: איך זה קורה? איך האמהות או האבות של אותם נערים תמיד יגידו, "איך זה קרה, הוא היה ילד שלא פגע באף אחד. איך זה קרה לו?

אני לא יכולה שלא לשאול ולתהות, בכל זאת. הילד הזה רצח. למה? איך? ממה זה נובע? חינוך לקוי? חינוך לא ראוי? המורים אשמים? ההורים אשמים? ואולי כל החברה אשמה? אולי התקשורת? אולי תכניות ריאלטי שמציגות אלימות מילולית? אולי חוסר הרתעה? ואולי פשוט שעמום?

למרות שאין יום שהנושא מדובר בתקשורת עדיין לא קראתי או שמעתי פתרון לבעיה. פעם אמרו שהחברה עצבנית בגלל החום הכבד אבל עכשיו חורף אז מה הפעם התירוץ? לי יש תשובה. לפחות ראשונית ולא מתפשרת. מי אשם? אנחנו כחברה!

אי אפשר שלא להיות חלק מהאלימות הזו שמתחילה איפה? בדיונים בכנסת, בתשדירי פרסומת עצבניים, ראו את התשדיר של הוט לאחרונה. או הפרסומות המציגות מאבק בין מדפי הסופר על מוצרים שונים. ומי זוכה? מי שמפעיל יותר כוח, למי שיש חזות של עבריין.

ומה מקומן של תכניות הטלוויזיה כגון האח הגדול, שעולה שוב עוד מעט? ובהן קללות וניבולי פה?

ומה עם כל האייטמים על מורים שתקפו תלמידים ועל הורים שתוקפים מורים? ועל חולים שתוקפים אחיות או רופאים? מה שהנוער רואה ושומע יום יום זה קללות צרחות איומים.

ומה על הגיבור "הטוב"? שוטרים שחשודים בעבירות אלימות? בכירים שחשודים בנתינת וקבלת שוחד? נשיא שיושב בכלא באשמת אונס? צריך יותר מזה בכדי לאבד לגמרי שיקול דעת וניסיון לפתור כל קונפליקט באלימות לסוגיה?

ועוד נקודה –שמעתי את טענת ההגנה שהנער שרצח את אטיאס ז"ל היה שיכור, בעצם מי שאשם ברצח זה האלכוהול! צר לי ששכרות אינה הגנה במשפט פלילי בוודאי ובוודאי כאשר הנער השתכר מרצונו הטוב והחופשי.

אז מה אתם רוצים מהנוער? אנחנו הבוגרים אשמים! כי אלו המסרים שאנחנו מעבירים ואנחנו המבוגרים הם אלו שמוכרים להם את האלכוהול ומחזיקים אלכוהול בבית ומרימים כוסית לרגל כל חג ומעז במקרה הזה לא יוצא מתוק!

 

חוות דעת בנושא עורך דין עבירות נוער

 • כמעט אין שבוע שחולף בלי שמתרחשת עבירת אלימות של קטין .תמיד זה יקרה בשל "פגיעה בכבוד " .מי אשם ? דבר אחד אני יכולה להגיד לא הקטין צריך לשאת באשמה ....
  קרא עוד
 •  חוות דעת על עבירות מין בקרב קטינים ,שיקום יותר חשוב מענישה .
  קרא עוד
 • עד לפני שני עשורים לערך, עבירות שבוצעו תחת השפעת אלכוהול היו מנת חלקם של אזרחים בגירים בלבד במדינת ישראל. עם זאת, כעורכת דין פלילית שמתמחה בתחום של עבירות קטינים, אני עצובה לבשר שמשנה לשנה היקף התופעה רק הולך ומתפשט וגילאי החשו...
  קרא עוד
 • תקופת הנעורים מאופיינת בהתנהגות של שבירת גבולות, של חיפוש עצמי, של התנסויות ושל הכרויות אינטימיות ראשונות בין המינים. כל זה כמובן מלווה ברמות גבוהות של הורמונים ויצר נעורים ובמידה וגם אלכוהול מעורב בעניין, לא אחת הדברים מתגלגלי...
  קרא עוד
 • התופעה הקשה של עבריינות מין בקטינים על ידי קטינים אחרים מעוררת הרבה שאלות בנושא משפט, חינוך וטיפול, שמעסיקים גם אותי, כמי שמכירה את התחום לעומק כעורכת דין פלילית. בשנת 2010 דווח על כ – 3000 מקרים של עבירות מין בין קטיני...
  קרא עוד
 • בשנים באחרונות אנו עדים ליותר ויותר מעשים פליליים, המתרחשים על ידי קטינים. אם בעבר הלא רחוק, כל פרשה שנגעה בפלילים וקטין הייתה מעוררת סערה ציבורית, היום מדובר כמעט בנורמה. בעידן בו גיל ביצוע מעשים פליליים רק הולך ויורד, אתם חי...
  קרא עוד
1 2 3 4