חוות דעת » עבירות סמים

החזקת סמיםיכול להיות שהביטוי החזקת סמים מוכר לכם כמו לרבים אחרים, אבל מעטים מבינים את המשמעות המשפטית של האיסור במובן הרחב שלו. כבר מהמילה "החזקה" ניתן להבין שהאיסור לא מתייחס לשימוש, כלומר אין צורך לתפוס את האדם בשעת מעשה וכן אין צורך שהסם יהיה מיועד לשימושו כלל.

למעשה לפי פקודת הסמים במדינת ישראל גם במידה והסמים שנתפסו לא היו בחזקתו הפיזית של האדם, עדיין ניתן להאשים אותו בהחזקת סמים. כך למשל אם אדם מסוים מתכוון להעביר כמות סם מסוימת לאדם אחר, הרי שהאדם שאליו יועד הסם יכול למצוא את עצמו אשם בהחזקה רק משום שהסם יועד אליו.

באופן דומה ניתן להאשים אדם בהחזקת סמים גם אם הסם נמצא הלכה למעשה אצל אדם שלא היה מודע אפילו לכך שהסם היה ברשותו ואפילו אם הסם נמצא במקום כלשהו שלא נמצא תחת פיקוח או שליטה של אף אדם. בקצרה, האדם לא צריך להחזיק את הסם ברשותו בפועל ודי בכך שהסמים יהיו בשליטתו על מנת להגיש נגדו תלונה.

ביקור במסיבה יכול להפוך לביקור בכלא

הרחבה מעניינת של סעיף ההחזקה נוגעת לבעלי מועדונים ובתי תענוגות שונים לפיה אל לו (לבעל המקום) לאשר או להסכים לכך שבמקום שאותו הוא מנהל יכינו סמים או ישתמשו בהם. למעשה חל איסור על אדם לבקר באורח קבע או לסגל לעצמו מנהג של ביקור במקום שצורכים בו סמים בשגרה.

החזקה קונסטרוקטיבית, כולם בשביל אחד !

רבים לא יודעים זאת, אבל ישנם מקרים בהם ניתן בהחלט להאשים אנשים מן השורה בעבירת החזקה, גם אם מעולם לא החזיקו פיזית בסם וגם אם הסם שנתפס לא היה מיועד אליהם כלל. החזקה קונסטרוקטיבית פועלת מתוקף סעיף הגדרות בחוק העונשין לפיו אם אדם אחד בלבד או יותר מחזיקים בסם ונמצאים בחבורה, הרי שכל בני החבורה יואשמו החזקה. מדוע כך הם פני הדברים? כיוון שגם אם אין לאדם קשר ישיר לסם וגם אם אינו שייך לו, הרי שהוא הוחזק תחת ידיעתו ותחת הסכמתו. לפי החוק במידה ואדם הוא חלק מחבורה, הרי שהוא פועל עם בני החבורה תחת עצה אחת ולפיכך ייחשב בתור מחזיק לכל דבר. 

ומה לגבי בני זוג?

אך מה לגבי בני זוג, האם גם אישה שבעלה מואשם בהחזקת סמים תואשם באופן אוטומטי כיוון שהיא קשורה אליו והאם בני זו יכולים להיחשב כ"חבורה"?

ובכן, נכון לכתיבת תשורות אלו ישנן מעט מאוד פסיקות בנושא כשברובן האישה שוחררה בערבות או אפילו יצאה זכאית, אבל השאלה הגדולה לגבי עצם האפשרות להאשים אישה במעשיו של בעלה, לרוב עומדת ללא התייחסות.

אני מאמינה כי הפסיקה עוד לא אמרה את המילה האחרונה בנושא זה ומקווה שההיגיון הטוב יכריע בסופו של דבר את המערכה. לדעתי לא רק שאישה אינה אחראית ולא צריכה להיות אחראית למעשים של בעלה, אלא שמבחינה חוקית לא ניתן להכליל אותם כבני חבורה אחת.


 

חוות דעת בנושא החזקת סמים

 • חוות דעת מה הגבול בין שימוש עצמי בסמים לבין מסחר בסמים וכיצד ניתן למנוע הרשעה בעבירה של סחר בסמים.
  קרא עוד
 •  חוות דעת כיצד ניתן למנוע הרשעה בעבירות סמים .
  קרא עוד
 • בעוד שבמדינות שונות בארצות הברית השימוש, הגידול ואפילו הממכר של סמים מסוימים הופך לחוקי וממוסד, בישראל הדברים עדיין רחוקים מכך שנות אור. למעשה די בהחזקה של פירור חשיש במשקל של 0.01 גרם כדי להביא להגשת כתב אישום נגד אדם....
  קרא עוד
 • יכול להיות שהביטוי החזקת סמים מוכר לכם כמו לרבים אחרים, אבל מעטים מבינים את המשמעות המשפטית של האיסור במובן הרחב שלו. כבר מהמילה "החזקה" ניתן להבין שהאיסור לא מתייחס לשימוש, כלומר אין צורך לתפוס את האדם בשעת מעשה וכ...
  קרא עוד
 • על חומרתן של עבירות סמים כבר נאמר ונכתב רבות וכולנו מסכימים שיש לעקור במהרה את הנטע הרע הזה מחברתנו. בשנים האחרונות הוגדרה מדיניות מחריפה בפסיקת בתי המשפט, מדיניות שמחייבת נקיטת אמות ענישה מרתיעות בכל הקשור לעבירת הסמים. במספר...
  קרא עוד
 • האם אתם יודעים כמה אנשים המשתמשים בסמים מסתובבים סביבנו? האם אתם יודעים כמה עברייני סמים נתפסים מדי יום? ועל העונש לאחר הרשעה בגין עבירות סמים שמעתם? עבירות סמים מתרחשות מדי יום, אך פעמים רבות נתפסים בגין עבירות סמים אנשים ת...
  קרא עוד
1 2