האם ניתן לסיים כתב אישום בעבירות אלימות במשפחה ללא הרשעה ?


האם ניתן לסיים כתב אישום בעבירות אלימות במשפחה ללא הרשעה ?

ראובן הגיע אל משרדנו בעקבות הגשת כתב אישום נגדו בגין אלימות. בכתב האישום נטען על ידי התביעה כי הוא מואשם באלימות כלפי בת זוגו וילדיהם. לראובן היה יסוד מוצק לחשוש, כי בעקבות הגשת כתב האישום ייאסר עליו לראות את ילדיו. הוא היה עצבני ונסער וחשש שאל מלה או מעשה עלולים להיות בעוכריו.

כתב אישום בנושא אלימות במשפחה הוא נושא כבד משקל. עצם הגשתו עשויה להעיד על ביטחונה של התביעה להוכיח ולבסס אשמה.

בהינתן מצב זה, היה עלינו, בראש ובראשונה, ללמוד ביסודיות את פרטי המקרה כדי להבין על מה, בעצם, מתמודד ראובן. לפני הגשת כתב האישום על אלימות לכאורה, נערכו לו חקירות אחדות במשטרה. לכולן הוא הגיע בגפו, ללא ייצוג משפטי. היה חשוב לנו מאוד לקבל את גרסתו על אודות החקירה: מה נאמר בה? איזה מידע הוא מסר? האם הכחיש את המיוחס לו? האם חשף קלפים העלולים לשמש עדות מרשיעה? הדברים, כפי שהוצגו על ידו, מקלים עלינו להתמודד עם גרסת התביעה.

בעדותו טען ראובן כי היו מקרים בודדים שבהם הפגין אלימות כלפי אשתו אולם לא הרים עליה יד אף לא פעם אחת. כמו כן טען, כי גם היא נקטה כלפיו, לא אחת, גילויי אלימות, לרבות מקרים שבהם היא זו שהרימה עליו יד. ראובן, בגילוי נאות, אמר כי "הריבים שלנו יצאו, לפעמים, מכלל שליטה והגיעו במקרים מסוימים לאלימות פיזית אלא שזו היתה הדדית", טען ראובן, "היא שרטה אותי , דחפה אותי והרימה עלי יד, אך היות שאני חזק יותר הדפתי אותה ולכן היא לא הצליחה תמיד לפגוע בי."

על פי רוב , כתב אישום בנושא אלימות מבוסס על "מילה כנגד מילה". מחקירה שערכנו התברר לנו, כי אשתו של ראובן הגיעה פעם אחת לבית חולים כשהיא מתלוננת על כאב גב, אשר, לטענתה, נגרם כתוצאה מנפילה בעת שעסקה בניקיון הבית. בעת הגשת התלונה הפכה המתלוננת את עורה ושינתה את גרסתה. לטענתה, כאב הגב נגרם כתוצאה מדחיפתה על ידי בעלה.

התפקיד שלנו, כמי שמייצגים את ראובן בכתב אישום על אלימות, היה להוכיח כי אשתו משתמשת באירועים שאינם קשורים לאלימות, על מנת "לתפור" לו תיק חמור יותר.

מעבר לערעור עדותה של המתלוננת ולהפרכתה, היה חשוב לנו להוכיח כי היא משתמשת בילדים כדי לחזק ולהעצים את עדותה ובכך להגביר את הסיכוי להרשעתו. בכתב אישום על אלימות, צוין במפורש כי ראובן תקף את ילדיו פעמים אחדות. עוד נטען בכתב האישום, כי ילדיו של ראובן פוחדים מפחדים ממנו, מסרבים לראותו, קל וחומר לשהות במחיצתו.

משרדנו הצליח להוכיח, כי ראובן היה מעורב בגידול הילדים באופן שוטף מלא, לרבות עדויות של מורה ושל גננת , חברים ואנשים נוספים המעורבים בחייהם, אשר הצהירו על אודות מעורבותו בגידול הילדים. אף לא אחד מהם העיד על היווכחותו בגילויי אלימות כלפיהם מכל סוג שהוא. כולם הצהירו, כי מעולם לא ראו סממנים לאלימות ואפילו לא סממנים להתנהגות בלתי הולמת. בתגובה לכתב אישום על אלימות ביקשנו, כי ילדיו של ראובן ייפגשו עם פסיכולוגית, אשר תיתן חוות דעת מקצועית, לגבי מהות הקשר בינו ובין ילדיו. במקביל, נשלח ראובן לסדנת שליטה בכעסים, על מנת להתמודד עם אופיו הרגזני ולסייע לו למתן את התנהגותו ולרסנה.

לאחר מאמצים רבים הצלחנו, לרווחתו של ראובן ולשמחתנו, כמייצגיו, למנוע את הרשעתו ובכך לסיים את הפרשה באופן שלא ייגרם לו נזק כאשר יגיש מועמדותו למקומות עבודה שונים.
 

חוות דעת בנושא האם ניתן לסיים כתב אישום בעבירות אלימות במשפחה ללא הרשעה ?

1 2 3 4 5