חוות דעת » משפט פלילי

בקשה להימנע מכתב אישום


כמו בכל תחום אחר בחיים, גם בכל מה שנוגע להליך המשפטי של טיפול בתיקים פליליים אלמנט התזמון לוקח חלק מרכזי. כאשר אדם נחשד בביצוע עבירה פלילית ישנם מספר שלבים אותם עליו לעבור כשהראשון שבהם הוא הזימון לחקירה המשטרתית. לאחר מכן במקרים רבים מוגש נגדו כתב אישום וברגע שבו כתב האישום מוגש הופך החשוד לנאשם.

בשלב הזה מתחיל נגדו הליך פלילי שהינו בעל השלכה קריטית והרת גורל על עתידו. באופן עקרוני גם לאחר שהוגש כתב האישום ניתן עדיין באופן תיאורטי ולעתים רחוקות אף מעשי (בנסיבות מאוד מסוימות) להכניס בו תיקונים ושינויים ואף לבטל אותו כליל, אבל אין ספק שהמועד הנכון ביותר והמוצלח ביותר להביא לביטול כתב האישום הוא לפני שהוגש.

לחתור בכול הכוח למניעת ההגשה של כתב אישום

הסיבה בגינה אני ממליצה ללקוחותיי לפעול במרץ למניעת ההגשה של כתב האישום היא שברגע שמוגש כתב האישום על ידי התביעה, מתחיל רשמית ההליך הפלילי. מהרגע בו התחיל ההליך הפלילי כבר הרבה יותר קשה להחזיר את הגלגל ולהביא לביטול של כתב האישום. עצם הגשת כתב האישום מהווה כתם שחור על חייו של האדם שהינו בעל השפעה מרחיקת לכת על חייו האישיים, החברתיים והמקצועיים וכל זאת מבלי להזכיר את הזמן, האנרגיה והכספים שיש להשקיע במהלך המשפט שעתיד להתחיל.

חשודים רבים לא מודעים לכך שאת הגשת כתב האישום ניתן למנוע גם אחרי החקירה המשטרתית על ידי הגשה של בקשה לשימוע שנערך מול התביעה בתיק. במהלך השימוע יש לאסוף את כל המניעים להגשת הבקשה ולנסות לשכנע את התביעה לחזור בה מכוונתה המקורית.

דרכים בהן ניתן למנוע  כתב אישום לפני הגשתו

קצרה היריעה מלפרט את הדרכים השונות שבהן ניתן למנוע את הגשת כתב האישום. עם זאת, ניתן בכל זאת להזכיר מצבים שונים כגון: מעבר של פרק זמן ארוך שיכול להוביל להתיישנות, הנזק הפוטנציאלי שעלול להיגרם לחשוד כתוצאה מהגשת כתב האישום, ראיות חדשות שעשויות לשנות את התייחסות התביעה לתיק ועוד.

בכל מקרה חשוב מאוד להבין כי על מנת להביא את התביעה להימנעות מכתב האישום יש לפעול בזהירות ובאחריות מקצועית כיוון שכל צעד הינו בעל השלכות קריטיות על עתידו של החשוד ועל ההתנהלות של התביעה .

 

חוות דעת בנושא בקשה להימנע מכתב אישום

 • מערכת המשפט בארץ לא ממצה את הדין בנושא עדויות שקר, זאת למרות שלמשטרה מגיעות תלונות שווא רבות, ולמרות שלנאשמים במקרים כאלה נגרם נזק רב בשל התביעה השקרית נגדם. אם כי מספר מקרים של תביעות אזרחיות נגד עדי שקר זכו בבית המשפט, מאוד ל...
  קרא עוד
 •  האפשרויות הקיימות לעיכוב הליכים פליליים .
  קרא עוד
 • חוות דעת על הדרכים שבהן ניתן למנוע הגשת כתב אישום.
  קרא עוד
 • חוות דעת על האפשריות הקיימות  למחוק כתב אישום .
  קרא עוד
 • אזרחים רבים שמוצאים את עצמם חשודים בביצוע עבירות שונות לא מעלים על דעתם כי בעזרתו של עו"ד פלילי ניתן למנוע את ההגשה של כתב האישום. כמובן שלא בכל מקרה ניתן למנוע את ההגשה שלו, אבל הנקודה החשובה היא שעל החשוד לעשות כל שביכול...
  קרא עוד
 • מעטים האנשים המודעים לכך בקרב הציבור הרחב, אבל גם במקרים בהם הוגש כבר כתב אישום פלילי, הרי שעל ידי ייצוג משפטי מוצלח ומקצועי, ניתן בהחלט להביא לביטולו. במקרים מסוימים התהליך של ביטול כתב אישום נקרא "מחיקת כתב אישום" ו...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13