חוות דעת » משפט פלילי

ביטול כתב אישום


אנשים רבים מן השורה שביום בהיר אחד דווח להם כי הוגש נגדם כתב אישום פלילי חשים בדרך כלל כי עולמם חרב עליהם וכי אין להם ברירה אלא להודות בהאשמות שיוחסו להם או לצאת למסע ארוך ומתיש להוכחת חפותם בבית המשפט.

מעטים האנשים המודעים לכך בקרב הציבור הרחב, אבל גם במקרים בהם הוגש כבר כתב אישום פלילי, הרי שעל ידי ייצוג משפטי מוצלח ומקצועי, ניתן בהחלט להביא לביטולו. במקרים מסוימים התהליך של ביטול כתב אישום נקרא "מחיקת כתב אישום" ובאחרים הוא זוכה לשם "חזרה מכתב אישום".

תרחישים אפשריים לביטול של כתב אישום

באופן עקרוני קיימים זוג תרחישים אפשריים שיש בכוחם להביא לביטול של כתב אישום פלילי.

בתרחיש הראשון מצליח עורך הדין שמייצג את הנאשם לשכנע את התביעה לחזור בה מהגשת כתב האישום ובמקרים אלו בית המשפט מבטל את כתב האישום על בסיס ההסכמה של שני הצדדים ולפי בקשתם המשותפת.

בתרחיש השני בית המשפט מבטל את כתב האישום ללא הסכמה הדדית ובמקרים לא מעטים בניגוד גמור לעמדה של רשות התביעה כתוצאה מכך שהוא מקבל טענה משפטית שהועלתה על ידי עורך דינו של הנאשם.

דוגמאות למקרים בהם ניתן לבטל כתב אישום

למרות שהתובע רשאי מבחינה חוקית לחזור בו מהגשת כתב האישום, הרי שהחוק מגביל מאוד את החופש שלו לעשות כן במידה והנאשם הודה בעובדות מסוימות שיש בהן על מנת להרשיע אותו. עם זאת, חשוב להבין כי במהלך התהליך שמוביל להגשת כתב האישום, עושה התביעה כל שביכולתה על מנת לבסס את התיק באופן כזה שבסופו של דבר הראיות שנאספו יוכלו להביא להרשעתו.

משמעות הדבר היא שברוב המוחלט של המקרים, החזרה מכתב האישום לא מתבצעת ביוזמתה של התביעה אלא רק לאחר שעורך הדין של הנאשם הצליח לשכנע אותה לחזור בה בדרכים אלו ואחרות.

• לעתים במהלך פרק הזמן שעבר בין מועד סיום החקירה לתאריך בו הוגש כתב האישום, התגלו ראיות חדשות שיש בהן כדי לזכות את הנאשם.

• פעמים רבות לא התקיים שימוע לפני הגשת כתב האישום ולכן ישנם כתבי אישום שמתבטלים בעקבות שימוע שנערך רק לאחר שהוגשו.

• ניסוחים פסולים או פגמים מסוימים שנמצאו בכתב האישום לאחר שהוגש יכולים להביא לביטול כתב האישום.

• במידה והתגלה כי הנאשם כבר עומד למשפט בגין אותם המעשים שמיוחסים לו בכתב האישום או במידה ומתקבלת הטענה המשפטית לפיה חל חוק ההתיישנות על העבירות המיוחסות לנאשם בהחלט ניתן לבטל את כתב האישום.


 

חוות דעת בנושא ביטול כתב אישום

 • מערכת המשפט בארץ לא ממצה את הדין בנושא עדויות שקר, זאת למרות שלמשטרה מגיעות תלונות שווא רבות, ולמרות שלנאשמים במקרים כאלה נגרם נזק רב בשל התביעה השקרית נגדם. אם כי מספר מקרים של תביעות אזרחיות נגד עדי שקר זכו בבית המשפט, מאוד ל...
  קרא עוד
 •  האפשרויות הקיימות לעיכוב הליכים פליליים .
  קרא עוד
 • חוות דעת על הדרכים שבהן ניתן למנוע הגשת כתב אישום.
  קרא עוד
 • חוות דעת על האפשריות הקיימות  למחוק כתב אישום .
  קרא עוד
 • אזרחים רבים שמוצאים את עצמם חשודים בביצוע עבירות שונות לא מעלים על דעתם כי בעזרתו של עו"ד פלילי ניתן למנוע את ההגשה של כתב האישום. כמובן שלא בכל מקרה ניתן למנוע את ההגשה שלו, אבל הנקודה החשובה היא שעל החשוד לעשות כל שביכול...
  קרא עוד
 • מעטים האנשים המודעים לכך בקרב הציבור הרחב, אבל גם במקרים בהם הוגש כבר כתב אישום פלילי, הרי שעל ידי ייצוג משפטי מוצלח ומקצועי, ניתן בהחלט להביא לביטולו. במקרים מסוימים התהליך של ביטול כתב אישום נקרא "מחיקת כתב אישום" ו...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13