חוות דעת » עבירות סמים

אי הרשעה בעבירות סמים


המאבק שמנהלות רשויות התביעה באופן קבוע מול משתמשי המריחואנה בישראל הינו בעל אופי שונה בכל מקום. ישנם אזורים בהם גם אלו שנתפסו כשברשותם כמות רצינית של הסם משוחררים לחופשי ובאחרים אפילו כמות קטנה מאוד יכולה להביא להגשת כתב אישום.

עליכם לדעת כי גם במידה ונתפסתם והואשמתם בעבירת שימוש עצמי בסמים, הרי שישנן לא מעט טקטיקות בהן יכול עורך הדין שלכם לנקוט על מנת להביא למחיקת כתב האישום ולסגירת התיק.

רבים לא מודעים לכך, אבל כיום בישראל ההנחיה הכללית שיצאה מטעם היועץ המשפטי לממשלה מנחה את המערכת המשפטית שלא להעמיד לדין אדם שנתפס כשהוא משתמש בסמים בפעם הראשונה.

כמו כן במידה והתיק שנפתח נגד החשוד התבסס במידה רבה על הודאתו של הנאשם בזמן שלא הוסבר לו שזכותו להיוועץ בעורך דין טרם החקירה, הרי שהודאתו ועצם החקירה שלו פסולים מכל וכול.

חיפוש לא חוקי ושגיאות ניסוח משפטיות

תיקים רבים בתחום זה נסגרים מדי שנה לאחר שעורכי הדין שייצגו את הנאשמים הצליחו להוכיח כי החיפוש שערכו השוטרים נעשה שלא על פי החוק. ישנם כללים מסוימים שעוצבו על ידי ביהמ"ש העליון שמהווים מעין הרחבה לחקיקה הנוכחית ולפי הכללים האלו ישנה דרך מסוימת לבצע חיפוש תחת תנאים מסוימים ובנסיבות מסוימות.

למעשה, במהלך שנות עבודתי הרבות בתחום הצלחתי להביא לא אחת לביטול של כתב האישום אפילו במקרים בהם הנאשמים הסכימו לחיפוש שנעשה על גופם במהלכו נמצא הסם. מעבר לכל זה, תיקים נוספים נסגרים מדי שנה בעקבות ניסוח לא נכון של כתב האישום. לעתים מדובר על שימוש במילה "מריחואנה" במקום במילה "קנבוס" או למשל השמטה של עובדה חשובה שבלעדיה לא ניתן להטיל את האשמה על החשוד.

הגנה מחמת הצדק

טכניקה נוספת שנעשה בה שימוש לעתים קרובות ויכולה להביא לסגירת תיק מעין זה נקראת "הגנה מחמת הצדק". במידה וניתן להראות בבית המשפט כי אנשים אחרים שבצעו את אותה העבירה בה מואשם הנאשם ובאותן הנסיבות לא נאלצו לעמוד לדין, הרי שבמקרים רבים בית המשפט יהיה מחויב מבחינה חוקית לזכותו.

 

 

 

חוות דעת בנושא אי הרשעה בעבירות סמים

 • חוות דעת מה הגבול בין שימוש עצמי בסמים לבין מסחר בסמים וכיצד ניתן למנוע הרשעה בעבירה של סחר בסמים.
  קרא עוד
 •  חוות דעת כיצד ניתן למנוע הרשעה בעבירות סמים .
  קרא עוד
 • בעוד שבמדינות שונות בארצות הברית השימוש, הגידול ואפילו הממכר של סמים מסוימים הופך לחוקי וממוסד, בישראל הדברים עדיין רחוקים מכך שנות אור. למעשה די בהחזקה של פירור חשיש במשקל של 0.01 גרם כדי להביא להגשת כתב אישום נגד אדם....
  קרא עוד
 • יכול להיות שהביטוי החזקת סמים מוכר לכם כמו לרבים אחרים, אבל מעטים מבינים את המשמעות המשפטית של האיסור במובן הרחב שלו. כבר מהמילה "החזקה" ניתן להבין שהאיסור לא מתייחס לשימוש, כלומר אין צורך לתפוס את האדם בשעת מעשה וכ...
  קרא עוד
 • על חומרתן של עבירות סמים כבר נאמר ונכתב רבות וכולנו מסכימים שיש לעקור במהרה את הנטע הרע הזה מחברתנו. בשנים האחרונות הוגדרה מדיניות מחריפה בפסיקת בתי המשפט, מדיניות שמחייבת נקיטת אמות ענישה מרתיעות בכל הקשור לעבירת הסמים. במספר...
  קרא עוד
 • האם אתם יודעים כמה אנשים המשתמשים בסמים מסתובבים סביבנו? האם אתם יודעים כמה עברייני סמים נתפסים מדי יום? ועל העונש לאחר הרשעה בגין עבירות סמים שמעתם? עבירות סמים מתרחשות מדי יום, אך פעמים רבות נתפסים בגין עבירות סמים אנשים ת...
  קרא עוד
1 2