בלוג » חדשות בעולם הפלילי

לא כולן שיות תמימות...


לא כולן שיות תמימות...

אין עוררין על כל שמשטרת ישראל נמצאת באחד המצבים המביכים והקשים בתולדותיה אם לא המביך והקשה שהיתה נתונה בו מאז ומעודה. רבים מלובשי המדים הכחולים מסתובבים חפויי ראש, חלק ניכר מהם מתביישים להיראות בציבור לבושים במדים שהוכתמו. יש לא מעט ששואלים עצמם מה ששאל המשורר- לאן נוליך את החרפה?

טבעי ואף מתבקש לגנות ולהוקיע את הניצבים שהמיטו על עצמם קלון ונאלצו לעזוב את תפקידם. אבל בעוד רבים מושחים את הניצבים שסרחו בזפת ובנוצות ומשליכים אותם מגואלים בהם בראש חוצות, מבוזים ומושפלים, חשוב לציין כי הן גורמי החקירה והן הגורמים הממונים על האכיפה יודעים שלא כל השוטרות ששמן נכרך בפרשיות שבגינן נאלצו הניצבים לפרוש הם שיות תמימות. יש בהן מי שהיו מודעות היטב למעשיהן, על מלוא המשמעות הגלומה בהן, שיתפו פעולה מרצון ומדעת. האמת מורכבת יותר מכפי שהיא מוצגת- באופן חד צדדי, מוטה, מוטעה ומטעה.

החיכוך המתמיד בין שוטרים לשוטרות מוליד, באופן טבעי קשרים שונים, חלקם מותרים ולגיטימיים וחלקם אסורים.

רומן של מי שיש בינהם יחסי מרות. הניצבים החשודים , ובצדק, בניצול מרות, אבל על השוטרות לדעת כי גם הפקודות הכפופות להם, המשתפות פעולה, צפויות להיות חשודות בהתנהגות בלתי הולמת ובהפרת אמונים.

כאשר קצין בכיר במשטרה מקיים יחסי מין עם פקודתו כאשר היא יודעת כי קיום היחסים יעניק לה קידום, הקלות או כל טובת הנאה אחרת היא שותפה לעבירת שוחד.

חשוב לציין כי מול שבעה הניצבים החשודים בביצוע הטרדות מיניות ובעבירות מין ניצבות כ- 60 שוטרות. אף שהן נתפסות בציבור כנפגעות עבירות מין, רובן לא התלוננות כלל. הן יודעות מדוע. הן יודעות היטב מה ומדוע עשו מה שעשו ועם מי שעשו ומה היא התמורה שקיבלו על מעשיהן.

מי שיודעים זאת טוב מכולם הם פרקליט המדינה, שי ניצן, היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין והחוקרים במח"ש (מחלקה לחקירות שוטרים). משום מה בעוד התקשורת עוסקת בניצבים – היא אינה עוסקת כלל בשוטרות ששיתפו עמם פעולה בעבירת שוחד, שבה העניקו שירותי מין בתמורה לקידום. לא זו בלבד שהן לא נחקרות כחשודות הן נותרות בעילום שם וזהות מאמר שהן זוכות להגנה ועל חיסיון זהותן על פי חוק.

בהימנעות מחקירת השוטרות על חלקן בעסקת השוחד יש משום עיוות דין. אם לא די בכך שהן פטורות בלא כלום הן נתפסות בחלשות, מסכנות, מנוצלות; כמי שאולצו לקיים יחסי מין בכפייה. לא זה המצב. מדובר בשוטרות, אשר זמן קצר לאחר גיוסן לשירות במשטרה למדו את השיטה המושחתת – והיטיבו להשתלב בה ולנצל אותה לטובתן – שבה הענקת חסדים לבכירים מזכה בקידום מהיר.

למען הסר ספק: נכון וראוי למצות את הדין אם קציני המשטרה הבכירים (מאוד!) שביצעו עבירות מין בשוטרות ובמידה שיימצאו אשמים- להחמיר עמם, אבל בד בבד יש לחקור באופן מקיף וממצה את חלקן של השוטרות, אשר שיתוף פעולה עם הקצינים בעבירת שוחד מצדיקה ואף מחייבת מיצוי הדין גם עמן.
 

חוות דעת בנושא חדשות בעולם הפלילי

 • תלונות שווא - להעמיד לדין ומיד !
  כמי שמטפלת בנושאים אלה אני מבקשת להציע כי מי שמגישה תלונת שווא תועמד לדין בגין עדות שקר. אם נשים שמתלוננות נגד גברים אל לא עוול בכפם יידעו כי הן צפויות להיאסר בגין תלונתן הכוזבת – סביר להניח כי הן יחשבו פעם נוספת ...
  קרא עוד
 • זה קורה במשפחות הכי טובות ...
  זה עלול לקרות במשפחות "הכי טובות,- במירכאות ובלעדיהן. בביתו של השכן ואף- תתפלאו?!- בבית שלכם. האדם שאינו מסוגל לפגוע אפילו לא בזבוב מסוגל, כפי שיתברר ויאושש או יופרך, מסוגל, אולי, לפגוע גם בפיל.. ...
  קרא עוד
 • הטיפה המרה ועבירות קטינים
   עבירות קטינים תחת השפעת אלכוהול 
  קרא עוד
 • השפלה במקום חיבוק
  כאשר עצם האשמת אדם מהווה תנאי מספיק לדעת המשטרה לעצור אנשים ולכלוא אותם מאחורי סורג ובריח, יש בכך משום הקדמת קנה לוושט- הקדמת עונש למשפט...
  קרא עוד
1 2 3 4 5 6 7